عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۲۱۱

هیجان در بازار

گروه اقتصادی کارون: پس از. اعلام توافق هسته‌ای موقت بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران،‌بازارها چه واكنشی داشتند؟

گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بازگشت به وین گفت که توافق با ایران طولانی‌مدت نیست. ما از تمام تاسیسات هسته‌ای ایران بازرسی خواهیم کرد نیازی به صدور قطعنامه نیست، موفق شدیم تا فوری‌ترین موضوع را که از دست دادن قریب‌الوقوع اطلاعات بود که با آن مواجه بودیم را برطرف کنیم. توافق حاصل شده با ایران طولانی‌مدت نیست و امکان تعیین مدت برای آن وجود ندارد.
روز گذشته بازار سهام ریزشی دیگر را رقم زد و برخلاف انتظارها منفی بود. در واقع واکنش بازار سهام نسبت به توافق هسته‌ای واکنش مثبتی نبوده که احتمالا به رفتارهای دستوری چند روز اخیر دولت می‌تواند ارتباط داشته باشد. اما در روزی که بازار سهام حدود یک درصد منفی شد، در بازار ارز نیز قیمت دلار ۱.۸ درصد افت کرد و دلار به ۲۷ هزار تومان رسید.
برخی از معامله‌گران باور دارند دلار ظرفیت رشد بیشتر را ندارد و بیشتر به واسطه عوامل هیجانی در مسیر صعودی قرار گرفت. از نگاه آنها با کاهش سطح هیجانات، روند قیمت نزولی‌تر خواهد شد. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد بیشتر معامله‌گران از هفته دوم شهریورماه راه احتیاطی را در پیش گرفته‌اند و بی‌گدار به آب نزده‌اند. آنها معمولا در حوالی ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان خریدهای خود را بیشتر کرده‌اند و نزدیکی مرز ۲۸ هزار تومانی در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند. افت قیمت دلار در روز یکشنبه نیز در شرایطی صورت گرفت که بیشتر تحلیل‌گران اعتقاد داشتند معامله‌گران باید از فروش‌های هیجانی خودداری کنند. از نگاه آنها وضعیت بازار به گونه‌ای است که هر لحظه امکان تغییر مسیر وجود دارد و در چنین فضایی بهتر است که به سرعت موقعیت معاملاتی را تغییر دهند.میزان افت قیمت طلا نیز دقیقا به همان میزان دلار بود اما میزان افت قیمت سکه بیشتر از بقیه بازارها بود و قیمت سکه تمام طرح جدید حدود ۲ درصد کاهش را تجربه كرد. به باور برخی تحلیل گران، بازار سکه با کمبود تقاضای فیزیکی از سوی افراد عادی رو به رو است و همین موضوع خود را در کاهش حباب سکه های کوچکتر نشان داده است. با توجه به این تحلیل، شماری از معامله گران انتظار افزایش معنادار و حباب دار سکه امامی را ندارند. از نگاه آن ها معامله گران بزرگ هم چنان با توجه به رشد قیمت دلار،‌ اقدام به خرید سکه امامی می کنند ولی در صورتی که روند اسکناس آمریکایی تغییر کند، فلز گران بهای داخلی، توانایی حفظ حباب فعلی خود را نخواهد داشت.بدین ترتیب می‌توان گفت بیشترین واکنش را بازار سکه داشت که در حد ۲ درصد افت خود را از دست داد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۳ -  شماره 4986
جستجو
جستجو
بالای صفحه