عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۳۴۷۵۶
بررسی مسیر پیش‌روی کاندیدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

برزخ، بهشت، پاستور

گروه سیاسی: انتخـــــــــــابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳، با معرفی شش کاندیدای تایید صلاحیت شده روی دور تند افتاد.

به گزارش فرارو؛ نهمین رئیس‌جمهوری ایران در حالت عادی هشت تیرماه معرفی خواهد شد اما اگر کار به‌دور دوم بکشد باید منتظر رسیدن ۱۵ تیر باشیم. 
مسعود پزشکیان؛ از مهاباد تا پاستور
مسعود پزشکیان تنها چهره اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ است. کارنامه‌ای کم‌حاشیه دارد و احتمالا همین مسئله برگ برنده‌اش در مناظره‌ها محسوب خواهد شد.مسعود پزشکیان اخیراً در معرض رأی مردم قرار گرفت و موفق شد با کسب ۹۵ هزار و ۹۹۳ رای از تبریز، آذرشهر و ماکو به مجلس دوازدهم راه پیدا کند. وزیر بهداشت دولت هشتم، پنج دوره متوالی از مجلس هشتم تا مجلس دوازدهم با اینکه معمولا موفق شده بین ۲۰ تا ۴۰ درصد رای واجدان شرایط را کسب کند، اما در انتخابات ریاست‌جمهوری نیازمند مشارکتی گسترده‌تر است.مسعود پزشکیان سه مرتبه برای رسیدن به پاستور خیز برداشته است؛ سال ۱۳۹۲ قبل از اعلام نظر شورای نگهبان انصراف داد. سال ۱۴۰۰ رد صلاحیت شد و امسال با دریافت چراغ سبز به دور نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری راه پیدا کرد.وعده انتخاباتی: استفاده از کسانی که علم و مهارت و تجربه دارند، پیگیری سیاست‌های کلی نظام، ایجاد امکانات عادلانه و فرصت‌های برابر و رفع تبعیض ناروا.
مصطفی پورمحمدی؛ از قم تا پاستور
مصطفی پورمحمدی، ۶۵ ساله و تنها روحانی حاضر در فهرست نهایی کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری است.او  امسال بدون حرف‌وحدیث و حاشیه در فهرست کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفته برخلاف سال ۱۳۹۴ که شورای نگهبان، صلاحیتش را برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان تأیید نکرد. سال ۱۴۰۲ همین اتفاق تکرار شد. اگرچه در بررسی مجدد توانست مجوز نامزدی را کسب کند؛ اما نتیجه شمارش آرا به سودش نبود.وعده انتخاباتی: تشکیل دولت قرار و تحقق این سه اولویت کلیدی عدالت، ثروت و قدرت
محمدباقر قالیباف؛ از طرقبه تا پاستور
محمدباقر قالیباف بین کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری رزومه کاملی دارد؛ پس از اینکه ردای نظامی را از تن خارج کرد و فرماندهی نیروی هوافضای سپاه و فرماندهی نیروی انتظامی را کنار گذاشت، به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد. سپس ریاست مجلس یازدهم و دوازدهم را برعهده گرفت.محمدباقر قالیباف، اما همیشه عطش رسیدن به پاستور را داشت و سه بار در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شد. محمدباقر قالیباف سپس مسیرش را از پاستور به سمت بهارستان تغییر داد.
وعده انتخاباتی: حاکم نشدن دوره دیگری از رکود و سوءمدیریت همانند وضعیت دهه ۹۰، حل مشکل کاهش قدرت خرید، محرومیت، فقر و تبعیض و نابرابری هزینه‌های کمرشکن مسکن، گرانی‌ها و بازار نابسامان خودرو، وضعیت اینترنت و عبور از تحریم‌ها
علیرضا زاکانی؛  از بهشت تا پاستور
علیرضا زاکانی یکی دیگر از چهره‌هایی است که با ترک لباس نظامی قدم به عرصه سیاست گذاشت هرچند به شخصه ترجیح می‌دهد باتوجه‌به سوابقش در هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یا طبابت در بیمارستان امام خمینی و مجتمع درمانی ولیعصر قضاوت شود.علیرضا زاکانی ذاتاً اصول‌گرا است؛ اما خودش را وام‌دار کسی نمی‌داند. چون تقریباً همیشه یک‌تنه کارش را پیش می‌برد برایش لقب «تانک» را انتخاب کرده‌اند. علیرضا زاکانی در مجلس هشتم و مجلس نهم به عنوان نماینده مجلس شناخته شد. علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ رد صلاحیت شد. وعده انتخاباتی: پیشرفت ایران و حل مشکلات مردم با محوریت عدالت و رفع فساد و تبعی، باز کردن گره از اقتصاد کشور و سفره مردم
امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی؛   از فریمان تا پاستور
امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳، باید از ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران فاصله بگیرد. جوان‌ترین کاندیدا هفت سال قبل پیروزی انقلاب متولد شده و تقریباً ۵۳ سال دارد.امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، متخصص گوش و حلق و بینی است و قبل تأسیس حزب اسلامی قانون، عضو جبهه پایداری محسوب می‌شد. امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی فروردین ۱۴۰۰، مهم‌ترین اکت و کنش دوره فعالیت سیاسی خود را رقم زد و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شد. شورای نگهبان صلاحیتش را تایید کرد. او برخلاف سعید جلیلی، علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده تا آخر در رقابت باقی ماند؛ ولی نهایتاً حدود یک میلیون رأی کسب کرد.امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری با حکم سید ابراهیم رئیسی، به بنیاد شهید رفت و ازآن‌پس چهره سیاستمداری آرام و کم‌حاشیه را به نمایش گذاشت.
وعده انتخاباتی: رفع فقر مطلق، رشد اقتصادی شش تا هشت‌درصدی، افزایش دوبرابری امید به آینده، کاهش محسوس آسیب‌های اجتماعی
سعید جلیلی؛ از ژنو تا پاستور
سعید جلیلی اولین‌بار سال ۱۳۹۲ به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری قدم گذاشت و با کسب چهار میلیون و ۶۲۸ هزار رای (۱۱ درصد) پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف سوم شد.سعید جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ ثبت‌نام نکرد و ترجیح داد از سیدابراهیم رئیسی حمایت کند. چهار سال بعد حمایت سعید جلیلی از ابراهیم رئیسی، در استودیو مناظره‌های انتخاباتی استارت خود و قبل از شروع رای‌گیری او به نفع کاندیدای محبوبش انصراف داد تا یکبار دیگر مانند دوره‌های گذشته به لایه‌های زیرین و معمولا کم سروصدای سیاست برگردد.سقوط هلی‌کوپتر سید ابراهیم رئیسی موجب شد، سعید جلیلی یک‌بار دیگر برای ایفای نقش در قالب کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری از عمق سیاست به سطح برگردد. دست‌برقضا این مرتبه هم عرصه سیاست خارجی کشور محتاج باز کردن گره مذاکرات هسته‌ای و حل تنش با دولت‌های اروپایی و به‌خصوص آمریکاست. این موقعیت برای سعید جلیلی استثنایی است.
 محبوبیت و مقبولیت عمومی یا نبود تجربه مدیریت عملیاتی در سطح گسترده پاشنه آشیل کارنامه سعید جلیلی در راه رسیدن به پاستور هستند.
وعده انتخاباتی: نیاز به تصمیم‌های نقطه‌زن برای پیشرفت بیشتر و عدالت پایدارتر، برقراری مناسبات عادلانه، رفع آسیب‌های اداری، اجرایی، سیاسی.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۳/۳/۲۲ -  شماره 5607
جستجو
جستجو
بالای صفحه