عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۷۷

بازارهای لرزان

گروه اقتصادی كارون: بازار ارز همچنان تحت تاثیر اخبار سیاسی است. در حالی که وزارت خارجه از ادامه مذاکرات خبر داده است اما شایعه‌ای درباره رد سفر احتمالی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران بازار ارز را مجددا تحریک کرد. بازار تا بدین حد به اخبار سیاسی و شایعات و احتمالات واکنش نشان می‌دهد که قیمت‌ها می‌توانند بر مبنای برخی از اخبار تایید نشده تا چندین درصد نوسان كنند.

با وجود روند نزولی ۲۰۰ تومانی قیمت دلار در روز دوشنبه و کاهش این قیمت به ۲۶۹۸۰ تومان اما شایعه‌ای درباره رد سفر احتمالی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران وجود داشت که کمی بازار را تحریک کرد. این در حالیست که وزارت خارجه ایران رسما از ادامه مذاکرات خبر داده است. روز دوشنبه در ساعات انتهایی روز شایعاتی درباره رد سفر احتمالی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران وجود داشت.
 به گفته فعالان، با مشخص شدن کابینه دولت و عبور از خلأ دوران انتقال دولت، وضعیت ابهام در میان معامله‌گران کاهش یافته است. در کنار این، اوضاع منطقه در روزهای اخیر آرام‌تر شده و سطح تنش‌ها کاهش پیدا کرده است. در همین حال هنگامی كه خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال عنوان کرد: «شنیده‌ام که پاسخ ایران به درخواست رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دیدار جهت مذاکره و همچنین اجازه دسترسی بازرسان آژانس به دستگاه‌های نظارتی منفی بوده است.» اما این درحالیست که وزیر امور خارجه ایران رسما اعلام کرد: به هیچ وجه از مذاکره فاصله نخواهیم گرفت. با این روند، آیا بازار ارز طبق انتظار اخبار سیاسی عمل خواهد کرد و ارزان خواهد شد یا نسبت به نااطمینانی‌های اقتصادی از جمله رشد نقدینگی و پایه پولی و کاهش درآمدهای نفتی واکنشی نشان خواهد داد؟این اتفاقات در بازار دلار،‌البته بازار سكه و طلا را هم شدیدا تحت‌تاثیر قرار داده است. روز یکشنبه فشار فروش دلار موجب شد که در بازار سکه امامی نیز قیمت فلز گرانبهای داخلی در جهت کاهشی قرار بگیرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۷ -  شماره 4982
جستجو
جستجو
بالای صفحه