عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۲۸۷۹
علت نبود مرغ و یا عرضه با قیمت‌های دلخواه در خوزستان چیست؟

کمبود و گرانی مرغ در بازار خوزستان ادامه دارد...

مدت‌هاست موضوع مرغ، به عنوان در دسترس‌ترین گوشت مورد نیاز سفره مردم، با کمبود و افزایش ناباورانه قیمت مواجه شده است. این چالش از اواخر ایام تعطیلات نوروز و نخستین روزهای ماه مبارک رمضان در خوزستان آغاز شد.

موجودی مقطعی، فروش با قیمت‌های فضایی و در مواردی نبود مرغ کشتار روز از مواردی است که قریب دو ماه از مردم خوزستان با وجود حدود ۴۸۰ مرغداری در این استان با آن دست ‌و پنجه نرم می‌کنند. در گزارشات و اخباری که در طول این دو ماه از طریق رسانه‌های خوزستان منتشر شد بارها عنوان گردید که پس ‌از گرانی گوشت قرمز و ماهی تنها گوشت ارزان و در حد توان اقتصادی مردم گوشت مرغ است که مردم انتظار دارند با حفظ قیمت به‌راحتی تهیه شود. به هر حال پس‌ از نوسانات اخیر در موجودی طی هفته گذشته مجدداً مردم شهرستان‌های مختلف خوزستان از نبود مرغ و یا فروش به نرخ‌های بالاتر از قیمت مصوب خبر دادند. افشین یکی از شهروندان مسجد سلیمانی می‌گوید: چند روز پیش مرغ را در این شهر به قیمت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان خریداری کرده‌ام. او ادامه داد: قیمت مصوب دولت مبلغ دیگری است اما می‌بینیم که عرضه کنندگان مرغ در سطح شهرستان با خیال آسوده قیمتی چند برابر اعلام می‌کنند. خانم نوروزی شهروند اهوازی است که برای تهیه مرغ به یکی از فروشگاه‌های سطح شهر اهواز آمده بود. او از نبود مرغ در فروشگاه‌ها گلایه‌ مند بود و گفت: مدت‌هاست که خرید مرغ به یک چالش تبدیل شده است. خانم نوروزی می‌گوید: آن طور که اعلام می‌کنند تعداد مرغداری‌ها و کشتارگاه‌های خوزستان به اندازه‌ای است که مرغ برخی از استان‌های دیگر نیز با تولیدات خوزستان تامین می‌شود، پس چرا قریب به دو ماه است که با کمبود و بعضا نبود مرغ مواجه هستیم؟ این شهروند اهوازی ‌گفت: نبود مرغ یک موضوع است و گرانی آن موضوع دیگری. متاسفانه در اکثر فروشگاه‌ها شاهد فروش مرغ با قیمتی بیش از نرخ مصوب هستیم که عملا سندی است بر نبود نظارت کافی.
شهروندان شهرستان دزفول نیز هفته گذشته از نبود مرغ کشتار روز و منجمد شده خبر ‌دادند. مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان از رفع مشکل کمبود و یا نبود مرغ خبر داد و گفت: مرغ در تمام فروشگاه‌های سطح شهرستان با قیمت ۷۳ هزار تومان موجود شده است. اما علت نبود مرغ و یا عرضه با قیمت‌های دلخواه در خوزستان چیست؟ علی اکبر حسینی محراب استاندار خوزستان هفته گذشته در نشست تنظیم بازار استان اعلام کرده بود: هیچ قیمتی را در استان خارج از قیمت‌های مصوب کشوری نمی‌پذیریم؛ مگر آنکه کالایی هزینه حمل و نقل داشته باشد برای مثال اگر کالایی از استانی دیگر به خوزستان می‌آید هزینه حمل آن به نرخ کالا افزوده می‌شود و سپس در اختیار مردم قرار می‌گیرد. وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم مرغ به یک کالای لاکچری تبدیل شود، اضافه کرده بود که: مسئولان نباید اجازه دهند مرغ از سفره مردم حذف شود. به گفته استاندار خوزستان وضعیتی که در دو ماه اخیر در بحث مرغ در استان وجود داشته است اصلا وجهه خوبی ندارد و امیدواریم مسئولان اقداماتی انجام دهند تا نگاه به بحث وضعیت مرغ در استان مثبت شود. در همین رابطه حمید بدوی مدیرکل پشتیبانی دام جهاد کشاورزی خوزستان نیز در خصوص کمبود مرغ در این استان گفت: میزان جوجه ریزی در خوزستان از اسفند ماه پارسال مناسب نبوده و همین موضوع باعث کاهش میزان مرغ کشتار روز شده اما این درحالی است که این کمبود باید از استان‌های دیگر برای خوزستان جبران شود. همچنین مسعود باغدار رییس انجمن کشتارگاه‌های طیور خوزستان با انتقاد از زنده فروشی بخشی از تولیدات استان، بیان ‌کرد: متاسفانه با استفاده از شیوه‌های مختلف، ۳۵ درصد مرغ تولید شده استان زنده فروشی می‌شود و باعث شده تا این میزان از تولید به کشتارگاه‌ها نرسد. وی می‌گوید: متاسفانه در حال حاضر قیمت مرغ در استان در حال نوسان است و نبود قیمت مصوب برای این محصول در استان زمینه ساز مشکلات اساسی بازار مرغ محسوب می‌شود. در انتها باید یادآور شد كه طی این مدت جلسات و مصاحبه‌های مختلفی پیرامون مسئله بازار مرغ خوزستان منتشر شد که متاسفانه شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی آن‌ها نبودیم و همچنان این چالش در استان به طور گسترده‌ای وجود دارد. به عبارت بهتر عدم تامین نهاده‌های دامی‌و عدم تحویل به موقع کنجاله سویا از سوی وارد کنندگان به مرغداری‌ها در اسفندماه سال گذشته، موجب کاهش جوجه ریزی در کشور و همچنین استان خوزستان شد و دو ماه است که کمبود مرغ گرم در بازار حس می‌شود. ادامه این روند و مرتفع نشدن مشکل مرغداران قطعا نه به سود تولیدکنندگان خواهد بود و نه به سود مصرف کنندگان. اما با وجود شناخت و آگاهی از مشکل سوال اینجاست که چرا دولت و مسوولین به طور اساسی و جدی به این موضوع ورود نمی‌کنند تا یک بار برای همیشه نوسان از بازار مرغ دور شود. جالب اینكه از سال گذشته بازار این محصول با چالش‌های مختلفی از جمله مازاد و یا حالا با کمبود مواجه است که تمام این مسائل به تصمیم‌ گیری، برنامه ریزی و نظارت مسوولین امر باز می‌گردد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۳/۱ -  شماره 5370
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه