عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۷۲

بلاتکلیفی بازار

گروه اقتصادی کارون: دلار سال‌هاست به عنوان فرمانده اصلی اقتصاد کشور با هر نوسان قیمتی،‌ سایر بازارها را تحت تاثیر مستقیم خود قرار می‌دهد، این روزها هم با نوسان در کانال‌های ۲۶،‌۲۷ و البته ۲۸ هزار تومان،‌بسیاری را در بلاتکیفی قرار داده است.

 البته این موضوع مربوط به همین چند روز هم نیست و از تقریبا از سال گذشته همه منتظر تغییر دولت در آمریکا بودند، پس از آن هم انتظار تغییر دولت در کشور خودمان را داشتیم و حالا هم همه در انتظار نتیجه قطعی برجام هستند. 
این سرگردانی و بلاتکلیفی طولانی‌مدت این روزها واقعا فرسایشی شده است گویی هنوز هم می‌تواند ادامه داشته باشد. از هفته گذشته تاکنون یعنی بعد از بازگشت دلار به محدوده ۲۷هزار تومان، خریداران تحت تاثیر اخبار موجود مبنی بر احتمال از سرگیری مذاکرات در اواخر شهریور و تاکید رییسی به کنترل بازار، قدرت جابه‌جایی این ارز به نرخ‌های بالا‌تر را نداشتند؛ البته هرچند در برخی روز‌ها قیمت دلار تا ۲۷۲۵۰تومان هم بالا رفت اما به ۲۷هزار تومان بازگشت که این کاهش دامنه نوسان دلار نتیجه نگرانی معامله‌گران از خرید و نگه‌داری ارز برای مدت طولانی است. حالا در پی خبر بازگشایی بازار ارز کابل، بین ۲۷هزار تا ۲۷۱۰۰تومان نوسان دارد و حتی در برخی از ساعات معاملات پشت‌خطی تا ۲۶۹۵۰تومان هم پایین آمد و با این روند به نظر می‌رسد انتظارات افزایشی معامله‌گران فروکش کرده است. قیمت دلار پالس‌های نصف و نیمه برجامی را رصد می‌کند و همین سیگنال می‌تواند مثل شمشیر دولبه، بازار بلاتکلیف و کسل‌کننده این روز‌ها را تحت تاثیر قرار بدهد.  همه چیز از ادعای بلومبرگ درباره شروع دور جدید مذاکرات وین ظرف هفته‌های آینده شروع شد، اما بعد از ۲۴ ساعت از این شایعه، هیچکدام از طرفین به صورت رسمی آن را تایید یا رد نکردند. هرچند میخائیل اولیانوف روس طبق معمول خیلی زود دست به توئیت شد و از مشخص نبودن زمان آغاز گفت‌وگو‌ها خبر داد.رفت و برگشت‌های محدود و ۲۰۰، ۳۰۰ تومانی دلار ظرف روز‌های گذشته، حجم خرید و فروش‌ها را کاهش و معامله‌گران بازار را در نقش تماشاگر قرار داده است. حالا بازار بین پیشروی در کانال ۲۷ هزار تومان یا عقب‌نشینی از این محدوده باید یک راه را انتخاب کند. اگر بازار متوجه شود که خبری از مذاکرات برجامی نیست، احتمالا حوصله‌اش از وضعیت موجود سر می‌رود و گزینه اول را انتخاب می‌کند. در یک هفته اخیر، بازار هر زمان به نزدیکی محدوده ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده، با فشار فروش مواجه شده است و به سوی مرز ۲۷ یا حمایت ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومانی حرکت کرده است. برخی از فعالان بازار می‌گویند عنوان می‌کردند که خبرهای اخبار جدید از افغانستان در رشد قیمت دلار اثر داشته است. معامله‌گران در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود عنوان می‌کردند که طالبان خروج دلار از افغانستان را ممنوع کرده است و همین عامل از لحاظ روانی بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد، البته برخی از فعالان عنوان می‌کردند که این خبر مربوط به گذشته بوده و تنها نوسان‌گیران با استفاده از آن سعی کردند که بازار روز یکشنبه را افزایشی کنند.شماری از فعالان نیز افزایش‌ تقاضای حواله‌ای را در رشد روز یکشنبه قیمت دلار موثر دانستند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۶ -  شماره 4981
جستجو
جستجو
بالای صفحه