عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۱۶۰۳
اندر حکایت افتتاح عجولانه ی طرح آبرسانی غدیر

پروپاگاندا برای جفت پوچ...!

دکتر مهدی قمشی

بعد از افتتاح بخشی از طرح آبرسانی غدیر و سر و صدا راه انداختن دولت فعلی و رسانه‌های مرتبط با آن در مورد این طرح و عدم گفتن واقعیات طرح و میزان پیشرفت آن، به مردم استان، درست بعد از یک ماه از این افتتاح عجولانه، اتفاقی افتاد که خیلی‌ها را از جنجال بی جا پشیمان کرد.

نگارنده در آن روزها قصد روشنگری در این خصوص را داشته اما متاسفانه جو سنگین رسانه‌ای به گونه ای بود که گفتن واقعیات در آن برهه زمانی، شائبه بدبینی و سوء نظر در مورد دولت فعلی را دامن می‌زد و لذا علی رغم میل باطنی خودسانسوری پیشه شد تا متهم به سیاه نمایی نشود. اما اتفاقی که حد فاصل روزهای چهارشنبه ۱۱ آبان تا روز شنبه ۱۴ آبان برای آب شهر اهواز و سایر شهرهای تحت پوشش طرح رخ داد این سوال را در همه اذهان ایجاد نمود که چه شد از آن همه سر و صدا؟ و چرا طرحی که این همه در مورد آن گفته شد و امید داده شده بود به فاصله یک ماه به این شدت زیر سوال رفت. لذا برای نگارنده این فرصت را ایجاد نمود تا واقعیات رخ داده در مورد این طرح عظیم برای مردم بازگو شود. برای شروع ابتدا بعضی تیترهای خبرگزاری‌های دولتی که در یازدهم شهریور ۱۴۰۱ منتشر شد را با هم مرور کنیم: شمارش معکوس برای افتتاح طرح‌ غدیر؛ جزئیات اَبَرپروژه‌ای که کیفیت آب خوزستان را متحول می‌کند (فارس)/ افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی قرن:غدیر؛ تحقق وعده دیگران در دولت سیزدهم (ایرنا)/ افتتاح طرح آبرسانی غدیر با حضور رئیس‌جمهور (ایسنا)/ طرح آبرسانی غدیر خوزستان افتتاح شد (ایسنا)/ طرح بزرگ آبرسانی غدیر با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود (ایلنا)/ به این تبلیغات، کار سنگین صدا و سیما را نیز اضافه کنید. ممکن است سوال شود که اشکال این عناوین در چیست؟ بله اشکال اول در این است که افتتاح بخش کوچک و ناپایدار از طرح را به عنوان همه طرح جا زده ایم و همه مردم و حتی نخبگان جامعه را به تصور اینکه طرح اصلی به نتیجه رسیده و پایان یافته است به خطا انداخته ایم. اشکال دیگر در این است که کل طرح غدیر حتی در صورت به نتیجه رسیدن، نیمه غربی استان را پوشش می‌دهد (۵۲ درصد جمعیت استان) نه همه استان را. 
در هر صورت نگرانی نگارنده در این بوده و هست که افتتاح نیم بند این طرح با توجه به تبلیغات سنگین و باور اکثریت مردم استان سبب گردد ادامه قسمت مهم طرح زیر سوال رفته و متوقف شود؛ همان گونه که خبرگزاری فارس در تاریخ یازدهم شهریور در مطلبی تحت عنوان «صفر تا صد بزرگترین طرح آبرسانی ایران...کارشناسان درباره اَبَرپروژه غدیر چه می‌گویند» القاء نموده است. به هر حال، آنچه مسلم است، این است که تامین آب باکیفیت شهری برای مردم استان و سایر نقاط کشور حقی بدیهی و اولیه است ولی اگر بنا بر قدردانی منصفانه و به اندازه کار دولت‌ها در خصوص به نتیجه رسیدن طرح آبرسانی غدیر باشد باید از دولت دکتر احمدی نژاد به جهت تصویب و آغاز مراحل اجرایی این طرح که شاید حدود ۱۴ درصد کل کار باشد تشکر کنیم. همچنین از دولت دکتر روحانی به جهت پیشبرد اجرایی طرح و اتصال و افتتاح آبگیری از کرخه و کانال شهید چمران و کارهای اجرایی آبگیر جدید که حدودا ۲۸ درصد کارهای اجرایی طرح بوده تشکر کنیم. دیگر اینکه از دولت رئیسی که تا کنون حدوداً ۹ تا ۱۰ درصد کارهای اجرایی را پیش برده است تشکر کنیم. و از هم اکنون از هر دولتی که ۴۸ درصد مابقی طرح را به سرانجام برساند تشکر ویژه داشته باشیم. (درصد‌ها حدودی است. دسترسی به ارقام صحیح میسر نبود) مخلص کلام آنکه طرح آبرسانی غدیر در میانه راه است و مطالبه اصلی مردم بر این است که طرح موقت افتتاح شده نباید موجب تاخیر در اجرای بخش مهم و اصلی طرح گردد. از سویی دیگر، باید تاکید کرد که این طرح نیمه غربی استان خوزستان را پوشش خواهد داد و طرح‌های مربوط به تامین آب شرب و بهداشت شهرها و روستاهای نیمه شرقی استان که هم زمان با طرح غدیر، تصویب و آماده شده اند باید وارد مراحل اجرایی شوند. دیگر اینکه، به موازات پیشبرد این طرح نوسازی شبکه توزیع آب شرب و بهداشت در شهر اهواز و سایر شهرهای استان پیگیری شوند. همچنین در انتها باید یادآور شد که پیشبرد طرح غدیر نباید سبب شود که احیاء رودخانه کارون به دست فراموشی سپرده شود. سامان دادن به فاضلاب‌ها و پسآب‌های ورودی به کارون و ارتقاء کیفیت آب کارون بهِ جد باید دنبال گردد تا در مواقع مورد نیاز انحراف دادن برداشت آب شهری به رودخانه کارون، بتوان آب نسبتا باکیفیتی را به شهروندان رساند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۸/۲۴ -  شماره 5249
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه