عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۱۹۵
تهدید طالبان به گردن زدن مخالفانش؛ طالبان برادر امرالله صالح راپس از شکنجه، اعدام کردند

وحشی‌گری طالبان شدیدتر می‌شود

گروه بین‌الملل: دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید رفتار تروریست‌های طالبان علیه منتقدان و معترضان مدام خشونت‌بارتر می‌شود؛ این دفتر از تعقیب خانه به خانه شهروندان معترض افغان و تهدید آنها به گردن زدن خبر می‌دهد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو نسبت به وخیم‌تر شدن سرکوب معترضان در افغانستان هشدار داد و گفت نیروهای طالبان با شلاق و چماق به آنها حمله می‌کنند  و در مواردی به سمت اعتراض‌کنندگان گلوله جنگی شلیک کرده‌اند. این نهاد سازمان ملل می‌گوید در سرکوب‌های اخیر دست‌کم چهار نفر از تظاهرکنندگان در افغانستان به دست نیروهای طالبان کشته شده‌اند. گزارش‌ها که حاکی از تعقیب خانه به خانه شرکت‌کنندگان در حرکت‌های اعتراضی هستند.بر پایه این گزارش‌ها زندانیان طالبان مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند، در مواردی به گردن زدن تهدید شده‌اند و تهدید و ارعاب فعالان رسانه‌ای شدت گرفته است. 
طالبان برادر امرالله صالح راپس از شکنجه، اعدام کردند
رویترز به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد گروه طالبان ابتدا روح‌الله عزیزی (برادر امرالله صالح، کفیل رئیس‌جمهوری افغانستان) را دستگیر کرده و پس از شکنجه، اعدام کرده‌اند.  عبدالله صالح، برادرزاده روح الله عزیزی صالح در پیامی به رویترز گفته است: «طالبان دیروز کاکایم را تیرباران کردند و اجازه خاکسپاری او را نمی‌دهند و گفته‌اند جسد او باید بپوسد.»
خطر فاجعه نسلی در افغانستان
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو اعلام کرد: افغانستان به دلیل احتمال اوج گرفتن خشونت‌ها در پی بازگشت طالبان به قدرت، با خطر عقب نشینی از دو دهه تلاش برای آموزش کودکان به ویژه دختران مواجه است. یونسکو با انتشار بیانیه ای، پیش بینی کرد که با افزایش تعداد آوارگان افغان، خطر تشدید موانع آموزشی در مقابل کودکان و رخ دادن «فاجعه نسلی» وجود دارد، به گونه‌ای که «این فاجعه می‌تواند بر توسعه پایدار افغانستان در سال‌های آینده تأثیر منفی بگذارد.»اُدره آزوله، مدیر کل یونسکو گفت: «آنچه در افغانستان در خطر است، ضرورت مطلق حفظ پیشرفت‌های به دست آمده در آموزش به ویژه برای دختران و زنان است.» حدود ۱۰ میلیون کودک و نوجوان افغان در مدرسه‌های این کشور ثبت نام کرده‌اند که این تعداد در سال ۲۰۰۱ یک میلیون نفر بوده است.نیروهای آمریکایی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، اولین حکومت طالبان در افغانستان را که از سال ۱۹۹۶ بر این کشور حکومت می‌کرد، سرنگون کردند.براساس گزارش یونسکو همچنین تعداد دانش آموزان دختر در افغانستان از «تقریباً صفر» در سال ۲۰۰۱ به ۲.۵ میلیون نفر رسیده است. این نهاد بین‌المللی با اشاره به اینکه سواد زنان در افغانستان از ۱۷ درصد به حدود ۳۰ درصد افزایش یافته، خبر داده است که در حال حاضر از هر ۱۰ دانش‌آموز در کلاس‌های ابتدایی، چهار نفر دختر هستند.
آغاز به كار وزیر تحت تعقیب طالبان 
سراج‌ا‌لدین حقانی، وزیر دولت طالبان که در  بالاترین سطح تحت تعقیب  پلیس فدرال آمریکا قرار دارد، کارش را به عنوان سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان آغاز کرد. برخی از اعضای کابینه طالبان را افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای) هستند، از جمله سراج الدین حقانی که در سایت اف‌بی‌آی به تازگی جایزه  اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود  را از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است. براساس گزارش این منابع در مراسم معارفه سراج الدین حقانی، شیخ عبدالحکیم حقانی، رئیس هیات مذاکره کننده طالبان در دوحه و خود حقانی سخنرانی کردند.طالبان می‌گوید افراد آنها باید از فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل خارج شوند.محمد حسن آخوند که  رئیس‌الوزرا  کابینه طالبان معرفی شده نیز در فهرست سیاه تحریم سازمان ملل قرار دارد. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر نوشت که  موضع تازه آمریکا در مورد فهرست سیاه نقض توافقنامه دوحه است. طالبان در بیانیه‌ای گفته که برخی از اعضای کابینه طالبان در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند و  هنوز  تحت تعقیب هستند.در بیانیه طالبان آمده که  امارت اسلامی این موضع را نقض آشکار توافق دوحه می‌داند که نه به نفع ایالات متحده و نه به نفع افغانستان است. آمریکا شبکه حقانی را در سال ۲۰۱۲ در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است، در حالی که نام گروه طالبان در این فهرست وارد نشده است.سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی متهم است که برخی از مرگبارترین حملات در دو دهه‌ گذشته را انجام داده است.در سایت پلیس فدرال آمریکا سراج الدین حقانی یک  ترویست بین‌المللی  خوانده شده و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای ارائه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود، اختصاص داده است.
 طالبان جام قهرمانی را برد!
یك سناتور آمریکایی بار دیگر بایدن را به دلیل خروج از افغانستان به چالش کشید.  لیندسی گراهام، پیش از آنکه وارد سنا شود، به عنوان یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ افغانستان رای داده بود.وی با انتقاد از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که به جنگ افغانستان پایان داد، گفت: در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، من نگران و دلشکسته هستم.گراهام همچنین انتقادهایش را به پایان جنگ افغانستان متمرکز کرد تا اشغال فاجعه‌آمیز و ۲۰ ساله این کشور و گفت: آنچه در ۳۰ تا ۴۵ روز در آنجا انجام دادیم، چه بود؟ به طالبان اجازه دادیم تا با نیروی اسلحه، افغانستان را تصرف کند و هزاران نفر را که در کنار ما مبارزه کردند، رها کردیم. این سناتور افزود: حالا با روی کار آمدن طالبان در افغانستان و پیروزی آنها و بردن جام قهرمانی، همه نیروهای شبه نظامی از سراسر جهان به افغانستان گسیل می‌شوند. جمهوری خواهان آمریکایی تلاش می‌کنند تا این مساله را به میان بکشند که خروج نیروهای این کشور از افغانستان بدتر از جنگی بوده که پیش از خروج ۲۴۴۸ کشته روی دست نیروهای مسلح آمریکا گذاشت. گراهام حتی پیش‌بینی کرده که آمریکا بار دیگر به افغانستان حمله می‌کند.
طالبان: وظیفه زن فرزندآوری است
یک سخنگوی طالبان حضور زنان در دولت جدید افغانستان را رد کرد و گفت:  زنان باید بر زاد و ولد و پرورش فرزند تمرکز کنند. سید ذکرالله هاشمی، با تاکید بر اینکه زنان در دولت جدید سمتی نخواهند داشت، گفت سپردن وزارت به زنان «گذاشتن باری بیشتر از تحمل بر دوش آنان» است.هاشمی گفت: «حضور زنان در دولت ضرورتی ندارد. ضروری است که زن در دولت داشته باشیم؟»تشکیل دولت موقت طالبان که تمام اعضای آن مرد هستند و زنان یا اقلیت‌های قومی در آن حضور ندارند با اعتراض زنان روبه‌رو شده است. طالبان پس از بازگشت دوباره به قدرت در ماه قبل همچنین اعلام کردند دختران و پسران و زنان و مردان نباید در مدارس و دانشگاه‌ها در یک کلاس درس بخوانند.این در حالی است که این گروه اصرار دارد که از مواضع افراطی خود در حکومت قبلی‌اش از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ فاصله گرفته است.اما گزارش‌های خبری بسیاری حاکی از ضرب‌وشتم معترضان و خبرنگاران به دست جنگجویان طالبان، اجرای تنبیهات بدنی در خیابان‌ها و ممنوعیت ورزش برای زنان و دختران است. پس از آنکه طالبان هزاران زندانی و از جمله تروریست‌ها و فعالان ارشد القاعده را به تازگی آزاد کرد، ایندیپندنت در گزارشی به کنشگران هشدار داد بیش از ۲۰۰ قاضی زن پنهان‌شده در افغانستان هم در خطر مرگ قرار دارند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۱ -  شماره 4984
جستجو
جستجو
بالای صفحه