عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۳۰۰
تاکید دوباره رئیس‌جمهور بر مسئولیت معاون در هماهنگی تیم اقتصادی

دستورات اقتصادی رئیسی به رئیس جدید بانک مرکزی

جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و در این جلسه علی صالح‌آبادی که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی معرفی شده بود، از دولت رای اعتماد گرفت.

رئیس‌جمهور پس از انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نقش بانک مرکزی درحفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم بسیار اساسی است، گفت: بانک مرکزی باید به صورت جدی بر عملکرد بانک‌ها نظارت دقیق و نه نظارت توصیه‌ای داشته باشد.
رئیسی رمز موفقیت در عرصه اقتصاد را سلامت در نظام اقتصادی دانست و گفت: امکانات و پول زیادی در اختیار بانک مرکزی قرار دارد که اگر بر آن نظارت نباشد، قطعاً مشکل‌آفرین خواهد بود. اینکه در هر فسادی اقتصادی ردی از بانک و شبکه بانکی به چشم می‌خورد، گواه آن است که در نظام بانکی کشور اشکالاتی وجود دارد.رئیس‌جمهور از رئیس کل بانک مرکزی خواست با نظارت جدی و دقیق بر نظام بانکی کشور، حفظ منافع ملت را اساس کار خود قرار دهد و به خاطر هیچ منفعتی در مقابل منفعت ملت، کشور، ارزش پول ملی و منافع اساسی کوتاه نیایید.وی با اشاره به اینکه یکی از وعده‌های دولت هماهنگی تیم اقتصادی بوده است، گفت: الحمدلله هماهنگی خوبی بین تیم اقتصادی دولت ایجاد شده است و شاید فلسفه اینکه رئیس کل بانک مرکزی را وزیر اقتصاد معرفی می‌کند، همین لزوم هماهنگی تیم اقتصادی دولت است.رئیسی با بیان اینکه قبلاً هم اعلام کردم و در این جلسه نیز تأکید می‌کنم که مسئولیت ایجاد هماهنگی در تیم اقتصادی دولت بر عهده معاون اول قرار دارد، گفت: مجموعه تیم اقتصادی دولت باید برای برون‌رفت از مشکلات کنونی اقتصادی، با معاون اول هماهنگ باشند.رئیس‌جمهور گفت: همواره تأکید کرده‌ام که لازم است با استفاده از نظرات همه کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی فارغ از نگاه سیاسی آنها، و با هماهنگی همه‌جانبه ان‌شاء‌الله تصمیمات محکم و مؤثری برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور گرفته شود.

 

 رکود عمیق در بازار خودرو 
 معاملات خودرو به صفر رسید

بررسی‌ها از بازار خودروی پایتخت حاکی از ثبات تقریبی قیمت خودروهای خارجی در حدود ۱۰ روز اخیر و فرو رفتن بازار در رکودی عمیق است.
 طرح ساماندهی صنعت خودرو که چند بار در تردد بین مجلس و شورای نگهبان بود، روز ۳۱ شهریورماه نیز در شورای نگهبان بررسی شد. اعضای شورای نگهبان نسبت به مصوبه در برخی موارد ابهاماتی داشتند. به‌طور مثال درباره واردات بدون انتقال ارز ابهاماتی مطرح شد، زیرا شیوه‌های مختلفی را در بر می‌گرفت و از مجلس خواسته شد که موضوع مقداری دقیق‌تر و شفاف‌تر شود.این طرح که هنوز سرنوشت نامعلومی دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به مخالفت با آن پرداخته‌اند، این روزها رکود شدیدی را دامن‌گیر بازار این دسته از خودروها کرده است و هیچ خبری از خرید و فروش‌ها نیست.
در این زمینه، کوروش طواحن نمایشگاه‌دار در شمال پایتخت گفت: مطرح شدن موضوع واردات خودرو به کشور با این‌که در هاله‌ای از ابهام است، اما به رکود کامل در بازار این خودروها انجامید.وی بیان‌داشت: اکنون به‌جز اندک خرید و فروش‌هایی که افراد نیازمند پول انجام می‌دهند، معاملات در بازار به صفر رسیده است.
این فعال بازار خودروهای خارجی خاطرنشان‌کرد: پس از افت پنج تا ۱۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی که از زمان مطرح شدن احتمال آزاد شدن واردات خودرو اتفاق افتاد، قیمت‌ها ثابت مانده و دیگر تغییری نکرده است.یک نمایشگاه‌دار دیگر نیز گفت: با موضع‌گیری وزیر صنعت، معدن و تجارت که اعلام کرده تا پایان سال واردات خودرو کار اشتباهی است زیرا حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر و قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند، دست‌کم تا پایان امسال از خودروهای جدید وارداتی خبری نخواهد بود.وی افزود: برخلاف شایعات، به نظر نمی‌رسد با واردات خودروهای کارکرده و دست‌دوم به کشور موافقت شود.
این کارشناس بازار خودرو در تشریح دلیل این گفته خود، توضیح‌ داد: قیمت کارخانه‌ای خودروهای صفر کیلومتر خارجی مشخص و معین است و دولت می‌تواند بر مبنای آن به اخذ حقوق گمرکی و عوارض بپردازد، اما برای خودروهای کارکرده با چنین شرایطی مواجه نیستیم و صحت‌سنجی قیمتی که خریدار برای آن پرداخته به‌راحتی ممکن نیست.وی تاکید کرد: بازار این روزها در رکودی عمیق‌تر از قبل فرو رفته، زیرا خریداران منتظرند تا نتیجه رفت و برگشت طرح ساماندهی صنعت خودرو و در راس آن واردات خودرو به کشور بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی را شاهد باشند.
روز گذشته هر دستگاه بی‌ام‌و سری ۲ (۲۱۸i) یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان، بی‌ام‌و سری ۵ (۵۳۰i) ۵.۵ میلیارد تومان، لکسوس ان. ایکس ۲۰۰ توربو ۴.۳ میلیارد تومان، همچنین کیا اسپورتیج ۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان، کیا اپتیما یک میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان و کیا سراتو یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان قیمت خوردند.
همچنین هر دستگاه رنو پارس تندر ۳۶۵ میلیون تومان، ال۹۰ پلاس اتوماتیک ۴۸۰ میلیون تومان و در دسته داخلی‌ها هر دستگاه پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ حدود ۱۵۴ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۱۴۱ میلیون تومان، کوئیک دنده‌ای ۱۶۳ میلیون تومان، کوئیک آر دنده‌ای ۱۶۵ میلیون تومان، کوئیک اتوماتیک پلاس ۲۲۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۴۱۸ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس مدل ۱۴۰۰ حدود ۲۵۴ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ۲ نزدیک به ۲۵۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۹ حدود ۲۹۳ میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.


 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۷/۱۴ -  شماره 4999
جستجو
جستجو
بالای صفحه