عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۱۶۰۴
مولوی عبدالحمید در دیدار با نماینده رهبری: بعد از انقلاب حتی یک اهل‌سنت به‌عنوان استاندار تعیین نشده است

مردم انتظار داشتند مقامات حوادث زاهدان را محکوم می‌کردند

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نشست با حاج‌علی‌اکبری، نماینده رهبری ضمن بیان گلایه‌های مردم از مسئولان استانی و کشوری در رابطه با حوادث اخیر زاهدان و خاش به تشریح و بیان واقعیت اتفاقات اخیر در استان به ویژه حادثۀ جمعه خونین زاهدان پرداخت.

مولوی عبدالحمید گفت: حادثه‌ای که هشتم مهرماه رخ داد و التهاباتی ایجاد شد، ما تلاش کردیم که امنیت منطقه حفظ شود تا مسئولان قضایی به این حادثه رسیدگی کنند. چیزی که در این حادثه کاملا مشخص است اینکه بر خلاف آنچه بعضا گفته شده در این حادثه جوانانی که به سمت کلانتری سنگ پرتاب کرده‌اند هرگز قصد تصرف کلانتری را نداشته‌اند، همچنین در این حادثه از بین جوانان نه افراد مسلح حضور داشتند و نه گروهک‌ها در این موضوع نقش داشته‌اند، زیرا اگر اینگونه می‌بود حداقل چند نفر از مأمورین و طرف مقابل هم کشته یا زخمی می‌شد، اما از مردم عادی نزدیک به صد نفر شهید شدند که اکثرا در داخل مصلا تیر خورده‌اند و تیرها اکثرا به سر و قلب و سینه خورده‌اند. متاسفانه در این حادثه فاجعه‌ای رخ داد. وی با بیان اینکه چرا باید حادثۀ خاش بعد از حادثۀ زاهدان اتفاق بیفتد؟ افزود:  در حادثۀ خاش جوانانی که به سمت فرمانداری سنگ پرتاب کردند با گلوله‌های جنگی مورد هدف قرار گرفتند. این حوادث سبب التهاب شدید منطقه گردید، اما علما، ریش‌سفیدان و معتمدین و برخی از مسئولان تلاش کردند که امنیت منطقه به‌هم نخورد تا به موضوع رسیدگی شود. متاسفانه این رسیدگی طول کشیده است، البته قدم‌های مثبتی ازجمله عزل رئیس کلانتری ۱۶ زاهدان، عزل فرمانده انتظامی زاهدان و تغییر فرمانده انتظامی استان برداشته شده است، اما مردم انتظار دارند قدم‌های دیگری برداشته شود. افرادی که در شورای تأمین استان نتوانستند این بحران را مدیریت کنند و بر زخم مردم نمک پاشیدند، جابه‌جا شوند. ما هنوز در مورد این حادثه حیرانیم؛ چنان‌که مستندات و شواهد حاکی از آن هستند که این اتفاق بر اساس یک برنامه‌ریزی رخ داده است.

 او در ادامه اظهار داشت: گلایه‌ای که مردم دارند این است که تمام مسئولان حادثۀ تروریستی شاهچراغ را محکوم کردند و تسلیت گفتند، اما در حوادث بزرگی مثل زاهدان و خاش هیچ‌کدام از مسئولان محکوم نکردند و تسلیت نگفتند، درحالی‌که انتظار مردم این بود که ضمن محکومیت این حوادث، مقامات عالی کشور مثل رئیس‌جمهور برای تسلیت و تفقد به استان سفر می‌کرد و مسئولان رده‌بالا به مردم تسلیت می‌گفتند. به همین دلیل مردم ناامید هستند.ما معتقدیم آمار بالای کشته‌ها و زخمی‌های این حادثه نتیجۀ تبعیضی است که در نیروهای مسلح وجود دارد. در حال حاضر از اهل‌سنت در نیروهای اصلی و کادر نظامی و انتظامی حضور ندارند مگر خیلی اندک، درحالی‌که در رژیم سابق اهل‌سنت در نیروهای مسلح حضور داشتند. وی با بیان  اینکه تاکنون بعد از انقلاب حتی یک اهل‌سنت به‌عنوان استاندار تعیین نشده است، گفت: در مدیریت‌های مرکز کشور نیز اهل‌سنت حضور ندارند. در شورای تأمین استان سیستان‌وبلوچستان حتی یک نفر از اهل‌سنت حضور ندارد درحالی‌که این منطقه سنی‌نشین است. در دانشگاه‌ها و ادارات نیز حضور اهل‌سنت بسیار ناچیز است. متاسفانه این تبعیض در مناطق اهل‌سنت مشهود است و مردم از این تبعیض و نابرابری رنج می‌برند. در برخی از کلان‌شهرهای کشور در رابطه با نمازخانه‌ها و یا نمازهای عید اهل‌سنت مشکلات و محدودیت‌های زیادی دارند.ما در طول ۴۴ سال که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، همواره بر «گفتمان» تاکید کرده‌ایم، حتی به کسانی که دنبال ایجاد ناامنی بودند می‌گفتیم که تنها راه، «گفتمان» است، اما متاسفانه این گفتمان در رابطه با رفع تبعیض‌ها و نارسایی‌ها جواب نداده است.امام جمعه اهل سنت افزود: ما از بیت رهبری گلایه داریم که در طول این مدت ما هرچه نامه به مقام معظم رهبری نوشتیم حتی یک بار هم از ایشان پاسخی دریافت نکردیم. در رابطه با اعتراضاتی که در کشور موجود است و مردم فریاد می‌زنند،اگر مسئولان دردها و مشکلات مردم و کوتاهی‌های خودشان را هم می‌دیدند و به خواسته‌های به‌حق و قانونی مردم رسیدگی می‌کردند، امروز این مشکلات نبود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۸/۲۴ -  شماره 5249
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه