عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۳۴۸۶۵

یک جامعه‌شناس: برای اینکه دچار فروپاشی نشویم باید رای بدهیم

یک جامعه‌شناس گفت: برای اینکه دچار فروپاشی نشویم باید رای بدهیم وگرنه با مهاجرت انبوه مردم روبه‌رو می‌شویم.

تقی آزاد  ارمکی  در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سئوال که در انتخابات هفته گذشته ۶۰ درصد افرادی که حق رای داشتند در انتخابات شرکت نکردند از نظر شما به عنوان یک جامعه‌شناس‌عدم حضور این افراد به چه معناست، افزود: چه اتفاق تازه‌ای افتاده است که این ۶۰ درصد افراد رفته برگردند، آیا ما چیزی را تغییر داده‌ایم که این افراد احساس کنند مثلا یک تغییر شگرفی اتفاق افتاده؟ آیا حاکمیت با آنها گفت‌وگو و از آنها دلجویی کرده است تا این افرادقانع شده و بیایند و با خوشحالی و خوش‌بینی مشارکت داشته باشند. یک آقای پزشکیانی ثبت‌نام کرده که قبلا هم رد صلاحیت شده بوده و این دفعه هم ثبت‌نام کرده و آمده و تصور هم این نبوده که اصلاح‌طلبان او را طالب باشند و به دنبال او بایستند و این رای بزرگ را بیاورد.در دو الی سه سال اخیر چقدر اتفاقات در این کشور افتاده است و حاکمیت این اتفاقات را تعبیر کرده است به اینکه بیگانگان این‌ها را ساخته‌اند مانند تظاهرات زنان،  گروه‌های تهیدست، روشنفکران، دانشگاهیان همه و همه به این تعبیر شده است که خارجی‌ها این موارد را طراحی می‌کنند و این افرادی که آمدند برای بهبود شرایط تنبیه شده‌اند.
آزاد  ارمکی ادامه داد: جامعه می‌بیند که در انتخابات هم به اضطرار آقای پزشکیان بیرون آمده است و اگر آقای پزشکیان هم پیروز شود نخواهد توانست کار بکند. همین الان هم می‌بینید که از روز گذشته اصولگرایان چقدر تهدید و دشنام و اتهام به آقای پزشکیان و افرادی که احتمالا می‌خواهند با آقای پزشکیان کار کنند می‌زنند. می‌بینیم که شرایط را به گونه ای سیاه و غیردینی جلوه می‌دهند گویا معاویه آمده است. این موارد دلایل‌عدم مشارکت جامعه است. این دوره با وجود اصلاح‌طلبان مشارکت بالا رفت و اگر آن‌ها نبودند و فقط گروه‌های اصولگرا بودند قطعا مشارکت بین ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر نبود. برای اینکه مشارکت بالا برود و یخ جامعه باز شود ، افرادی که در رقابت به عنوان کاندیدا حضور دارند به صورت شفاف و بدون ریاکاری اعلام کنند که چه چیزی را انجام می‌دهند و جامعه متعهد به این است که رای به آن‌ها بدهد به طور مثال آقای جلیلی بگوید که چه سیاست‌هایی دارد و آیا می‌خواهد دولت را مسلط بر همه جا کند؟ نظرش درباره حجاب و طرح صیانت چیست؟ آیا هر کسی را که به غرب می‌رود جاسوس قلمداد می‌کند و از وابستگی به شرق حمایت می‌کند؟از آن طرف آقای پزشکیان هم باید بگویند که چه چیزی را می‌خواهند آیا واقعا می‌خواهند حقوق انسانی و حقوق مردم را رعایت کند بحث اقلیت‌ها و قومیت‌ها، مذاهب و افرادی که از جامعه بازمانده‌اند حقوق‌شان را رعایت می‌کند. یا همین افراد ۶۰ درصد که رای نداده‌اند حقوق‌شان مقدم است بر افرادی که رای داده‌اند یا نه.
این جامعه‌شناس تصریح کرد: اما مهم این است که آقای پزشکیان باید قول بدهد که به تعهداتی که می‌دهد پایبند باشد و بدون تنش، شیوه‌هایی را انتخاب کند که راه پاسخ به تعهداتش است اگر این چنین باشد بخشی از مردم حتما پای صندوق خواهند آمد و من فکر می‌کنم در این صورت مشارکت خواهند داشت.آزاد در واکنش به اینکه گفته می شود یکی از اهداف  پزشکیان این است که از طریق بهبود تدریجی اما مستمر شرایط براساس عقلانیت در جامعه ایجاد شود، تصریح کرد: این شعار بیشتر شعار نخبگانی است، نخبگان ممکن است یک درصدشان مجاب شوند و براساس این مواضع پای صندوق بیایند که البته نخبه‌ها پای صندوق هم آمده‌اند و باید توده بیایند و حاشیه باید بیایند. در این جا بحث منافع و حقوق آدم‌ها مطرح است و باید حقوق‌شان که براساس قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است مورد توجه قرار گیرد. به طور مثال حق تعیین سرنوشت گروه‌های اجتماعی به واسطه خودشان و نمایندگان‌شان یک موضوع مهمی است که در قانون اساسی هم به رسمیت شناخته شده است. اگر اعلام شود که این حقوق استیفا خواهد شد و پای آن هم بایستد قطعا ۱۰ درصد مردم می‌آیند بلکه بیشتر از آن هم می‌آیند و جامعه به یک اعتدالی می‌رسد و نظام سیاسی به اطمینانی می‌رسد که می‌تواند گشایش ایجاد کند در غیراین صورت اگر این اتفاق نیفتد و رای ۴۰ درصد یا کمتر داشته باشیم هر نوع نظامی سیاسی که بیاید و هر کاندیدایی که هم انتخاب شود و حاکم شود بجز رادیکالیسم چیز دیگری در ایران حاکم نخواهد بود.وی گفت: برای اینکه دچار فروپاشی نشویم باید رای بدهیم وگرنه با مهاجرت انبوه مردم روبه‌رو می‌شویم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۳/۴/۱۲ -  شماره 5620
جستجو
جستجو
بالای صفحه