عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۸۰
مقاومت ملی مردم افغانستان علیه تروریست‌های طالبان و اعتراض به تجاوز پاکستان؛

طالبان خوی وحشی خود را نشان داد

گروه بین‌الملل: با بالاگرفتن اعتراض‌ها علیه طالبان و پاکستان در مرکز کابل، طالبان که هوادارانش در ایران می‌گویند تغییر کرده، به‌روی اسلحه گشوده و تیراندازی کرده تا تجمع‌ها را پراکنده کند.

پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان برای  قیام عمومی، صدها زن و مرد در شهرهای مختلف در داخل و خارج افغانستان به خیابان‌ها آمدند و شعار  آزادی، آزادی  سر دادند. در تظاهرات گسترده دیروز برای حمایت از مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود مردم کابل پرچم پاکستان را آتش زدند و شعار مرگ بر پاکستان، سر دادند.
هزاران نفر از شهروندان افغان با تجمع در برابر سفارت پاکستان در کابل، مداخله اسلام آباد در امور کشورشان را محکوم کردند. نیروهای طالبان برای متفرق کردن جمعیت، به سوی مردم شلیک کردند. تقریبا همه شرکت کنندگان در این تجمع زنان بودند. شهرهای هرات، کابل و مزار شریف هم شاهد تجمعاتی با شعار  مرگ بر پاکستان بودند. این تظاهرات عمدتا با حضور زنان برگزار شد. نیروهای طالبان شماری از معترضان و روزنامه‌نگارانی را که این اعتراضات را پوشش می‌دادند، بازداشت کرده‌اند.از جمله تلویزیون طلوع‌نیوز گزارش داد که فیلم‌بردار این تلویزیون بازداشت شد.سه روز پیش، ژنرال فیض حمید، رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، ای‌اس‌ای برای حل موضوعات داخلی طالبان به کابل آمد. پخش تصاویری از او در حالی که در هتل سرینا در کابل خنده بر چهره دارد و چای می‌نوشد، باعث خشم شمار زیادی از مردم افغانستان شد. یکی از دختران معترض با صدای بلند فریاد می‌زد:  در پنجشیر کودکان بمباران شدند. زنان که ناموستان است، کشته شده‌اند، برادرانتان کشته شده‌اند. چرا تنها نگاه می‌کنید؟ چرا در اعتراضات شرکت نمی‌کنید؟ چرا به پا نمی‌خیزید؟  در ایران نیز تجمعی در برابر سفارت پاکستان در خیابان فاطمی تهران برگزار شد. حاضران در این تظاهرات علیه پاکستان و طالبان شعار دادند. طالبان در روزهای اخیر میزبان رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان بودند. رسانه‌ها از جمله  ایندیا تودی  اعلام کرده‌اند که پهپاد و هلی‌کوپترهایی که به دره پنجشیر حمله کرده‌اند، به ارتش پاکستان تعلق داشته‌اند. بسیاری از روزنامه‌نگاران‌، کنشگران مدنی و سیاسی نیز در همبستگی با مردم افغانستان، در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کنند و در پاسخ به فراخوان احمد مسعود به مقاومت، هشتگ قیام ملی را در پست‌های خود بازنشر می‌کنند. هم‌زمان و در حالی که اهالی روستاهای پنجشیر از خشونت تروریست های طالبان با مردم به ویژه جوانان خبر می‌دهند، طالبان تاکید کرده که کاری به غیرنظامیان ندارد. در آخرین تحول نیز، از مردم خواسته شده که در خانه‌هایشان بمانند و فرار نکنند. 
عملیات جنگنده‌های ناشناس و بمباران مواضع طالبان در پنجشیر
از سوی دیگر، منابع محلی می‌گویند دوشنبه شب، جت‌های جنگنده با هویت نامعلوم بر فراز پنجشیر، تروریست‌های طالبان را هدف قرار داده‌اند. به این ترتیب فشار بر پنجشیر اندکی کم شده است. برخی منابع می‌گویند جنگنده‌هایی که سنگرهای طالبان را در پنجشیر هدف قرار می‌دهند، جنگنده‌های نیروی هوایی افغانستان هستند که پیشتر به تاجیکستان و ازبکستان منتقل شده بودند.
طالبان، مردم افغانستان را ممنوع‌الخروج کرد!
سخنگوی گروه تروریستی طالبان اعلام کرده است:  تا زمان اعلام دولت جدید به هیچ فردی اجازه خروج از افغانستان داده نمی‌شود. ذبیح الله مجاهد گفت که پس از استقرار دولت جدید و وزیران خارجه و کشور هر فردی که مدرک قانونی داشته باشد می‌تواند از کشور خارج شود. پیش از این منابع آمریکایی گفته بودند که چهار هواپیمای حامل اتباع آمریکایی و همکاران آنها در فرودگاه مولاناجلال الدین بلخی در شمال افغانستان آماده پرواز هستند اما طالبان مانع آنها شده‌اند. هرچند معلوم نیست که دولت جدید طالبان که قرار بود روز جمعه گذشته اعلام شود، به چه دلیل به تأخیر افتاده است اما برخی از گمانه‌زنی‌ها اختلافات داخلی در بین طالبان بر سر تصاحب پست های مهم از جمله نخست وزیری و ادامه جنگ در پنجشیر را از علل تاخیر در اعلام دولت طالبان عنوان می‌کنند.
طالبان از افغان‌ها خواست راهپیمایی نکنند!
سخنگوی طالبان ضمن آنکه از مردم افغانستان خواست تا راهپیمایی برگزار نکنند، تاکید کرد:  این کشور به تازگی بر یک بحران غلبه کرده است.ذبیح‌الله مجاهد، در توییتی نوشت: ما به تازگی از یک بحران بیرون آمده‌ایم، بنابراین از تمامی زنان و مردان و همچنین تمامی اقشار مردم می‌خواهیم تا در چنین شرایطی راهپیمایی برگزار نکنند.وی پیشتر گفته بود، جنگ در افغانستان پایان یافته و یک دولت جدید طی چند روز آتی تشکیل خواهد شد.مجاهد همچنین تاکید کرد، ولایت پنجشیر که آخرین نقطه‌ای بود که به دست طالبان نیفتاده بود، در برابر این گروه تسلیم شده است. دوشنبه شب شماری از مردم کابل و مزارشریف با برگزاری راهپیمایی علیه طالبان و پاکستان و در حمایت از جبهه مقاومت ملی شعار دادند.
وحوش طالبان، مقبره «احمدشاه مسعود» را تخریب کردند!
 طالبان، مقبره احمدشاه مسعود، رهبر ملی افغانستان و پدر احمد مسعود رهبر فرمانده جبهه ملی مقاومت را در دره پنجشیر تخریب کرده است. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌  در واکنش به حمله‌ به پنج‌شیر گفت: «تحمیل خواست‌ها با توصل به زور، هیچ‌گاه نتیجه  مطلوب نداشته و باعث ادامه درد و رنج مردم می‌شود.» او از فهیم دشتی به‌‌حیث یک انسان مومن، متعهد، ارزش‌گرا، مخلص و شیفته‌  راه و آرمان قهرمان ملی یاد کرده است.
درخواست کمک به افغانستان
سازمان ملل تقاضای ۱۹۳ میلیون دلار کمک بیشتر برای میلیون‌ها افغان را مطرح کرد به طوری که درخواست کمک مالی به این کشور را تا پایان سال به رقم ۶۰۶ میلیون دلار رسیده است. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد تاکید کرد که بازگشت طالبان به قدرت، نیازهای جدیدی را ایجاد کرده است. استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با اعلام برگزاری این نشست هشدار داد که افغانستان پس از ۲۰ سال جنگ، «با یک فاجعه انسانی قریب الوقوع روبرو است.» دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل ابرازی امیدواری کرد که کشورها در نشست پیش رو تعهدات خود را به طور سخاوتمندانه انجام دهند. این نهاد برآورد کرد که در صورت تامین ۶۰۶ میلیون دلار، امکان تهیه غذا برای ۱۱ میلیون نفر و همچنین مراقبت‌های بهداشتی برای ۳.۴ میلیون نفر فراهم شود.این بودجه همچنین برای درمان سوتغذیه حاد بیش از یک میلیون کودک و زن و همچنین حمایت از کودکان و نجات‌یافته‌های خشونت‌های جنسیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی قبل از بازگشت طالبان به قدرت، افغانستان به ۴۰ درصد بودجه از منابع خارجی وابسته بود. سازمان ملل همچنین در مورد یک فاجعه انسانی که ۱۸ میلیون نفر را تهدید می‌کند هشدار داد و گفت که ۱۸ میلیون نفر دیگر نیز ممکن است شامل این فاجعه بشوند.       ادامه در صفحه ۴

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۱۷ -  شماره 4982
جستجو
جستجو
بالای صفحه