عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۳۴۴۷۱

فساد ویرانگر

رضا صادقیان

شرایط پرونده‌های فساد اقتصادی در ابعاد مختلف آن وارد مرحله‌ای دلهره‌آور و هزینه‌زا برای ساختار سیاسی شده است. امری که پنهان کردن آن نتیجه‌ای جز تخریب‌های بیشتر ذهنیت جامعه نسبت به کلیت ساختار قدرت را به دنبال نخواهد داشت.

چندی پیش مسئول گشت ارشاد مدیران گفته است: نمی‌توانیم ادعا کنیم که با فساد مبارزه شده است. متاسفانه فساد در دستگاه‌های اداری ریشه دوانده و برخی مدیران کشور را درگیر کرده و این موضوع قابل کتمان نیست. بنابراین باید یک ساختار معیوب که عامل فساد است شناسایی و آن ساختار اصلاح شود. همین سخنان را مقایسه کنید با اظهارات رئیس دولت سیزدهم در روزهای گذشته که با فساد اداری و ساختاری به شکل بسیار ساده برخورد می‌کنند.
روز گذشته، احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی‌و عضو تشخیص مصحلت نظام در همایش سراسری «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گفت: در ابتدا فرد با «ترس و لرز» به فساد تن می‌دهد، در مرحله بعد «فساد سیستمی‌و شبکه‌ای و بعد قانونی می‌شود» و در نهایت فساد به مرحله‌ای می‌رسد که جمهوری اسلامی‌اکنون در آن مرحله قرار دارد. وی در توضیح بیشتر درباره این «مرحله» گفت: «یعنی دولتی‌ها مُسَخر می‌شوند. مسخر کردن هم راه‌های مختلف دارد و این مرحله تقریباً مرحله آخر است و ما اکنون وارد آن شده‌ایم. در این مرحله دیگر سیستم از خود دفاع نمی‌کند. بعد به جایی می‌رسد که خوبان کارهای بد می‌کنند. در این صورت کار با حوزه‌های رسمی‌دیگر جواب نمی‌دهد.»برخی از فسادهایی که طی دو سال گذشته اخبار آن در نشریات کشور منتشر شده است از قبیل؛ فساد چای دبش، فولاد مبارکه، گروه قطعات یدکی خودرو عظام، پرونده فیدیلیتی گیت، ساختمان متروپل، واگذاری املاک موقوفه، ویلاسازی‌های غیرقانونی در اراضی ملی، پرونده‌های زمین خواری، پرونده بابک زنجانی، پدیده شاندیز، موسسه‌های مالی و اعتباری، پرونده‌های مرتبط با قطعه سازان و خودروسازان و...  در کنار هر کدام از این پرونده‌ها مخاطبان با نام‌ نهادها و اشخاص دیگری هم روبرو می‌شوند. چهره‌هایی که گاه صاحب امضاهای طلایی بوده‌اند و توانسته‌اند با اعمال نفوذ راه را برای مفسدان اقتصادی بگشایند. وقتی یکی از مقام‌های دولتی از برکناری ۶۰ مدیر دولتی در پی کشف فساد چای دبش می‌گوید، احتمالا در هر کدام از پرونده‌ها با شمارگان بیشتری از مدیران متخلف و مفسد روبرو هستیم. به این سیاهه اضافه کنید که میزان فسادی که در نهاد شهرداری‌ها وجود دارد به عنوان یکی از بزرگترین سازمان‌های ارایه دهنده خدمات عمومی‌که هر کدام از شهروندان طی یکسال زندگی روزمره با این نهاد سر و کار دارد، آنقدر گسترده است که در نظرسنجی و پژوهشی که شهرداری تهران در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام داده است با اختلاف بسیار زیاد یکی از نهادهای آمیخته با فساد و تخلف بوده است.
معضل فساد سازمان یافته از زمانه‌ای آغاز شد که این مسئله با نگرش کاملا سیاسی و معطوف به سکوت درآمیخت. زمانی که با پرونده‌های فساد به شکل سیاسی برخورد می‌شود و هر جریان سیاسی فقط در پی کشف فساد اقتصادی در جریان مقابل است، لاجرم بخش گسترده‌ای از فسادهای داخل نیروهای سیاسی به بیرون درز نمی‌کند و سایرین در برابر این همه ویرانی سکوت محض می‌کنند. به عنوان مثال به برخورد دولت سیزدهم با چای دبش نگاه کنید، رئیس قوه قضاییه کلیات این پرونده را در جلسه عمومی‌بازگو کرده است، اما مقامات اصلی دولت دقیقا مشخص نمی‌کنند از چه زمانی چنین اتفاقی رخ داده است و مهمتر آنکه مدیران ارشدی که دائم از عزل و اخراج آنان در مجموعه دولت نام می‌برند در زمان حال کجا به سر می‌برند؟ مهمتر آنکه، برخی از چهره‌های رسانه‌ای، مدیران ارشد، فعالان سیاسی و احزاب و حتی افراد عدالت‌طلب درباره فساد در زمانی سخن می‌گویند که دستان دوستان سابق و همکاران و چهره‌های سیاسی اصلی آلوده نشود! این همه یعنی فساد را دیدن و سخن نگفتن و به صورت قبیله‌ای رفتار کردند؛ نتیجه چنین برخوردهایی به غیر از دامن زدن به فساد بیشتر و ساختن حاشیه‌ای امن و مطمئن برای سایر مفسدان اقتصادی هیچ دستاوردی به همراه نخواهد داشت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۲/۱۲/۲۲ -  شماره 5560
جستجو
جستجو
بالای صفحه