عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۷۸
خلیلیان افراد با تجربه و معتقد به کار جمعی را در استانداری خوزستان به‌ کار گیرد

انتظارات از استاندار جدید

گروه دیار کارون: ۱۴ شهریورماه هیأت وزیران دولت در جلسه خود به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی به استاندار منتخب خوزستان یعنی صادق خلیلیان رای اعتماد دادند، به همین منظور خبرگزاری ایلنا در مطلبی به معرفی دقیق‌تر استاندار جدید خوزستان و به گفت‌و‌گو با یکی از فعالان سیاسی و مدرس دانشگاه برای بررسی این انتخاب پرداخت.

به گزارش ایلنا، یك  فعال سیاسی خوزستان توجه به داشتن علم مدیریت در انتخاب مدیران کلان (استاندار) را مهم‌تر از رشته تحصیلی دانست و تاکید کرد: استاندار جدید خوزستان باید از معاونان خبره، با تجربه و متخصص و معتقد به کار جمعی و مشاوره استفاده کند.
اکبر ظریفی فعال سیاسی و مدرس دانشگاه چمران اهواز  گفت: برای مدیریت‌های کلان داشتن علم مدیریت مهم بوده و اینکه شخص در کدام رشته تحصیل کرده‌ در چینش مدیران کلان دارای اهمیت چندانی نیست.
وی دارا بودن تخصص در دیگر علوم علاوه بر علم مدیریت را از نکات مثبت در توسعه اقتصاد و دیگر بخش‌ها دانست و افزود: به طور مثال اگر مدیری در حوزه صنعت، کشاورزی، انرژی و حمل و نقل تخصص داشته باشد می‌تواند در نقش خود مفیدتر واقع شود.وی ادامه داد: خلیلیان در حوزه کشاورزی تخصص و تجربه دارد و با توجه به دوره‌ای که در ریاست وزارت جهاد کشاورزی پشت سر گذاشته آشنایی لازم با چهارچوب مدیریت کلان را دارد. همچنین تخصص استاندار جدید زمانی به علم مدیریتش کمک می‌کند که تخصصش در محیطی که به مدیریت می‌پردازد ارتباط محتوایی داشته باشد.
ظریفی عنوان کرد: خوزستان یک جلگه بزرگ بوده و علاوه بر حوزه انرژی و صنعت و معدن در کشاورزی نیز دارای اهمیت اساسی است و در ۲ دولت قبلی حدود نیمی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری آمایش سرزمینی و استحصال زمین‌های کشاورزی در خوزستان انجام شد ولی هنوز به اتمام نرسیده و با آماده شدن آن برنامه‌های بزرگی می‌توان روی آن اجرا کرد.
وی با اشاره به حوزه کشاورزی به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی در خوزستان، بیان کرد: اگر مدیر کلان (استاندار) در حوزه کشاورزی نیز تخصص داشته باشد می‌تواند به حوزه کشاورزی کمک کند اما موفقیت آن به مولفه های دیگری مانند پشتیبانی ملی و کمک منابع استانی بستگی دارد و در کنار آن مدیران زیر مجموعه و مدیران تخصصی و کاری در حوزه اجرا حضور داشته باشند تا استاندار جدید بتواند در بخش های گفته شده موفق عمل کند.ظریفی ادامه داد: برای رسیدن به موارد ذکر شده مدیران زیر مجموعه نیز باید با استاندار جدید هماهنگ بوده و وزرای نیرو، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی به واسطه تاکید رئیس جمهور مبنی بر ویژه بودن خوزستان لازم است که خیلی بیشتر از گذشته با استاندار جدید هماهنگی داشته باشند که در صورت این همکاری استاندار موفق‌تر عمل خواهد کرد.اینکه خلیلیان متخصص کشاورزی است به این معنی نیست که او  فقط باید به  بخش کشاورزی اهمیت  دهد، بلکه باید در حوزه‌های دیگر مدیرانی را انتخاب کند که در حوزه مربوطه تخصص کافی را داشته باشند و عام‌تر از آن از علم مدیریت سررشته داشته باشد و ضمن داشتن سلامت فکری از مشاوران آگاه، دانا و سالم بهره ببرد. 
تعیین استاندار ویژه، وعده‌ای بود که رئیسی در میانه اعتراضات به بحران آب در استان خوزستان به مردم داد.
 او در نشست ویژه بررسی مسائل خوزستان، از توجهش به استان‌های دارای شرایط خاص گفت و تاکید کرد که در این استان‌ها از «مدیر عالی» بهره خواهد گرفت.بر اساس گفته‌های دولت سیزدهم انتخاب استاندار ویژه برای خوزستان مد نظر قرار گرفت.
عبدالله ایزدپناه، نماینده  ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در مورد این انتخاب گفت:«رئیس جمهور قول داده بودند که استاندار خوزستان را استاندار ویژه انتصاب کنند و با توجه به مشکلات این منطقه به استان خوزستان به عنوان استان ویژه توجه داشته باشند.استاندار ویژه ویژگی‌ها و امتیازات خاص خود را دارد. لذا گزینه‌هایی بین وزارت کشور و نمایندگان مطرح شده بود و در کمال آرامش و همراهی نهایتا خود آقای رئیسی به آقای خلیلیان رسیدند و نظر ما هم درباره ایشان مساعد است. با توجه به اینکه ایشان فرد با تجربه‌ای هستند و صاحب مناصب کلان کشوری از جمله وزیر جهاد کشاورزی بوده‌اند این انتخاب انتخاب مناسبی است. همچنین صادق خلیلیان دارای سابقه درخشانی در مدیریت است. در نهایت به نظر می‌آید انتصاب این گزینه برای استان ویژه خوزستان مناسب و کارساز است و جای تشکر دارد از جناب آقای رئیسی که هم نگاه ویژه‌ای به استان خوزستان دارند و هم استانداری در خور شان استان خوزستان انتخاب کردند.»
بهمن آرمان از چهره‌های اقتصادی نزدیک به استان خوزستان هم در این باره  گفت:« استان خوزستان یک استان معمولی نیست. از نقطه نظر موقعیت استراتژیک و سهمی که این استان در اقتصاد ملی دارد بسیار حائز اهمیت است. به این صورت که پیش از جنگ سهم استان خوزستان در تولید ناخالص داخلی کشور ۱۸ درصد بود که در حال حاضر این رقم به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است ولی همچنان خوزستان بزرگترین استان پس از استان تهران است. این استان دارای بالاترین سهم در اقتصاد ملی است.به طور مثال بزرگترین، پرجمعیت‌ترین و صنعتی‌ترین استان ایران استان اصفهان است ولی سهم استان اصفهان در اقتصاد ملی برابر با ۵/۲ درصد است. بنابراین استان خوزستان یک استان عادی نیست زیرا ۹۰ درصد نفت کشور در این استان تولید می‌شود. بخش بزرگی حدود ۴۰ درصد از گاز طبیعی کشور از این استان به استان‌های دیگر صادر می‌شود. همچنین بزرگترین قطب تولید پتروشیمی کشور است.یعنی ظرفیت فعلی پتروشیمی در حال تولید در استان خوزستان برابر با ۲۶ میلیون تن است.ولی با این وجود استان خوزستان استانی است که دارای کاستی‌های بسیار بزرگی است. به طور مثال خرمشهر و آبادان حتی به جمعیت پیش از جنگ نرسیده‌اند در حالی جمعیت کشور در این مدت دو ونیم برابر شده است. اهواز به عنوان مرکز ثروتمندترین استان کشور به مخروبه شبیه است.»آرمان ادامه داد:«بنابراین باید برای استاندار این استان اختیارات فرااستانی در نظر گرفته شود.همچنین حل این دو مشکل یعنی اتصال فلات مرکزی ایران به بندر امام و تکمیل آزاد راه اهواز اندیمشک باید مدنظر قرار بگیرد. در خوزستان بیشترین میزان تولید گندم، ذرت، صیفی‌جات و تا حدودی خرما صورت می‌گیرد. بیش از ۷۰ درصد شکر تولیدی کشور مربوط به استان خوزستان است که در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اختصاص ۶۰ هزار هکتار به کاشت چغندر پاییزه پیش‌بینی شده بود که ۵ کارخانه چغندر قندی جدید ساخته شود که متاسفانه از این تعداد تنها یک کارخانه در دست ساخت است. بنابراین انتظار این است که فاز دوم این پروژه انجام بگیرد.»
وی گفت:«نفت خوزستان به صورت خام تولید و صادر می‌شود و هیچ گونه فرآوری بر آن صورت نمی‌گیرد. شاهد مدعا اینکه از پالایشگاه خوزستان که در کیلومتر ۱۵ بزرگراه آبادان_ اهواز است تنها یک تابلو زنگزده باقی مانده است. وزیر نفت دولت روحانی به محض اینکه به مقام وزارت رسیدند سهمیه نفت خام آن را باطل اعلام کردند. بنابراین مسئله پرهیز از خام فروشی و ایجاد صنایع تکمیلی مربوط به ساخت دو یا سه پالایشگاه جدید در خوزستان از ضروریات است. نکته دیگری که در پایان باید عنوان کرد این است که خوزستان همواره دستخوش سیل‌های ویرانگر بوده است که این سیل‌ها به دلیل عدم تکمیل زنجیره سدهای رودخانه‌های کارون، کرخه و دز به وجود می‌آیند. مهمترین طرحی که در این رابطه می‌تواند انجام بگیرد تکمیل سد نیمه تمام بختیاری است که توان ذخیره‌سازی بیش از ۵ میلیارد متر مکعب آب را دارد. بر روی رودخانه کارون هم سدهای کارون ۲، کارون ۵ و خرسان ۱، ۲ و ۳ باید ساخته شوند.چنانچه این سدها ساخته شوند امکان بروز سیل و کم آبی وجود نخواهد داشت. بنابراین این‌ها از اولویت‌های خوزستان است. همچنین تکمیل صنایع جانبی برای طرح توسعه نیشکر نیز باید مدنظر قرار بگیرد. اگر این پروژه‌ها فعال شوند نه تنها اقتصاد ملی از آن‌ها منتفع خواهد شد بلکه مشکل بیکاری این منطقه بر طرف خواهد شد. درست است که رئیس جمهور یک وزیر پیشین را به عنوان استاندار خوزستان تعیین کرده است ولی استاندار خوزستان بایستی دارای اختیارات ویژه‌ای باشد و تنها عنوان استاندار ویژه مشکلی را حل نمی‌کند.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۷ -  شماره 4982
جستجو
جستجو
بالای صفحه