عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۹۴
چه کسی پاسخگوی جان‌هایی است که در نبود واکسن، زیر خاک رفتند؟

چه شد که به یکباره واردات واکسن در کشور ورق خورد؟

بیداد کرونا و بیش از ۱۱۳هزار زندگی‌ای که در ایران مُرد؛ جان‌هایی که در سایه نبود واکسن و تزریق قطره‌چکانی آن در کشور و البته اشکالاتی در مدیریت بیماری، هر روز روانه قبرستان شد؛ حالا اما جای خوشحالی است که از زمین و آسمان واکسن می‌بارد و وعده کنترل بیماری در ماه‌های پیش رو داده شده است...تا ظهر روز گذشته و بنابر آمار رسمی، بیش از ۱۱۳هزار ایرانی به دلیل کرونا در کشور جان باخته‌اند؛ اعدادی فراتر از ظرفیت استادیوم بزرگ آزادی؛ تلفاتی عظیم و چند صدخانواده‌ای که روزانه داغدار شدند و امیدهایی که زیر خاک رفتند.

اما امان از دلتا و خیز پنجم و مرداد و شهریور؛ کارخانه تولید بیمار و رکوردهای نحسی که روزانه شکسته شد و تا ۷۰۹ مرگ رسمی هم پیش رفت؛ بیمارستان‌ها اشباع بود و بیماران در جستجوی تخت و در صف دارو و قبرستان‌ها هم مملو از پیکرهای بی‌جان بیماران کرونا؛ صحنه‌هایی دلخراش و روزهایی سیاه که هیچ پیش‌بینی‌ای از آینده نداشت. رعایت پروتکل‌ها به ۳۸ درصد رسیده بود و متخصصان هم تنها راه برون رفت از این وضع را واکسن می‌دانستند؛ واکسنی که نبود...
در هر حال وعده‌های مسئولان دولت قبل از رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر بهداشت و سایرین برای تامین واکسن و اعداد و ارقام اعلامی از پیش خرید و خرید قطعی واکسن در موعد مقرر محقق نشد و مکررا نیز علت آن را تحریم‌ها و البته بدعهدی کشورهای سازنده واکسن خواندند و از سوی مسئولان وقت وزارت بهداشت نیز مکررا اعلام شد که در مورد واکسن وارداتی آنچه از جانب طرف ایرانی باید انجام می‌شد، به رغم تمام مشکلات، در زمان خود انجام شده و برنامه‌ریزی‌ها دوراندیشانه و واقع بینانه بوده است!در این میان البته بر تولید داخلی واکسن و حمایت از آن نیز بسیار تاکید شد؛ به طوری که مکررا اعلام شد ایران در تمام پلتفرم‌های واکسن کرونا، ورود کرده و وزیر وقت بهداشت وعده داد که واکسن ایرانی تا خردادماه روی میز است؛ وعده‌ای که سرانجام با ارایه مجوز مصرف اضطراری به دو واکسن کووایران برکت و پاستوکووک محقق شد؛ اما تا این بازه زمانی سهم واکسن برکت در سبد واکسیناسیون ملی بسیار ناچیز بوده و پاستوکووک هم هنوز توزیعی نداشته است.
اما با روی کار آمدن دولت جدید ورق برگشت و اکنون و به فاصله حدود دو ماه، انبارهای وزارت بهداشت مملو از واکسن است. ابراهیم رئیسی – رئیس‌جمهور از همان ابتدا اولویت دولت را مدیریت کرونا و تامین واکسن خواند و از طرح تحول جامع مقابله با کرونا خبر داد.بهرام عین‌اللهی- وزیر بهداشت دولت سیزدهم نیز اولویت برنامه کاری‌اش را واکسیناسیون علیه کرونا قرار داد و وعده افزایش سرعت واکسیناسیون را داد؛ وعده‌ای که در حال تحقق است؛ به طوری که روند ورود محموله‌های پنج میلیونی واکسن به کشور آغاز شده و تاکنون هم چندین محموله جدید رسیده و آمار تزریق روزانه واکسن از یک میلیون دُز فراتر رفته و برای روزانه بیش از دو میلیون دُز و شبانه‌روزی شدن مراکز تزریق، برنامه‌ریزی می‌شود.اما جای چند سئوال باقی است:چه شد که به یکباره واردات واکسن در کشور ورق خورد؟چه شد که تولیدکنندگان بدعهد واکسن در دنیا، اکنون در حال عمل به قول و قرارها هستند؟اگر امکان واردات واکسن در این سطح وجود داشت، چرا تا پیش از این برای آن اقدام نشده بود؟آیا واقعا به بهانه واکسن داخلی، در واردات فرصت‌سوزی شد؟چه کسی پاسخگوی جان‌هایی است که در نبود واکسن، زیر خاک رفتند؟
۴۴۴ ایرانی دیگر جانباختند
 روز گذشته  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۶ هزار و ۶۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۰۴ نفر از آنها بستری شدند.مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۶۷ نفر رسید.متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۴۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۳ هزار و ۸۲۴ نفر رسید.خوشبختانه تا کنون ۴ میلیون ۵۳۸ هزار و ۴۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.۷ هزار و ۳۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
کاهش سن ابتلا به کرونا پس از واکسیناسیون سالمندان
معاون درمان بیمارستان بهارلو با اشاره به شیب ثابت و اندکی نزولی آمارهای کرونایی، گفت: با افزایش واکسیناسیون احتمال بروز پیک بعدی به تاخیر می‌افتد؛ اما موردی که الان شاهد هستیم کاهش سن درگیری افراد با کرونا است که این نشان دهنده تاثیر واکسیناسیون در سنین بالا است.   بهنام بهنوش  گفت: از این رو هنوز در پیک پنجم قرار داریم و حتی می‌توان گفت در مرکز ما حدودا ۵ درصد مراجعین نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است؛ ولی این روند کاهشی شیب بسیار کمی دارد و نمی‌توان گفت از پیک پنجم عبور کردیم ولی حدودا یک هفته است که میزان مراجعین ثابت است‌. حدودا ۱۲۰ تا ۱۴۰ مراجعه جدید روزانه داریم که از این تعداد حدود ۲۵ نفر بستری می‌شوند.
تزریق واکسن فایزر به کودکان در آمریکا به زودی
مقامات آمریکایی می‌گویند به زودی واکسن فایزر را به کودکان تزریق خواهند کرد. چند مقام آگاه می‌گویند نهادهای نظارت بر غذا و داروی آمریکا معتقدند واکسن فایزر را می‌توانند در ماه اکتبر برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال تزریق کنند. فایزر با همکاری شرکت بایوان‌تک آلمان تقریباً تحقیقات مربوط به کارایی این واکسن در کودکان را نیز تکمیل کرده و به نظر می‌رسد در ماه اکتبر، مجوز تزریق فایزر به کودکان آمریکا صادر شود.صدور مجوز تزریق واکسن کرونا به کودکان در آمریکا درحالی است که بخش زیادی از بزرگسالان این کشور حاضر به زدن واکسن نیستند. جو بایدن به این افراد هشدار داده و گفته صبرش در حال لبریز شدن است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۱ -  شماره 4984
جستجو
جستجو
بالای صفحه