عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۲۸۷۸

وعده جدید کاهش نرخ تورم

گروه اقتصادی كارون| روز گذشته و همزمان با رونمایی از برنامه هفتم توسعه، رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از اهداف برنامه هفتم این است که تورم تک رقمی‌شود. این وعده در حالی مطرح شده است که در روزهای اخیر، آمار تورم اسفند و فروردین ماه بالاخره با تاخیر و نواقص بسیار منتشر شد. آماری که با وجود ابهامات بسیار از رکوردشکنی ۱۰ ساله تورم خبر می‌دهد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، تورم سال ۱۴۰۱ بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ در پایان اسفند ماه به ۴۵.۸ درصد رسید. بر این اساس، اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ بالاترین تورم سالانه در ۱۰ سال اخیر را تجربه کرد.همچنین تورم ماهانه اسفند ماه سال گذشته معادل ۴.۷ درصد ثبت شد. چندی پیش هم اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه تورم فروردین امسال برابر با ۶۸.۷ درصد بوده و در یک قدمی‌۷۰ درصد قرار داشته است، هر چند مرکز آمار این ارقام را تکذیب کرد اما آنچه بسیاری از کارشناسان اقتصادی و فعالان اقتصادی از نرخ سبد معیشت می‌گویند به همین تورم ۷۰ درصدی نزدیک است.
این در حالی است که حتی اگر آمار مرکز آمار را مبنا قرار دهیم، بر این اساس نرخ تورم عمومی‌که اصطلاحا به آن تورم نقطه‌ای گفته می‌شود، در فروردین به ۵۵.۵ رسیده است. مقایسه نقطه‌ای قیمت‌ها به معنای آن است که سبد مصرفی خانوارها نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییر قیمتی داشته است. به ‌زبان ساده یعنی مردم ایران در پایان اولین ماه امسال برای تمامی‌کالا‌ها و خدمات به ‌طور متوسط ۵۵.۵ درصد بیشتر از فروردین پارسال هزینه کرده‌اند که این هم بسیار وحشتناک است. رشد قیمت‌ها در سال گذشته عمدتا از مسیر قیمت خوراکی‌ها بوده  است که نشان می‌دهد اقشار ضعیف جامعه تا چه میزان تحت فشار تورمی ‌بوده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این بیشترین تورم نقطه‌ای ثبت ‌شده در بازه حداقل ۳۲ سال اخیر بوده است. حالا و با این آمار و ارقام که از سوی مراکز رسمی‌منتشر می‌شود می‌توان انتظار داشت وعده تازه کاهش نرخ تورم به این زودی‌ها جامه عمل بپوشد؟ کارشناسان اقتصادی می‌گویند اگر قرار باشد سیاست‌های کلان اقتصادی در روندی مشابه با سال‌های قبل پیش برود واتفاق تازه‌ای رخ ندهد، نرخ تورم حتی از این هم بیشتر خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۳/۱ -  شماره 5370
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه