عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۲۸۷۱
۶۴ محله اهواز بافت فرسوده و ناامن دارند

پیش از حادثه تدبیر كنید لطفا...!

حاشیه نشینی به تدریج در کلانشهر اهواز در حال افزایش است و گستره بافت فرسوده به وفور در مناطقی همچون حصیر آباد، کوی آل صافی، آسیه آباد، ۲۰ متری شهرداری، کوی کارون، یوسفی، زرگان، زویه یک، زویه کوی ملت، عامری، خروسیه، آخرآسفالت، کوی منبع آب، کوی کارمندان سیلو و...جود دارد.

با توجه به استانداردهای موجود، منازلی که در بافت‌های فرسوده اهواز قرار دارند ناامن هستند و جان شهروندان منازل مسکونی مناطقی به‌ ویژه کوی منبع آب، حصیرآباد، کوی طاهر و علی آباد به علت احتمال وقوع حوادثی مانند ریزش کوه، در خطر بوده و فرسودگی بافت  بارها حادثه آفریده است. در این میان بعضی از بافت‌های فرسوده اهواز همچون محله عامری که درست در وسط شهر اهواز و در مجاورت رودخانه کارون قرار دارد، مربوط به میراث فرهنگی است و به نوعی مناطق تاریخی شهر به شمار می‌روند. گذشته از خطرات احتمالی تهدید کننده، خانه‌ها در این محله نیاز به احیا و ایمن سازی دارند تا ضمن کاهش تهدید خطر آن‌ها به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند. از سویی دیگر، منطقه نادری، به عنوان یک منطقه تجاری- مسکونی از دیگر مناطق دارای بافت فرسوده است که در میان شلوغی و سروصدای دستفروشان، کوچه پس کوچه‌ها و خانه‌هایی دارد که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارند. به عبارتی دیگر بعضی از بافت‌های فرسوده در مرکز شهر از موارد مرغوب به شمار می‌روند؛ چرا که به نوعی نشان از هویت شهری دارند و حتی در برخی مواقع از جاذبه‌های شهری به شمار می‌روند. شاید همین موضوع مانع تصمیم گیری درباره تخریب و یا  بازسازی آن‌ها می‌شود. اما باید به این موضوع توجه داشت که وجود چنین ساختمان‌هایی با توجه به قدمت بسیار زیادی که دارند هر لحظه امکان بروز حادثه‌ای ناگوار  را برای ساکنان رقم بزنند.
دکتر نوید سیاه‌پلو استادیار گروه عمران موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان با بیان اینکه مساحت محدوده شهری اهواز تقریبا  ۲۱ هزار هکتار است، اظهار کرد: از این مساحت حدود یک هزار و ۲۵۰ تا ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده داریم که حدود هفت هزار هکتار آن محل سکونت در اهواز تعریف شده است. وی افزود: درصد قابل توجهی از سکونتگاه‌های قابل استفاده در اهواز در محدوده بافت فرسوده هستند که این مسئله زنگ خطر است زیرا با سوانح طبیعی رو به رو هستیم و قرار گرفتن سوانح طبیعی در کنار بافت فرسوده نگرانی بسیاری ایجاد می‌کند بنابراین شاید این موضوع هشداری باشد. معاون پژوهش و فناوری موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: بیشترین تراکم جمعیتی اهواز در بافت فرسوده قرار دارد بنابراین زمانی که صحبت از بافت فرسوده و تاب آوری می‌شود باید مراقب تراکم جمعیت باشیم. هدایت الله زارع زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز نیز، اظهار کرد: از ۱۵۴ محله اهواز تعداد ۶۴ محله با جمعیتی بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر در بافت فرسوده، تاریخی، ناکارآمد و با مخاطرات طبیعی و انسان ‌ساخت قرار دارند. وی با بیان اینکه حلقه مفقوده ما عدم استفاده از پژوهش‌ها و مطالعات کاربردی قابل بهره‌برداری در حوزه اجرایی شهر است، افزود: بیشتر پژوهش‌های ما به مطالعات کتابخانه‌ای و پژوهش‌هایی تبدیل شده‌اند که در حافظه سیستم‌های برنامه‌ریزی و پژوهش تمام دستگاه‌های اجرایی وجود دارند. معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز افزود: دو دهه است که هیچ مطالعه موثری که منجر به تصویب و تدوین به عنوان سند بالادستی برای اقدامات در حوزه بازآفرینی، بافت‌های فرسوده و حاشیه شود، نداشته‌ایم...به هر روی، در حال حاضر، بر اساس آخرین ابلاغیه معیارهای شهرسازی، ۶۴ محله از مجموع ۱۵۴ محله اهواز، با جمعیتی بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر و سه هزارو ۳۰۰ هکتار مساحت به عنوان بافت فرسوده، تاریخی، ناکارآمد و با مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت عنوان شده که در مرحله تصویب است و خوزستان جزو سه استان نخست کشور از نظر مساحت و جمعیت ساکن در بافت‌های ناکارآمد است که عمده‌ترین مشکل در این مناطق، ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی و مجموعه‌هایی است که قرار است به نوعی در این مناطق ورود کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۲/۳۱ -  شماره 5369
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه