عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۲۹۵

بازگشت به مذاکره برجام به شرط دریافت ۱۰ میلیارد دلار

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواستار آزاد ساختن ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران شد. حسین امیرعبداللهیان رفع انسداد از دارایی‌های ایران را شرط بازگشت این کشور به مذاکرات وین اعلام کرد.

دسترسی جمهوری اسلامی به بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌های مالی خود در خارج از کشور در سایه تحریم‌ها قطع شده است. این دارایی‌های ارزی عمدتا در ارتباط با صادرات نفت و گاز این کشور به دست آمده‌اند. امیرعبداللهیان گفت: مقامات آمریکایی در دوره اقامت او در نیویورک تلاش کرده بودند تا از طریق راه‌های مختلف با او تماس بگیرند. عبداللهیان برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تصریح کرد: به کسانی که برای تماس با آمریکا میانجیگری کرده بودند، گفته است که هرگاه قصد آمریکا درباره مذاکرات و رسیدن به راه حل با ایران جدی باشد، باید از دارایی‌های مالی بلوکه‌شده این کشور رفع انسداد کند.
امیرعبداللهیان به این ترتیب بازگشت جمهوری اسلامی به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین را مشروط به رفع انسداد از ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده این کشور کرده است.اودر این گفت‌وگو همچون چند مصاحبه دیگر دو باره از آمادگی جمهوری اسلامی برای بازگشت به پشت میز مذاکره سخن گفت، اما از اعلام تاریخی معینی در این رابطه خودداری ورزید.این در حالی است که آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در مذاکرات هسته‌ای، بریتانیا، آلمان و فرانسه، به تاکید از جمهوری اسلامی درخواست کرده‌اند هر چه سریع‌تر به پشت میز مذاکره بازگردد.امیرعبداللهیان گفت که مذاکرات به زودی انجام می‌شود . اصل اینکه مذاکرات در وین بوده و فرمت وین را می‌خواهیم ادامه دهیم روی این اتفاق نظر وجود دارد. ترکیب تیم را داریم نهایی می‌کنیم. وزارت خارجه مذاکره را دنبال خواهد کرد و مذاکرات در چارچوب معاونت سیاسی وزارت خارجه دنبال خواهد شد و طرف‌های مذاکراتی و توافقی که انجام می‌شود در سطح وزرای خارجه کشور‌های مذاکره کننده تایید و جمع بندی نهایی خواهد شد. اما وزارت خارجه در چارچوب نهاد‌های بالادستی نظام وظیفه ذاتی مذاکراتی را انجام خواهد داد. هنوز زمان مشخصی برای مذاکرات تعیین نکرده ایم، چون هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده ایم. حالا ۱ هفته دیگر باشد یا ۱ ماه دیگر یا بیشتر هنوز مشخص نیست.وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ملت ما باید از منافع برجام بهره‌مند شود. این‌که یک جز را بگیریم و یک جز را نگیریم در تضاد با نیت آنهاست که می‌گویند جدی هستیم. این اطمینان را به ملت بزرگ ایران می‌دهیم که قدم‌هایی که برداشته می‌شود مبتنی بر فرهیختگی ایرانیان و منطق مذاکراتی ایرانیان و تامین حداکثری حقوق و منافع ملت ایران است. وی افزود: آمریکایی‌ها مدام به دنبال ارتباط و پیغام رسانی بودند. اگر آمریکایی‌ها نیت واقعی دارند ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه شده ما را آزاد کند تا به عنوان پالس مثبت تلقی کنیم و زودتر به میز مذاکره برگردیم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۷/۱۲ -  شماره 4998
جستجو
جستجو
بالای صفحه