عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۲۸۶۵
بازسازی استقلال و ادامه موفقیت پرسپولیس به یک شرط

آمــارهای فاجــعه؛۲۲ مدیــرعامل در ۸ ســال

تغییرات، موضوع جدانشدنی اداره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس محسوب می‌شود. کمتر دو باشگاهی در دنیا وجود دارند که تا این حد دچار تغییرات مداوم مدیریتی و به تبع آن تغییرات روی نیمکت و در مجریان امور جاری باشگاه باشند. البته با وجود همه تغییرات، شرایط باشگاه پرسپولیس کمی‌متفاوت بوده، چرا که با وجود برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت سرمربیگری پرسپولیس و موفقیت سریع السیر او، کسی جرئت دست زدن به این سرمربی محبوب را نداشت و اگرچه گابریل کالدرون، جانشین وی، بعد از سه عنوان قهرمانی نیز صدرنشینی با پرسپولیس را ادامه داد، اما این یحیی گل‌محمدی بود که چوب را با یک واسطه از برانکو گرفت و به راه خود ادامه داد تا امروز. او نیز اگرچه در مواقعی درگیر شایعات جابجایی یا برکناری بوده است، اما به واسطه موفقیت‌های متوالی در جای خود محکم ایستاده است. در آن سو در باشگاه استقلال، فرهاد مجیدی نیز می‌توانست چنین موقعیتی را در بین آبی‌ها داشته باشد، اما او بلافاصله بعد از قهرمانی با دریافت پیشنهاد الاتحاد کلبا به امارات رفت تا به فهرست تغییرات آبی‌ها اضافه کند. البته ریکاردو ساپینتو در آزمون جام حذفی احتمالا به سلامت از آتش عبور کرده و در فصل بعد نیز سرمربی استقلال خواهد بود؛ این چیزی است که مدیران امروز استقلال، ادعایش را دارند. در این مطلب نگاهی داریم به بی‌ثباتی مدیریتی در دو باشگاه استقلال و پرسپولیس؛ چیزی که فراتر از قهرمانی یا ناکامی‌در مسابقات لیگ باعث نوعی آشفتگی ادامه‌دار در نحوه اداره این دو باشگاه شده و آینده این دو نهاد پرهوادار را به خطر انداخته است. جایی که از برنامه‌ریزی واقعی و پیشرفت‌های چشم‌گیر هیچ خبری نیست.

اما بیایید ببینیم که چرا؟
هشت سال با ۱۱ مدیر و ۳ مربی در پرسپولیس
برانکو ایوانکویچ ۶ هفته مانده به پایان لیگ چهاردهم به ایران آمد. در آن فصل هر چند پرسپولیس به کورس قهرمانی نرسید. ولی با شکست استقلال در دربی، پایه‌گذار اخراج امیر قلعه‌نویی از استقلال شد. در آن فصل برانکو تنها در ۵ دیدار پایانی لیگ، هدایت پرسپولیس را بر عهده داشت. پرسپولیس از سال ۹۸ تا ۱۴۰۲  به مدت ۵ سال تحت هدایت گل‌محمدی بوده است. پس پرسپولیس در بازه زمانی ۸ ساله در سال‌های ۹۴ تا ۱۴۰۲ تنها سه مربی عوض کرده که یکی از آنها حدود ۵ سال و دیگری ۳ سال هدایت این تیم را بر عهده داشته است.
اما در زمینه مدیریتی در این ۸ سال چه اتفاقی در پرسپولیس افتاده است؟
■ محمدحسین نژادفلاح در ۲۶ بهمن ۹۳ تا ۲۷ مهر ۹۴ مدیر بود.
■ علی‌اکبر طاهری از نیمه دوم سال ۹۴ تا سال ۹۶ مدیر سرخ‌ها بود و با توجه به اختلافاتش با سلطانی‌فر این پست را رها کرد. 
■ حمیدرضا گرشاسبی از ۱۴ آبان ۹۷ تا ۲۰ آذر ۹۷ مدیر پرسپولیس بود و برکناری عجیبی داشت. 
■ ایرج عرب از ۱۴ اسفند ۹۷ تا ۲۰ اسفند ۹۸ مدیر پرسپولیس بود و مثل دیگر دوستان به سرعت از جای خود کنده شد، اگرچه پرسپولیس با او دو جام برد! 
■ محمدحسین انصاری‌فرد در ۲۰ اسفند ۹۸ تا ۸ آبان ۹۹ مدیر پرسپولیس بود.
■ مهدی رسول پناه در مرداد ۹۹ روی صندلی مدیریت پرسپولیس نشست و چهارماه در این پست باقی ماند.
■ جعفر سمیعی روز ۸ آبان ۹۹ جای رسول پناه را گرفت و بعد از قهرمانی لیگ  درپانزدهم شهریور ۱۴۰۰  از سمت خود استعفا داد.
■ مجید صدری از ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ تا دی ماه مدیریت پرسپولیس را در دست داشت.
■ در نهایت نیز رضا درویش از ۲۳ دی ۱۴۰۰ تا امروز مدیر پرسپولیس بوده است.
پس پرسپولیسی‌ها در این هشت سال یازده مدیر به خودشان دیده‌اند که آخرین نفر این لیست طویل درویش بوده که توانسته نزدیک سه سال مدیریت این تیم پرطرفدار را بر عهده داشته باشد.
استقلال ۱۱ مدیر و ۱۱ مربی در ۸ سال
در تیم رقیب یعنی استقلال اما در بازه زمانه سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ اتفاقات زیادی روی نیمکت هدایت تیم افتاده است. در فصل ۹۴ پرویز مظلومی‌هدایت آبی را بر عهده داشت. پس از او منصوریان در ۱۴ خرداد ۹۵ تا ۲۹ شهریور ۹۶ به مدت یک سال مربی استقلال بود. در زمانی بسیار کوتاه میک مک درموت مربی استقلال شد. در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ وینفرد شفر آلمانی هدایت استقلال را بر عهده داشت که او با دو فصل حضور به عنوان طولانی‌ترین حضور در ۸ سالی که گذشت، رکورد جدید را باقی گذاشت.
استقلال در صندلی مدیریت نیز تغییرات زیادی داشت:
■ بهرام افشارزاده از سال ۹۳ تا ۹۵ 
■ در ۱۳ مرداد رضا حسنی‌خو برای مدت چند روز مدیریت استقلال را برعهده گرفت.
■ رضا افتخاری از ۱۷ مرداد ۹۵ تا ۲۷ تیر ۹۷ 
■ امیرحسین فتحی از ۲۷ تیر ۹۷ تا ۱۹ آذر ۹۸ 
■ اسماعیل خلیل‌زاده از ۲۱ آذر ۹۸ تا ۶ اسفند ۹۸ 
■ علی فتح‌الله‌زاده از ۷ اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ 
■ احمد سعادتمند در ۱۰ فروردین ۹۹ تا ۹ مهر ۹۹ 
■ احمد مددی در ۱۰ مهر ۹۹ تا ۲ مهر ۱۴۰۰ 
■  مصطفی آجرلو در ۲ مهر ۱۴۰۰ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۱ 
■ علی فتح‌الله‌زاده در ۲۳ مهر ۱۴۰۱ تا ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ (او برای بار چهارم روی نیمکت مدیریت آبی‌ها نشست).
■ در پایان نیز حجت کریمی‌از ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ به عنوان سرپرست موقت باشگاه استقلال منصوب شد. او البته کار سختی برای حفظ صندلی خود دارد، اما به هرحال شاید لزوم ثبات او را روی این صندلی نگه دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۲/۳۱ -  شماره 5369
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه