عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۸۸
روسیه: به هیچ وجه در مراسم اعلان دولت جدید طالبان شرکت نخواهیم کرد

قتل‌عام وسیع و کوچ اجباری مردم پنجشیر توسط مزدوران پاکستانی

گروه بین‌الملل: خانواده‌هایی که وحوش طالبان به اجبار و بخاطر محاصره و گرسنگی از پنجشیر آواره شده‌اند، روایت‌های وحشتناکی را روایت می‌کنند که قبلاً به دلیل نبود تلفن و اینترنت گفته نشده بود.

آنان می‌گویند طالبان خانه‌های غیرنظامیان را تصرف و آنها را غارت می‌کنند. اعضای خانواده‌های چهره‌های سیاسی پنجشیری همچون احمد مسعود، ژنرال فهیم، امرالله صالح «سرپرست ریاست‌جمهوری افغانستان»، عبدالله عبدالله و ... بازداشت و بسیاری از آنان در مقابل خانه‌هایشان تیرباران شده‌اند. طالبان عکسی از خانه امرالله صالح را پس از اشغال منتشر کرده‌اند. طالبان، اغلب جوانان پنجشیری را بازداشت و به صورت دست‌جمعی به مکان‌های نامعلومی می‌برند و هزاران خانواده به دلیل گرسنگی و محاصره کامل، در حال کوچ اجباری از این ولایت هستند. عبدالرشید دوستم در توییتی نوشت: من از سازمان ملل می خواهم سکوت را بشکند و ازتروریست‌های لیست سیاه بخواهد که نسل‌کشی در پنجشیر را متوقف کنند. دروازه‌های دره را باز کنند برای دریافت کمک‌های بشردوستانه به پنجشیر. همچنین اجازه گزارش به رسانه ها داده شود. فاجعه‌ای در راه است. ژان ماری مونتالی، روزنامه‌نگار و نویسنده فرانسوی هم نوشت: جامعه بین‌الملل همانطور که به هشدارهای احمدشاه مسعود توجه نکرد و نتیجه آن حملات افراطیون مذهبی القاعده به آمریکا در ۱۱ سپتامبر شد، حالا فرزند او را که راه پدر را می‌رود تنها گذاشته است. غلام‌محمد اسحاق‌زی سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد نیز به شورای امنیت توصیه کرد که از آزادی دارایی‌های خارجی کشورش خودداری کنند مگر آن که طالبان یک دولت واقعا فراگیر و بر مبنای اراده آزاد مردم تشکیل بدهند.جبهه مقاوت ملی نیز دولت تازه تاسیس طالبان را نامشروع خوانده و از جامعه بین‌المللی خواست که آن را به رسمیت نشناسد و با آن تعامل نکند.
حمله به پنجشیر غیر قابل توجیه است
 واکنش تازه وزارت خارجه ایران و واکنش سخنگوی پوتین ظاهرا از تغییر جهت این دو کشور حکایت دارد. تغییر موضع روسیه در برابر طالبان دقیقا پس از صحبت تلفنی رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای ‌چینی‌اش ایجاد شده است. روسیه اعلام کرد: «به هیچ وجه در مراسم اعلان دولت جدید طالبان شرکت نخواهیم کرد» مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم گفت: حمله غیر قابل توجیه اخیر و برادرکشی قابل محکومیت در پنجشیر در تضاد با موضع متحد جامعه جهانی است که بر اساس آن هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد به رسمیت شناخته نخواهد شد. 
وزیر دفاع بریتانیا هم می‌گوید: در صورتی که طالبان به وعده‌‌های خود عمل نکند و به تروریست‌ها اجازه فعالیت بدهد، ارتش این کشور آماده است با هواپیماهای بدون سرنشین به افغانستان حمله کند. ، بن والس گفت بریتانیا برای حفاظت از شهروندان، منافع و متحدان خود دست به هرگونه اقدام ضروری خواهد زد.
غارت سفارت‌های بریتانیا، نروژ و کانادا!
گزارش اسکای‌نیوز از سفارت‌های بریتانیا، نروژ و کانادا در کابل نشان می‌دهد که افراد طالبان وارد این مقرهای دیپلماتیک شده و آنها را غارت کرده‌اند! محمدحسن آخوند، سرپرست کابینه و رئیس‌الوزرای دولت طالبان، در نخستین اظهاراتش گفت به مردم جهان و افغانستان اطمینان می‌دهد که امنیت و خوشبختی را به مردم افغانستان برمی‌گردانند. نام محمدحسن آخوند در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد و سراج الدین حقانی، وزیر کشور/داخله در فهرست فراری‌های اف بی آی بوده است. طالبان همچنین علیرغم اعتراضات زنان در شهرهای مختلف، در کابینه موقت خود وزارت امور زنان را حذف و وزارت امر به معروف و نهی از منکر را اضافه کرده است.
احیای وزارت امر به معروف طالبان  پس از ۲۰ سال
طالبان پس از ۲۰ سال وزارت  امر به معروف و نهی از منکر را بازگرداند. دفعه قبلی که طالبان بر افغانستان حکومت کرد، منکرات در خیابان‌ها گشت می‌زد و تفسیر افراطی قانون اسلامی این گروه را اجرا می‌کرد به طوری که زنان را به شدت محدود می‌کرد، اقامه نماز باید سر وقت انجام می‌شد و حتی بادبادک بازی و شطرنج ممنوع بود. اکنون پس از ۲۰ سال، طالبان وزارت  امر به معروف و نهی از منکر  یا  وزارت اخلاقیات  را باز می‌گرداند.طالبان به دنبال رسیدن به قدرت در افغانستان در ماه گذشته میلادی، به تازگی یک دولت موقت تشکیل داد و وزرای خود را که همگی مرد و جزء شبه‌نظامیان طالبان بودند، اعلام کرد. محمد خالد فردی است که برای سرپرستی وزارت امر به معروف و نهی از منکر انتخاب شده است.وزارت امور زنان نهادی بود که در دولت سابق افغانستان فعالیت داشت اما در فهرست وزارتخانه‌هایی که طالبان ارائه داد به هیچ وجه ذکر نشده است. معترضان در شهرهای بزرگ افغانستان از طالبان خواسته‌اند تا به زنان در دولت کرسی دهد و کشور را با اقدامات سرکوب‌گرایانه کمتری نسبت به دفعه قبلی اداره کند.در کابل برخی مردم نگرانند که بازگشت وزارت امر به معروف و نهی از منکر به این معنا باشد که طالبان به دنبال تغییر نیست.
 کابینه طالبان نماد بارز دشمنی با مردم است
جبهه مقاومت ملی افغانستان، با صدور بیانیه‌ای اعلام کابینه توسط طالبان را «غیرقانونی و نماد بارز دشمنی این گروه با مردم افغانستان»‌ توصیف کرد.  جبهه مقاومت مردمی افغانستان به رهبری احمد مسعود، در بیانیه‌ خود گفت که بعد از مشاوره با شخصیت‌های سیاسی و کادرهای تخصصی به زودی ساختار حکومت انتقالی مردم‌سالار و پاسخگو را اعلام خواهد کرد.در بیانیه فوق از تمام شهروندان افغانستان خواسته شده که برای رهایی از «اشغال طالبان و سایر هم‌پیمانان تروریست آن» به مقاومت ادامه دهند. در کابینه امارت اسلامی طالبان، تمامی اعضا از گروه طالبان و همگی مرد هستند  و با آن که گفته شده «کابینه سرپرست» اما به احتمال زیاد ترکیب آن تغییر نخواهد کرد.
بیانیه جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر، در بیانیه خود می‌گوید که مردم «چنانکه در گذشته در برابر تمامیت‌خواهی، افراطیت، زن‌ستیزی و حکومت تروریست‌ها مقاومت کردند، امروز نیز تا نجات کشور از دست تروریست‌ها و طالبان به مقاومت ادامه می‌دهند و حکومت غیرقانونی و نامشروع طالبان را در کابل تهدیدی علیه ثبات و امنیت افغانستان، منطقه و جهان می‌دانند.»
جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید:  ایجاد حکومت «مردم‌سالار، مشروع و قانونی» صرفا از طریق اراده و رای مردم در یک انتخابات سراسری و مورد تایید جامعه جهانی ممکن است و «تحمیل یک حکومت دست‌نشانده» را خلاف کرامت انسانی و مغایر حقوق و قوانین بین‌المللی دانسته است. بیانیه فوق از سازمان و نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد، شورای حقوق بشر سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری منطقه‌ای شانگهای، سازمان همکاری‌های اسلامی و کشورهای تاثیرگذار منطقه و جهان خواسته است تا از همکاری سیاسی با طالبان خودداری کنند و به مردم افغانستان در رهایی از تروریسم و اشغال همکاری کنند.
اعتراضات علیه طالبان
ساکنان کابل بعد از دعوت رهبر مقاومت پنجشیر، علیه طالبان تظاهرات کردند. زنان و مردان به خیزش سراسری علیه طالبان که احمد مسعود، رهبر مقاومت پنجشیر فراخوان آن را داد، پیوستند. آنها خواهان آزادی، عدالت و استقلال هستند. این مقاومت و انقلاب برای همیشه به دشمنی خاتمه خواهد داد. تعدادی از زنان در ولایت غور در غرب افغانستان علیه دخالت نظامی پاکستان در ولایت پنجشیر تظاهرات کرده و خواهان پایان این مداخلات شدند. این زنان با حمل پلاکاردهایی که نشاندهنده همدردی آنان با مردم ولایت پنجشیر است، گفته‌اند: جوامع بین‌المللی نباید در برابر مداخلات پاکستان و حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور به مردم افغانستان سکوت کنند.این راهپیمایی مسالمت‌آمیز در بخش‌هایی از شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور برگزار شد.بانوان معترض با سردادن شعارهای مرگ بر پاکستان، کشته شدن شهروندان افغانستان را در این حملات هوایی نشاندهنده مداخله آشکار پاکستان در افغانستان دانستند و تاکید کردند، هرچه زودتر باید جلوی این اقدامات خشونت بار گرفته شود.مقام‌های طالبان در این ولایت در این باره ابرازنظری نکردند. 
رئیس دولت طالبان تحت تعقیب بین‌المللی است
معرفی دولت طالبان که ملا حسن آخوند ، که از سال ۲۰۰۱ تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد است ، در راس آن قرار دارد. واکنش‌های متفاوت جهانی را به دنبال داشت.  لوئیجی دی مایو ،وزیر خارجه ایتالیا گفت: دولت اعلام شده توسط طالبان در افغانستان ، با نخست وزیر در لیست تروریست‌ها و وزیر خارجه تحت تعقیب اف بی‌ای ، نه تنها نشانه خوبی برای جامعه بین‌المللی نیست ، بلکه بدترین نشانه است.این مقام افزود که موضوع به رسمیت شناختن طالبان به عنوان مرجع قانونی از سوی هیچ کشوری مطرح نشده است.
طالبان: زنان نباید ورزش کنند چون برایشان ضروری نیست!
گروه طالبان که از ۱۵ اوت در افغانستان به قدرت بازگشته است، تاکید کرد، محدودیت‌های سفت و سختی درباره ورزش زنان در این کشور لحاظ کرده است.
 احمد الله واثق، عضو کمیته فرهنگی طالبان گفت: این محدودیت‌ها زنان را از انجام ورزش که ممکن است بدن‌هایشان مشخص شود، بازمی‌دارد.
او اشاره کرد كه  ورزش دیگر مساله مهمی برای زنان نیست! این مسئول طالبان تاکید کرد: هرگز از موضع‌ خود در این باره کوتاه نمی‌آییم. اسلام به زنان اجازه می‌دهد طبق نیازهایشان از خانه خارج شوند اما ورزش نیاز ضروری نیست.
 شرط گذاری طالبان برای برپایی تظاهرات
گروه تروریستی طالبان گفت:  راهپیمایی‌ها و تظاهرات بعد از این مشروط است و اهداف و شعارهای اعتراض‌ها باید از قبل مشخص باشد و با نیروهای امنیتی در میان گذاشته شود.
در نخستین بیانیه وزارت کشور گروه طالبان آمده است که اعتراض‌ها و تظاهرات باید یک روز زودتر با نیروهای آنها در میان گذاشته شوند و مجوز اعتراضات باید از وزارت دادگستری دولت طالبان گرفته شود.در اعلامیه این گروه آمده است که آنها با متخلفین برخورد قانونی خواهند کرد. اما روشن نیست فعلا گروه طالبان پیرو کدام قانون هستند.وزارت کشور دولت طالبان در این بیانیه گفته است تا زمانی که تمامی روندهای قانونی طی نشود، هیچ کسی حق تظاهرات و «ایجاد تشویش» برای مردم را ندارد.این وزارتخانه هشدار داده که ممکن است برخی حلقات به‌خاطر تحقق اهداف شوم‌شان امنیت معترضان را با تهدید مواجه کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۰ -  شماره 4983
جستجو
جستجو
بالای صفحه