عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۲۸۹۲

انتظارات تورمی‌همچنان افزایشی است

گروه اقتصادی کارون| همان گونه که از ماه‌های گذشته بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده بودند، تورم در سال جاری از ۵۰ درصد گذشته است و چشم‌ اندازهای اقتصادی شرایط ماه‌های آینده را همچنان بحرانی ترسیم می‌کند چرا که شواهد اقتصادی در کنار انتظارات تورمی‌و بی‌اعتمادی مردم حاکی از این است که در آینده ممکن است تورم بیش از این هم شدت بگیرد.

 به اعتقاد کارشناسان، تمامی‌بازارها از جمله انرژی در فضای افزایش قیمت هستند و دولت و مجلس هرچقدر هم این موضوع را تکذیب می‌کنند، جامعه همچنان نگران تحولات اقتصادی در حوزه انرژی است. این همه در حالی است که  وعده‌‌های مهار تورم مسئولان به هیچ عنوان عملی نشده و شاهد تورم افسارگسیخته در همه‌ حوزه‌ها به ‌ویژه مسکن و خوراکی‌ها هستیم. آن طور که مشخص است، روند تورم همچنان افزایشی‌ است و تاثیرِ تمام مبلغی که به قدرت خرید کارگران افزوده شد، در همین دو ماه ابتدای سال از بین رفته است.
اخیرا مرکز آمار ایران اعداد و ارقامی‌را برای تورم اعلام کرده؛ سال پایه محاسبات را تغییر داده‌اند و در نتیجه‌ شاخص‌های تورمی‌پایین آمده است؛ اما جدا از این عددها و ارقام، آیا در زندگی ملموس مردم نشانه‌ای از کاهش یا حتی کنترل و مهار تورم وجود دارد؟ اما واقعیت‌های کف جامعه است که در معیشت مردم اهمیت دارد. با عوض کردن عدد و رقم، نانی به سفره‌ مردم اضافه نخواهد شد. واقعیت‌های ملموس نشان‌دهنده کاهش شدید قدرت خرید بسیاری از اقشار از جمله حقوق ‌بگیران و کارگران است؛ امروز اگر سری به بازار بزنیم مشخص می‌شود که تمام دستمزد ماهانه کارگران حداکثر می‌تواند تا ده روز یک زندگی معمولی را پوشش بدهد. اما راه علاج  تورم و خروج از این شرایط اقتصادی چیست؟ به اعتقاد کارشناسان یکی از مهم‌ترین مباحث در مورد کاهش یا افزایش تورم، بحث انتظارات تورمی‌است. انتظارات تورمی‌با یک خبر خوب فروکش و با خبرهای بد و ناامیدکننده افزایش پیدا می‌کند. عملکرد مسئولان هم در شکل‌گیری انتظارات تورمی‌تأثیرگذار است و اخباری که به مردم نوید بهبود وضعیت اقتصادی را بدهد می‌تواند در کاهش تورم مؤثر باشد. برداشته شدن تحریم‌ها، بهبود روابط تجاری ایران با سایر کشورها و همچنین گشایش مشکلات بانکی می‌تواند خیلی سریع روی تورم تأثیر مثبت بگذارد. در این شرایط بدون اینکه هزینه‌های خاصی به اقتصاد تحمیل شود، می‌توان تورم را در حد قابل‌توجهی مهار کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۳/۲ -  شماره 5371
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه