عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۳۰۲
برای فتحعلی اویسی و کارهای ماندگارش در سینما

دیگر مانند اویسی پیدا نمی‌شود

گروه فرهنگی:‌ فتحعلی اویسی بازیگر سینما و تلویزیون و کارگردان سینما فارغ التحصیل رشته کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس آمریکا بود و آن طور که در کتاب دانشنامه سینمای ایران آمده است: فیلم کوتاه سه شنبه آخر را با بازگشتش از آمریکا در سال ۱۳۵۴ ساخت و فیلم مادر را هم به عنوان کارگردان در سال ۶۳، باو در سال ۶۶ ، مریم و میتیل در سال ۱۳۷۱ و سربلند را در سال ۷۳ به عنوان کارکردان ساخته است.

او در سینما، فعالیتش را با یک نقش کوتاه در فیلم قدغن علیرضا داودنژاد در سال ۵۷ آغاز کرد.
 و او در سال های بعد راهی به سوی خدا را به کارگردانی جلال مهربان در سال ۵۸ بازی کرد و از فیلم های دیگرش به ترتیب سال و کارگردان می توان از ناخدا خورشید ناصر تقوایی در سال ۶۵، پرنده کوچک خوشبختی پوران درخشنده در سال ۶۶، سرب مسعود کیمیایی در سال ۶۶،  هی جو منوچهر عسگری نسب در سال ۶۷، گل سرخ حمید تمجیدی در سال ۶۸، ریحانه علیرضا رییسیان در سال ۶۸، هامون داریوش مهرجویی سال ۶۸، سایه خیال حسین دلیر سال ۶۹، حکایت آن مرد خوشبخت غلامرضا حیدرنژاد سال ۶۹، بانو داریوش مهرجویی سال ۷۰، قرق احمد هاشمی سال ۷۰، دلشدگان علی حاتمی سال ۷۰، مسافران دره انار یدالله نوعصری سال ۷۰، پرنده آهنین علی شاه حاتمی سال ۷۰،  پرواز را به خاطر بسپار حمید رخشانی در سال ۷۱، آخرین خون  منوچهر مصیری سال ۷۲، بدل جهانگیر جهانگیری سال ۷۲، مرضیه اسفندیار شهیدی سال ۷۳، لژیون ضیا الدین دری سال ۷۳، می خواهم زنده بمانم ایرج قادری سال ۷۳،اعاده امنیت حمید رخشانی سال ۷۴، پاتک علی اصغر شادروان سال ۷۴، حادثه در کندوان جهانگیر جهانگیری سال ۷۴، همسفر مهدی مدنی سال ۷۶، جهان پهلوان تختی بهروز افخمی سال ۷۶، یک قدم تا مرگ بهروز فرجی سال ۷۷، مومیایی ۳ محمدرضا هنرمند سال ۷۸، زندانی ۷۰۷ حبیب الله بهمنی سال ۸۰ و دوشیزه محمد درمنش سال ۸۱ نام برد.انجمن بازیگران سینمای ایران هم در پی درگذشت فتحعلی اویسی نوشت: خبر کوتاه درگذشت فتحعلی اویسی ما را برد به خاطرات نقش های ماندگارش در سینما. او که جدی ترین فعالیت حرفه ای خود را با بازی در ناخدا خورشید ناصر تقوایی آغاز کرد ، در فیلم های چون پرنده کوچک خوشبختی .... تفنگهای سحرگاه، سرب، هی جو!ریحانه، گل سرخ، هامون ، حکایت آن مرد خوشبخت، مسافران دره انار، پرنده آهنین، دلشدگان، قرق، پرواز را به خاطر بسپار، مرضیه، می خواهم زنده بمانم، حادثه در کندوان همسفر، بانو، مومیایی ۳ و..... از جمله آثار ماندگارش در سینما بود.
چرا فتحعلی اویسی به کما رفت و چرا درگذشت؟
مهرداد هاشمی ـ مدیرعامل بیمارستان لاله ـ علت درگذشت فتحعلی اویسی، هنرمند باسابقه کشورمان را تشریح کرد.
دکتر هاشمی درباره ی علت درگذشت فتحعلی اویسی چنین اظهار کرد: جناب فتحعلی اویسی مدتی کسالت و به بیمارستان تردد داشتند. ایشان به دلیل بیماری که داشتند تحت عمل جراحی قرار گرفتند. عمل نسبتا سنگینی داشتند که خیلی خوب انجام شد و بعد از گذراندن دوره نقاهت از بیمارستان مرخص شدند.  پس از آن هم برای چکاپ تشریف می آوردند و ما در خدمتشان بودیم. مدیرعامل بیمارستان لاله علت فوت فتحعلی اویسی را خونریزی مغزی عنوان کرد و در این زمینه توضیح داد: متاسفانه در چند روز گذشته آقای اویسی دچار خونریزی مغزی و به دنبال این مسئله، دچار کاهش سطح هوشیاری شده بودند. به اورژانس بیمارستان لاله ارجاع شدند و بلافاصله اقدامات تشخیصی و درمانی انجام و بیمار به اتاق عمل برده شد. تحت عمل جراحی مغز و دستگاه تنفس مصنوعی قرار گرفتند ولی متاسفانه به دلیل وسعت خونریزی داخل مغز و از بین رفتن بخش زیادی از بافت مغز، نتیجه مثبتی حاصل نشد و علیرغم تلاش شدید کادر درمان، صبح سه شنبه (۱۳ مهرماه) ایشان را از دست دادیم.
واکنش‌ها به درگذشت فتحعلی اویسی
 تهمینه میلانی، حامد بهداد، امیرمهدی ژوله، شقایق دهقان و ساره بیات از جمله هنرمندانی بودند که در پست‌هایی اینستاگرامی درگذشت فتحعلی اویسی، بازیگر شناخته‌شده را تسلیت گفتند.  
تهمینه میلانی در پستی اینستاگرامی به مناسبت درگذشت فتحعلی اویسی، چنین نوشت: یادش گرامی، فتحعلی اویسی بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت. تسلیت به خانواده محترم اویسی، همکاران سینمایی و سینمادوستان. یادش گرامی. حامد بهداد، هنرمند دیگری بود که در پی درگذشت فتحعلی اویسی، عکسی از او را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد.امیرمهدی ژوله، بازیگر و فیلمنامه‌نویس هم با انتشار بخشی از صدای فتحعلی اویسی در قطعه می‌زند باران به شیشه از آلبوم خونه دل از این هنرمند یاد کرد. فتحعلی اویسی، آلبوم خونه دل را در فروردین ۱۳۹۰ همراه با پسرش علیرضا اویسی منتشر کرده بود. ژوله در کپشن این پست چنین نوشت: استاد فتحعلی اویسی. ۱۴۰۰-۱۳۲۴ افتخار این رو داشتم که در سال ۱۳۸۳ در سریال کمربندها را ببندیم براشون بنویسم. روح‌شون شاد شقایق دهقان، بازیگر شناخته‌شده نیز با انتشار عکسی از فتحعلی اویسی در ناخدا خورشید به کارگردانی ناصر تقوایی در صفحه اینستاگرامش نوشت: آقای خوش‌تیپ، خوش‌خنده، خوش‌اخلاق، مهربان، آقافَتَل‌جان، آقای عزیز مهر بی‌پایانتون تا همیشه در قلب ما جاری خواهد ماند. سفرتون به خیر آقاجان
دیگر مانند فتحعلی اویسی پیدا نمی‌شود
کاظم هژیرآزاد، بازیگر سینما و تلویزیون  برای درگذشت فتحعلی اویسی نوشت: فتحعلی اویسی، شوخ طبع و مردم دار، بذله گو و خوش خنده، از هر فرصتی استفاده می‌کرد تا اطرافیانش را به خنده بیاورد. جذاب کردن و پر نشاط کردن محیط کار برای او در اولویت بود.علاقه اویسی به طنز و کمدی به قدری زیاد بود که تولید کنندگان او را به سمت کارهای کمدی کشیدند در حالی که چهره، قد و قواره او مناسب فیلم‌های جدی و نقش‌های خشن و منفی بود. گاهی اوقات حتی نقش تگزاسی‌های خلافکار که هفت تیر می‌کشند، خیلی به او می‌آمد اما به خاطر خصوصیات اخلاقی و شخصیتش که محبت، صمیمیت و وفاداری در آن وجود داشت او را به سمت کارهای کمدی بردند.کارگردانان خوب می‌دانستند سراغ چه کسی بروند، هنرمندی که دائم اهل شوخی و خنده و مزاح است و هنرش هم غیر قابل انکار، چرا نباید وارد ژانر کمدی شود؟همان طنازی‌هایی که فتحعلی اویسی در زندگی‌اش داشت روی آنتن تلویزیون هم به نمایش در می‌آمد. نه تنها خنده‌های خیلی قشنگی داشت و دیگران را هم به خنده می‌انداخت، بلکه صدای زیبایی داشت. آواز خواندن‌هایش مانند ویگن بود. ویگن هنرمند پاپ خوان بود و آقای اویسی هم در دوران دانشجویی‌اش چه در ایران چه در آمریکا، آثار ویگن را می‌خواند و صدایش کاملا شبیه او بود.
در کارهای کمدی واقعا آثار بی‌نظیری از خودش به جا گذاشت. نکته جالب درباره این هنرمند توانایی او در در بازی کرد در ژانرهای گوناگون است هم کمدی بازی کرده هم تاریخی مذهبی؛ نقشش در تنهاترین سردار و ولایت عشق فراموش نمی‌شود، همانطور که هنرش در دارا و ندار و شهر قشنگ از ذهن نمی‌رود.
خدا رحمتش کند، خیلی تلخ است کسی که بخشی از خاطرات آدم را ساخته دیگر در دنیا نباشد و بسیار حیف شد، چون دیگر مانند او پیدا نمی‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۷/۱۴ -  شماره 4999
جستجو
جستجو
بالای صفحه