عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۳۴۱

تمركزدولت بایدن روی محدود کردن نفوذ ایران

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره وضعیت سوریه و رویکرد کنونی واشنگتن درقبال این کشور نوشت: واضح است که بشار اسد باقی مانده و تحریم‌های آمریکا نتیجه چندانی به همراه نداشته است، به نظر می رسد رئیس‌جمهور بایدن روی موضوعات دیگر، ازجمله محدود کردن نفوذ ایران تمرکز کرده است.


روزنامه نیویورک تایمز نوشت: هرچند که اسد در حال حاضر با مشکلات فراوانی در کشور، به ویژه از نظر اقتصادی روبروست اما او همچنان در قدرت باقی مانده است. این روزنامه آمریکایی در ادامه به تمایل سایر کشورهای عربی برای بازسازی روابط خود با دمشق اشاره کرد و افزود: کشورهای ثروتمند عربی حاشیه خلیج فارس همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی که در اوایل جنگ داخلی سوریه به حمایت از افراد مسلح و شورشیان پرداخته بودند نیز مخالفت خود با بشار اسد را کنار گذاشته و اکنون به دنبال توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سوریه هستند اما منابع مالی آن به دلیل تحریم‌های آمریکا هنوز تامین نشده است.نیویورک تایمز همچنین در گزارش خود با بررسی دشواری‌های کنونی پیش روی رئیس‌جمهور سوریه تصریح کرد: بشار اسد در دوران جنگ در این کشور تا حد زیادی برای بیرون راندن شورشیان به ایران و روسیه تکیه کرد و این کشورها نیز درحال حاضر به دنبال فرصت هایی در سوریه برای سرمایه‌گذاری هستند. این روزنامه در بخش دیگری از این گزارش اذعان کرد که فشارهای آمریکا علیه سوریه نتیجه مورد نظر واشنگتن را محقق نکرده و اکنون دولت جو بایدن رویکرد خصمانه کمتری را درقبال بشار اسد در مقایسه با دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا اتخاذ کرده است، هرچند که او همچنان کشورهای عربی شریک خود را به بهبود روابط با دمشق تشویق نمی کند و از امارات و عربستان خواسته است تا از سرمایه گذاری در سوریه و آزاد کردن دارایی‌های دولت اسد خودداری کنند. یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود در این باره به نیویورک تایمز گفت: واضح است که بشار اسد باقی مانده و تحریم‌های آمریکا نتایج زیادی در پی نداشته است. بنابراین، دولت بایدن ترجیح داده است روی سایر موضوعات، ازجمله مقابله با همه گیری کرونا، کاهش مشکلات اقتصادی در منطقه و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران متمرکز شود.

 

 

مذاکرات احیای برجام؛ ایران خواهان تضمین برای رفع تحریم‌هاست
نهایی شدن جمع‌بندی‌ها در زمینه مذاکرات وین

گروه سیاسی: مقام‌های جمهوری اسلامی ایران  از رویکرد ایالات متحده در خصوص رفع تحریم‌ها در روند مذاکرات برجام گله کرده و آن را  یک‌جانبه‌گرایانه  توصیف کرده‌اند.ایران می‌گوید بدون تضمین‌های لازم الاجرا از توافق خبری نخواهد بود.
در حالی رسانه‌ها از شمارش معکوس برای احیای مذاکرات برجام خبر داده‌اند که مقام‌های جمهوری اسلامی نسبت به رویکرد ایالات متحده در خصوص رفع تحریم‌ها علیه ایران انتقاد کرده و آن را  یک‌جانبه‌گرایانه  توصیف کرده‌اند.  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، از عزم جمهوری اسلامی بر اخذ تضمین‌های لازم در مذاکرات احیای برجام خبر داد و گفت:این تضمین‌ها برای تحقق اهدافی که منافع ملت ایران را تضمین می‌کنند، لازم هستند.سعید خطیب زاده گفت :«دولت آقای بایدن چند ماه بعد از روی کار آمدن تصمیم گرفت که در مذاکرات وین شرکت کند و دراین مذاکرات نیز با رویکرد یک جانبه‌گرایانه ترامپ وارد شده است.»
خطیب زاده از تقابل رویکرد واشنگتن و تهران در جریان مذاکرات وین سخن گفت و افزود آمریکا می‌خواهد "فقط تحریم‌هایی که مدنظر خودش است را رفع کند و یک جانبه در این زمینه تصمیم بگیرد" درحالی که به گفته او جمهوری اسلامی تاکید دارد تمامی تحریم‌ها باید رفع شوند و در این زمینه خواستار دریافت تضمین‌های لازم است.این دیپلمات ایرانی در مورد مذاکرات احیای برجام گفت همواره سیاست خارجی جمهوری اسلامی در سطوح عالی تدوین می‌شوند و افزود  روند این گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت. خطیب‌زاده تغییر در برخی شیوه‌ها و اهداف در زمینه مذاکرات هسته‌ای را پس از روی کار آمدن دولت رئیسی  طبیعی  دانست.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: «اگر توافقی حاصل شود و تضمین‌های لازم گرفته نشود، ممکن است رویه اتفاق پیشین [عدم وفاداری هر یک از طرفین به توافق] بار دیگر اتفاق بیفتد؛ بنابراین ما برانجام مذاکرات مبتنی بر تصمیمات لازم برای تحقق منافع دولت ایران تاکید داریم.»
نهایی شدن جمع‌بندی‌ها در زمینه مذاکرات وین  
 آندریاس اییب، رئیس مجلس ملی سوییس که در راس هیاتی در حال دیدار از جمهوری اسلامی ایران می باشد، با حضور در وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مرتبط با روابط دوکشور و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و سوییس، دیپلماسی پارلمانی فیمابین مجالس دو کشور و همچنین نقش پارلمان‌ها در توسعه همه جانبه همکاری‌ها را با اهمیت خواند و این سفر را گام مهمی برای توسعه همکاری‌ها میان پارلمان‌های دو کشور ارزیابی کرد.امیر عبداللهیان همچنین  با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم در خصوص از سر‌گیری گفتگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در این زمینه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در گفتگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود. عباسی: گفت‌وگو با دشمن هیچ اشکالی ندارد یك عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه برجام را خسارت محض و آن را مجازات مجرم می‌دانم، درباره مذاکرات اظهار داشت: باید با داده‌های روز مذاکره کنیم و همچنین در راهبرد مذاکراتی کشور یک بازنگری انجام شود.فریدون عباسی، درباره اینکه به نظر می‌رسد که نظر مجلس و برخی از اصولگرایان نسبت به برجام در حال تغییر است و از خسارت محض به سمت مذاکره سازنده تغییر کرده است، اظهار داشت: برجام را خسارت محض و آن را مجازات مجرم می‌دانم و از این دو عبور نمی‌کنم؛ از طرفی در اثر پافشاری‌های افراد بی‌منطق در کشور، اجازه اجرای برجام به دولت داده شد اما تصویب نشد. وی افزد: دولت پافشاری می‌کرد و به همین دلیل با ۲۸ شرط قرار شد که برجام را اجرایی کند، آیا ۲۸ شرط را محقق کردند؟ من بعید می‌دانم. ده شرط شورای عالی امنیت ملی ۹ شرط مجلس و ۹ شرط نیز مقام معظم رهبری مطرح کرده بودند و قرار بود با این ۲۸ شرط برجام در کشور ما اجرایی شود آن هم برای اینکه ما به دستگاه اجرایی اجازه دهیم نظری که برای حل مشکلات کشور دارد را اجرایی کند تا بفهمد که امکان‌پذیر نیست.اما دولت نفهمید که نمی‌شود و باز پافشاری کرد و می‌خواست مسائل منطقه‌ای، موشکی و دفاعی را نیز به برجام گره بزند و برنامه‌های موشکی و منطقه‌ای را به کشور تحمیل کند که جلوی آن گرفته شد. وی درباره اینکه آیا باید مذاکرات ادامه پیدا کند یا نه، بیان داشت: در هر شرایطی نباید باب مذاکره را ببندیم؛ هیچ اشکالی ندارد که با دشمن مذاکره کنید اما مذاکره از باب منطق حکیمانه؛ باید با اقتدار مذاکره کنیم و باید مطالبی به عنوان اهرم قدرت که در موضع ضعف نباشد، در دستانمان باشد. رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: دولت قبلی چیزی به عنوان سایه جنگ درست کرد، در جنگ واقع نشده شکست خورد و معاهده خلع سلاح امضا کرد؛ جنگی واقع نشد اما معاهده خلع سلاح را امضا کرد یعنی دست کشور را از همه جهات بست.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۷/۲۱ -  شماره 5004
جستجو
جستجو
بالای صفحه