عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۳۴۴۵۵
تاثیر حراج سکه در بازار طلا؛

شرکت در حراج سکه توجیه اقتصادی دارد؟

حراج سکه تقریبا دو ماه بعد از فروش شمش طلا در مرکز مبادله انجام می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی دی‌ماه امسال وقتی قیمت طلا و سکه اوج گرفته بود، برنامه عرضه شمش طلا و حراج سکه را در مرکز مبادله طلا و ارز اعلام کرد و حراج شمش طلا برای معامله‌گران بزرگ انجام می‌شود که هم توان پرداخت قیمت طلا در وزن یک کیلوگرم را دارند و هم انجام این کار برایشان منطقی و به‌صرفه است.

این روزها خرید سکه در سامانه مبادله ترز و طلا بسیاری را روانه خرید سکه  از بانک مرکزی کرده است.
حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا تا اینجای کار دو مرتبه اتفاق افتاده و در جریان آخرین حراج، ربع‌سکه بهار آزادی حدود یک میلیون زیر قیمت بازار آزاد به برنده‌های حاضر در حراج تعلق گرفته است. شرایط خرید سکه از مرکز مبادله به‌شکلی است که هر خریدار نهایتا امکان ثبت سفارش پنج قطعه سکه دارد و اینطوری سود خریداران سکه در آخرین حراج مرکز مبادله ارز و طلا به بیش از پنج میلیون تومان می‌رسد. با تمام این حرف‌ها، تاریخ تحویل سکه از مرکز مبادله که در بهترین حالت هفت روز بعد از پایان حراج تعیین شده، می‌تواند همه این محاسبات را نقش بر آب کند و از طرف دیگر شرکت‌کننده‌های حراج همچنان با معضلاتی مثل برنگشتن پول به کیف پول شخصی سروکار دارند.
نتایج حراج ربع‌سکه
حراج ربع‌سکه تا شروع هفته پایانی اسفند دو مرتبه انجام شده است. آخرین بار روز چهارشنبه ۱۶ اسفند حراج ربع‌سکه بهار آزادی در مرکز مبادله ارز و طلا اتفاق افتاد و نهایتا از مجموع ۷۲هزار و ۵۹۶ سفارش ثبت‌شده، ۱۰هزار و پنج قطعه ربع‌سکه به متقاضیان تعلق گرفت؛ با چه قیمتی؟
قیمت ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا و فروش به سبک حراج، به‌طور متوسط ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان به‌ثبت رسید. طبیعتا این عدد میانگینی از ارقام پیشنهادی برنده‌های حراج است و خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا برای همه برنده‌ها کمی بیشتر یا کمتر از ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان هزینه داشته، اما بدنیست بدانید همان روز در بازار آزاد، صراف‌ها ربع‌سکه را به‌شکل متوسط ۱۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان فروختند.خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا به‌این ترتیب بابت هر قطعه یک میلیون و ۵۲ هزار تومان نسبت به بازار آزاد به‌نفع خریدار تمام شده و این عدد بابت پنج قطعه ربع‌سکه که حداکثر میزان خرید از مرکز مبادله تعیین شده، به پنج میلیون و ۲۶۰ هزار تومان می‌رسد.حراج ربع‌سکه در مرتبه اول نیز بابت هر قطعه ربع‌سکه ۶۴۲ هزار تومان درمقایسه با بازار آزاد به‌سود خریدار تمام شده است. آن روز یعنی یکشنبه ۱۳ اسفند از مجموع تقریبا ۱۲ هزار سفارشی که ثبت شد، ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان به متقاضیان تعلق گرفت.قیمت ربع‌سکه در بازار آزاد آن روز به‌شکل متوسط ۱۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان به‌ثبت رسید و با این اوصاف خرید پنج سکه از مرکز مبادله، برای خریدار سود سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومانی داشته است.حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا برای شرکت‌کننده‌های حراج تا الان بدون دردسر نبوده است. اگر از دسترس خارج شدن سامانه مرکز مبادله در روز اول حراج را فاکتور بگیریم، معضل دوم به مشکلات فنی برمی‌گردد. به طوری که برخی اعلام کردند باوجود برنده نشدن، هنوز پولی به کیف پول اختصاصی آن‌ها عودت داده نشده است.
تاثیر حراج سکه در بازار طلا
حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا فقط یک روز در روند بازار آزاد تاثیر داشت و از روز دوشنبه ۱۴ اسفند روند افزایش قیمت‌ها تداوم پیدا کرد.
ربع‌سکه بهار آزادی که همزمان با اولین روز حراج در مرکز مبادله ارز و طلا، در بازار آزاد به‌طور متوسط ۱۲میلیون و ۱۹۰ هزارتومان قیمت داشت و نسبت به شنبه حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده بود، از روز دوشنبه ۱۴اسفند در مسیر صعودی قدم برداشت و تا قبل از آغاز حراج سوم ۱۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد.قیمت ربع‌سکه به‌این ترتیب در حدفاصل حراج اول تا سوم در مرکز مبادله ارز و طلا یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان یعنی حول‌وحوش ۱۳ درصد ارتقا پیدا کرد.سکه امامی به‌عنوان گران‌ترین قطعه سکه در بازار طلا درحال حاضر ۳۷ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود، اما اگر به روز یکشنبه ۱۳اسفند برگردیم با عدد ۳۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان روبه‌رو می‌شویم. سکه امامی با این اوصاف از زمان آغاز حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا دو میلیون و ۱۳۰هزار تومان گران شده است.
قیمت نیم‌سکه بهار آزادی در همین مدت از ۱۹ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان به بالای محدوده ۲۱ میلیون نقل مکان کرده و سکه گرمی که ارزان‌ترین قطعه بین سکه‌های طلاست، به‌جای شش میلیون و ۱۲۰ هزار تومان، شش میلیون و ۸۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلا ۱۸ عیار نیز در این مدت از گرمی دو میلیون و ۹۸۷ هزار تومان، به بیش از سه میلیون ارتقا پیدا کرده و دیروز سه میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ثبت رسید.
آغاز تحویل سکه  از امروز(دوشنبه)
سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا گفت: برندگان اولین حراج سکه که روز یکشنبه ۱۳ اسفند برگزار شده بود،‌ می‌توانند برای دریافت سکه‌های خود از امروز(دوشنبه) به شعب بانک ملی مراجعه کنند. اصغر بالسینی  توضیح داد: کسانی که در حراج برنده شدند، باید یک هفته کاری بعد از اعلام نتایج هر یک از حراج‌ها، جهت تحویل سکه‌های خود به شعبه بانک ملی که در سامانه مشخص کردند، مراجعه کنند.افراد برای تحویل سکه‌های خود باید شخصا با در دست داشتن مدارک مراجعه کنند و به‌صورت فیزیکی سکه خود را دریافت کنند. برنده‌شدگان همچنین باید در نظر داشته باشند که صرفا یک هفته کاری بعد از زمان حراجی که در آن برنده‌ شدند، به بانک مراجعه کنند و زودتر از موعد مقرر به بانک مراجعه نکنند. به همین ترتیب برندگان حراج‌های بعدی هم یک هفته کاری پس از زمان شرکت در حراج باید به شعبه مراجعه کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۱۲/۲۱ -  شماره 5559
جستجو
جستجو
بالای صفحه