عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۵۰۱
اپیدمی‌ كرونا هنوز تمام نشده و احتمال بازگشت وجود دارد

پایان عصر زندگی با ماسک!؟

در روزهایی که کرونا در کشورمان رام و حتی شکست‌خورده به نظر می‌رسد، همچنین در روزهایی که افت شدید آمار مرگ‌ها و ابتلاها باعث شده تا در کوچه و خیابان بسیاری از صورت‌ها بدون ماسک دیده شود،‌ اظهارنظری خاص باعث تعجب شده‌است. دکتر مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی‌کشوری مقابله با کووید - ۱۹ حرف از تغییر شرایط و سخن از تغییر توصیه‌ها به میان آورده و گفته است: «اکنون که پیک را پشت سر گذاشته‌ایم، می‌گوییم که افراد باید در شرایط خاصی ماسک بزنند.» این جمله که تلویحا معنی آزادباش را می‌دهد آن هم برای جامعه ما که مدتی است ماسک‌ها به ‌صورت خودکار از مقابل دهان و بینی افراد برداشته شده، یک خطر جدی است چون امکان بدفهمی‌اش بسیار زیاد است اما این که پایان عصر زندگی با ماسک سرآمده یا نه، موضوعی است که در مطلب امروزمان به آن پرداخته ایم.

شنیدن مرگ‌های روزانه صفر یا کمتر از پنج کرونا برای جامعه ما یک خبر خوشایند و برای نظام سلامت ما یک دستاورد حتمی‌است. درحالی که سال گذشته درهمین زمان با موج‌های سهمگین بیماری روبه‌رو بودیم و هر روز صدها بار برای قربانیان کرونا عزادار می‌شدیم اما اکنون به ساحل آرامش رسیده‌ایم اما آیا این دستاورد مطلوب به معنی پایان همه‌گیری و پایان کروناست؟پاسخ اپیدمیولوژیسـت‌ها، حتی پاسخ مسؤولان در وزارت بهداشت کشورمان به این سؤال یک «نه» قاطعانه است. دکتر حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی‌کشوری کرونا که حرفش برای جامعه باید سند باشد،‌ گفته است که هنوز پاندمی‌کرونا در جهان پایان نیافته به‌ طوری که در برخی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا میزان ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر افزایش‌یافته و احتمال چرخش بالای ویروس در برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی (به‌ دلیل کم بودن میزان واکسیناسیون) همچنان وجود دارد.
حتی دکتر مسعود یونسیان نیز تاکید دارد در هر نقطه‌ای که شواهد نشان می‌دهد خطر پایین است، می‌توانیم سختگیری‌ها را کمتر کنیم، ‌اعتقادی به پایان اپیدمی‌ندارد. دکتر حمید سوری، اپیدمیولوژیست نیز توضیح داد که چون مبنای رنگ‌بندی کرونایی شهرها در کشورمان براساس میزان مرگ‌ومیرهاست و این مبنا، روش درست و کاملی برای سنجیدن سطح خطر نیست، نباید دچار ساده‌انگاری شویم و پاندمی‌کرونا را تمام شده فرض کنیم. به عبارتی دیگر، اکنون که روزهای آرام و صلح‌آمیز خود با کرونا را پشت سر می‌گذاریم و خیلی‌هایمان دچار سهل‌انگاری‌های بهداشتی خطرناک شده‌ایم ۵۰ کشور دنیا به‌ صورت جدی با این بیماری و تبعات آن در جدالند. با این که مدیریت کرونا در کشورمان موفق بوده و این دستاورد را باید ارج بنهیم اما حفظ این دستاورد از خود آن مهم‌تر است که یکی از ابزارهای کارآمد برای این کار تداوم زندگی با ماسک است.
البته در مورد استفاده از این ابزار حفاظتی نظرات مختلفی وجود دارد که وجوه افتراق و اشتراکی دارند. مثلا این‌که دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی‌کشوری مقابله با کووید ــ ۱۹ می‌گوید نباید جامعه را بیش از حد خسته کنیم اما درعین‌ حال توصیه می‌کند که یک ‌سری از افراد همچنان باید از ماسک استفاده کنند مثلا  کادر  بهداشت و درمان که با بیماران زیادی مواجهند و نیز افرادی که نقص‌های ایمنی شناخته‌شده‌ یا سن بالا دارند. حمید جماعتی،‌ دبیر کمیته علمی‌کشوری کرونا هم می‌گوید چون درحال ‌حاضر وضعیت رنگ‌بندی اکثر شهرهای کشور، زرد و آبی است بنابراین افرادی که بیماری‌های زمینه، سیستم ایمنی ضعیف و سن بالا ندارند و تحت درمان با داروهای سرکوب‌کننده ایمنی نیستند در محیط‌های باز الزامی‌به استفاده از ماسک ندارند. در این میان اما یک نظر سومی‌هم وجود دارد که حتما باید مدنظر باشد؛ نظری متعلق به دکتر حمید سوری، اپیدمیولوژیست که تاکید دارد که نمی‌توان برای همه کشور یک نسخه واحد پیچید و از تهران برای اقصی نقاط ایران توصیه کرد.
 سوری می‌گوید: اپیدمی‌کرونا نه در ایران و نه در هیچ کجای جهان تمام نشده همان‌طور که ۵۰‌ کشور دنیا اکنون با موج‌های کرونا درگیرند بنابراین باید همچنان برای شکل‌گیری موج‌های بعدی آماده باشیم. در مورد استفاده از ماسک هم باید سطح خطر در شهرها و اماکن مختلف کشور را سنجش کرد و آن‌گاه به صورت بومی‌و استانی توصیه به استفاده از ماسک یا برداشتن آن کرد. با این حال این کارشناس در نگاهی ملی به هموطنان توصیه کرد که در محیط‌های بسته که احتمال انتقال بیماری به ‌شدت وجود دارد حتما از ماسک استفاده کنند. همچنین از هرگونه عادی‌انگاری بپرهیزند و بدانند اگر خطر کرونا در کشور کمتر شده ولی سایر بیماری‌های مسری تنفسی همچنان وجود دارد و با آبله میمونی نیز به ‌عنوان یک خطر بالقوه مواجه هستیم که ماسک می‌تواند برای مقابله با آنها کمک‌کننده باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۳/۲۹ -  شماره 5150
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه