عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۸۴
استاندار خوزستان: صنایع یا سهم خوزستان را بدهند یا از اینجا بروند

خوزستان روی گنج قرار دارد اما ...

گروه دیار كارون:‌ استاندار خوزستان با بیان اینکه صنایع نقش خود را در توسعه استان ایفا نمی‌کنند، گفت: ما این موضوع را محکم دنبال خواهیم کرد و در صورتی که خود را ادا نکنند باید صنعت خود را به استان دیگری منتقل کنند.

صادق خلیلیان در آیین تکریم و معارفه استاندار خوزستان که با حضور وزیر کشور انجام شد، اظهار کرد: خوزستان روی گنج قرار دارد ولی نرخ بیکاری آن ۵ درصد بالاتر از متوسط کشوری است. ۴۰ درصد از منابع عمومی بودجه دولت و به گفته بعضی از برآوردها ۵۰ درصد آن از خوزستان تامین می‌شود که عمران و آبادی کشور را باعث می‌شود و یکی از اولویت‌ها بازگشت بخشی از این منابع به استان است.استاندار خوزستان گفت: پیشرفت استان نیازمند یک برنامه ریزی توسعه دقیق است و ظرف یک یا ۲ ماه آینده برنامه نوین سازی استان با توجه به نزدیک بودن بستن بودجه سال ۱۴۰۱ و تدوین برنامه بودجه نهایی خواهد شد.وی بیان کرد: مسائل و مشکلات خوزستان واضح و شفاف است که نیازمند برنامه‌ و پیگیری‌های عملیاتی است و حضور در مناطق باید همزمان با حل مشکلات باشد.وی همچنین توسعه صنایع کوچک و متوسط با کمک بخش خصوصی را لازمه پیشرفت و توسعه استان دانست.خلیلیان بر داشتن برنامه توسعه متوازن شهر و روستا علاوه بر برنامه‌های عمرانی تاکید نمود و عنوان کرد: صنایع نقش خود را در توسعه خوزستان ایفا نمی‌کنند ما محکم این موضوع را دنبال خواهیم کرد و درصورتی که سهم خود را ادا نکنند باید صنعت خود را به استانی دیگر منتقل کنند چرا که درآمد و مالیات آن‌ها متعلق به مردم خوزستان است.نمی‌شود صنایع از ظرفیت این استان استفاده کنند و اثرات مخرب و آلودگی را در استان بگذارند ولی درآمدهای خود را در بانک‌های تهران سرمایه‌گذاری کنند.وی  تاکید بر اجرای طرح‌های عملیاتی و دوری از دوندگی‌های بیهوده، اضافه کرد: مسیری که در استان باید دنبال کنیم استفاده از همه ظرفیت‌ها، توسعه متوازن منطقه‌ای، استفاده از ظرفیت‌های قومی و بومی و اهمیت دادن به همه اقشار به همراه ساختن خوزستان نوین در ۲ بُعد طرح‌های عمرانی و توسعه شهری است.  خلیلیان در پایان آیین تکریم و معارفه استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با احصای مشکلات خوزستان یک برنامه پنج ساله برای حل این مشکلات تدوین شده است. بیکاری، اشتغال، ازدواج جوانان و همچنین مساله مسکن از مهمترین اولویت‌های این برنامه پنج ساله برای حل مشکلات استان است.همچنین به دنبال آن هستیم تا بتوانیم بحث آب و خاک، مسایل مربوط به فاضلاب و همچنین دفع آب‌های سطحی و مساله ریزگردهای استان را حل کنیم.به دنبال توسعه و نوین‌سازی در سطح شهری و روستایی خوزستان هستیم تا شاهد توسعه متوازن با استفاده از ظرفیت تمام اقوام و همه مناطق خوزستان باشیم.
وزیر کشور:خوزستان ظرفیت‌های زیادی دارد
در این مراسم،‌ وزیر کشور با اشاره به اینکه دغدغه رهبری و رئیس‌جمهور خوزستان است، گفت: خوزستان مثل دیگر استان‌های کشور نیازمند تدوین سند توسعه و پیشرفت است. احمد وحیدی اظهار کرد: خوزستان استانی شهیدپرور است و خاک مقدسی دارد که برای همه زمینه‌ها یک ارزش دارد؛ خاک خوزستان و ارزش خون شهدای مختلف در این استان دارای عظمت والایی برای نظام و الهام آور و نویدبخش پیروزی‌های بزرگ است.سرزمین خوزستان مهد نیروهای ارزشی مثل رزمندگان، مبارزان انقلابی و جهادی است؛ استاندار جدید هم با پشتوانه مدیریت و مسئولیت‌های کشوری مختلف و به‌خصوص دارای جایگاه علمی و استاد چند دانشگاه انتخاب شد.
حل مشکلات در کوتاه‌ترین زمان
وحیدی با اشاره به فرصت‌های بزرگ خوزستان از جمله عشایر و اقوام مختلف یادآور شد: فرصت‌های بزرگ پنجه در پنجه هم مشکلات را حل می‌کند؛ هیچ مشکلی نمی‌تواند در مقابل اراده ملت متعهد و یکپارچه ایستادگی کند.وی با اشاره به ظرفیت منابع زیرزمینی، مرزها و کشاورزی خوزستان و لزوم شکوفایی و به‌کارگیری آنها اظهار کرد: خوزستان سرافراز را باید همانند دوران دفاع مقدس برای دفاع و مقاومت الگوسازی کرد تا امروز نیز نشان بدهد که در پیشرفت و توسعه وحدت خوبی دارد.
مشکلات خوزستان با امنیت استان گره خورده است
در ادامه این مراسم،‌ رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با بیان اینکه مشکلات خوزستان با امنیت استان گره خورده است،‌ گفت: بخش عمده‌ای از این مشکلات، مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان است.عبدالله ایزدپناه اظهار کرد: نمایندگان خوزستان تصمیم جدی بر حمایت و همدلی با استاندار جدید دارند و بیعت کرده‌اند تا حمایت جدی از ایشان داشته باشند. وی افزود: نمایندگان خوزستان در بحث حمایت از دولت و رصد مشکلات در بهترین شرایط و دارای یک وحدت بسیار خوب هستند. نمایندگان خوزستان همراه دولت مردمی هستند و به دنبال سهم‌خواهی و امتیاز نیستند اما برای استان و شهرستان دلسوز هستند. کسی به اندازه نمایندگان از مشکلات شهرستان‌های خوزستان مطلع نیست و مسایلی که از سوی نمایندگان مطرح می‌شود، از دل مشکلات و جامعه است.وی افزود: از وزیر کشور انتظار داریم تا ایشان امین استان خوزستان باشد زیرا دارای جایگاه ویژه‌ای در کابینه هستند و می‌توانند به صورت ویژه در دولت برای حل مشکلات استان تلاش کنند. باید برای بیکاری جوانان خوزستان کاری انجام شود. اختیارات مناطق نفت خیز که در گذشته به مرکز داده شده باید به مناطق نفت خیز بازگردد تا بتوان در مناطق نفت خیز کاری انجام داد.همچنین اختیارات سازمان آب و برق خوزستان و شرکت ملی‌حفاری به استان بازگردد. این شرکت‌ها خلع سلاح شده‌اند و انتظار داریم این اختیارات به استان بازگردد.وی افزود: باید نهادهای امنیتی و نظامی در خوزستان به ویژه نیروی انتظامی در استان تقویت ویژه شوند. کمبودهای شدیدی در این حوزه است که امیدواریم این مشکلات در استان برطرف شود.
نماینده اهواز: مردم خوزستان ناراضی‌اند
دیگر  نماینده اهواز در مجلس هم  با بیان اینکه به صرف کلمه استاندار ویژه مشکلات خوزستان حل نمی‌شود، گفت: تا زمانی که بحث انتقال آب در دولت‌ها مطرح باشد، مردم خوزستان ناراضی هستند.سید کریم حسینی  اظهار کرد: خوزستان با انباشت مشکلات و عقب‌ماندگی‌ها نیاز به حضور میدانی و میدان گسترده فعالیت و خدمت دارد و در این زمینه الزامات خدمت نیز باید فراهم شود.وی افزود: مدیران سالم، امین و کارآمد باید در میدان حضور داشته باشند تا بتوانند نسبت به حل مشکلات استان اقدام کنند.نمایندگان خوزستان قطعا در تعیین مدیران استانی دخالت نمی‌کنند، به شرطی که ببینند واقعا مدیران کارآمد و خدوم در استان فعالیت می‌کنند. انسجام میان نمایندگان و همراهی نمایندگان با استاندار جدید خوزستان قطعا وجود خواهد داشت.‌ نمایندگان خوزستان حداکثر انسجام و همراهی را دارند و مدیران خدوم و کارآمد را تقویت خواهند کرد.وی با بیان اینکه به صرف کلمه استاندار ویژه مشکلات خوزستان حل نمی‌شود، گفت: برای جذب سرمایه‌گذار و حضور در استان باید در یک بازه زمانی ۵ تا ۱۰ سال معافیت مالیاتی در نظر گرفته شود. خوزستان اگر بخواهد توسعه داشته باشد معافیت مالیاتی می‌تواند یک راه‌حل باشد. سهم خوزستان از ۳ درصد نفت هیچ است و باید سهم استان را در این زمینه به صورت واقعی پیگیری و تثبیت کرد تا بتوانیم خوزستان را به سمت جلو ببریم.

 

 

 نماینده ولی فقیه در خوزستان:
ریشه مشکلات خوزستان سوء مدیریت است

نماینده ولی فقیه در خوزستان در دیدار با وزیر کشور گفت: ریشه مشکلات خوزستان ناشی از مدیریت ضعیف است.
 حجت الاسلام سید محمدنبی موسوی‌فرد اظهار داشت: خداوند چهار تکلیف مهم را بر کسانی که حکومت تشکیل می‌دهند گذاشته است. وی با بیان این‌که خواسته مردم ابتدایی‌ترین نیازها بود، ادامه داد: در مشکل آب نیز همین گله را داشتند. هرگز با نظام مخالف نیستیم و حدود ۲۳ هزار شهید این استان تقدیم کرده است.وی با اشاره به این‌که در تمام سالیان متمادی اعتبارات کمی به استان تزریق نشده اما سوء مدیریت سبب شده تا این مشکلات را شاهد باشیم، بیان کرد: عمده مشکلات استان که مردم از آن رنج می‌برند، ناشی از سوء مدیریت است. امام جمعه اهواز با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران در تراز پایین‌تر خوزستان است، ادامه داد: اگر به استان توجه ویژه بشود مشکلاتی که با آن مواجه هستیم در حد صفر خواهد شد. مناطق گوناگون خوزستان مخصوصا شهرهای مرزی آثار جنگی از دفاع مقدس همچنان باقی است.
وی با اشاره به این‌که دشمنان به استان خوزستان طمع کرده‌اند، اظهار داشت: آنکه بسیار مهم است مدیریت کردن مشکلات مردم است.رهبرمعظم انقلاب فرمودند در ۴۲ سال هرکجا مدیر انقلابی، جهادی، پاکدست پای کار بود مشکل نداشتیم. با آمدن دولت انقلابی آیت الله رئیسی بارقه امید ایجاد شده است. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۰ -  شماره 4983
جستجو
جستجو
بالای صفحه