عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۱۱۵۷
پاسكاری معضل «سوزاندن زباله‌های عفونیِ لالی» میان مدیران «محیط زیست»، «بهداشت و درمان» و «شهرداری»

كی بود كی بود...من نبودم!

آتش زدن زباله‌های عفونی و بیمارستانی در بسیاری از شهرستان‌های خوزستان امری عادی تلقی می‌شود. موضوعی که هرازگاهی با انتشار یک خبر آغاز و با اعلام چند وعده و وعید مدیریتی به پایان می‌رسد و هرگز در این میان کسی حاضر به گردن گرفتن موضوعی به این مهمی‌نبوده و نیست. انتشار اخبار و حواشی پیرامون زباله‌ها و پسماندهای شهری در بسیاری از مناطق استان خوزستان به یک رسانه و دو رسانه محدود نمی‌شود و سال‌هاست مانند استخوانی در گلو شده است.

در تازه‌ترین چالش زباله‌ای در این استان، آتش‌سوزی زباله‌های بیمارستانی و عفونی شهرستان لالی خبرساز شده است؛ شهرستان لالی یکی از مناطق محروم در استان خوزستان است که از نظر زیرساخت‌های شهری و امکانات اجتماعی در نازل‌ترین سطح ممکن قرار دارد. در این میان و با توجه به شرایط اقتصادی مردم و هزینه‌های گزاف حوزه درمان، نابسامانی و عدم مدیریت صحیح پسماندهای شهری در این منطقه می‌تواند خطری جدی برای سلامتی مردم محسوب شود. طبق گزارش‌های دریافتی، آتش زدن زباله‌های شهری و بیمارستانی در سایت نه‌چندان استاندارد، آن هم در نزدیک‌ترین فاصله شهری، موضوعی است که باعث دلخوری و نگرانی‌های عمومی‌در این شهر شده است. در تصاویر، وجود زباله‌های بیمارستانی به‌روشنی پیداست و آن‌گونه که برخی از منابع مطلع می‌گویند این زباله‌ها بدون هماهنگی و در ساعت‌های خلوت در این مکان تخلیه و سوزانده می‌شوند. در همین رابطه فرید صالحی پور سرپرست اداره حفاظت محیط زیست لالی، گفت: من شک دارم که این ویدئو متعلق به سایت زباله شهر لالی باشد؛ اما در مدت زمان کوتاهی که مسئولیت اداره محیط زیست را دریافت کرده‌ام پیگیر جانمایی یک سایت مشترک برای شهرستان‌های لالی و اندیکا هستم. وی در پاسخ به این پرسش که ورود شیرابه‌های سایت فعلی به رودخانه پایین‌دست، با توجه به اشراف سایت بر رودخانه، موضوعی است که سال‌ها توسط اداره محیط زیست مسجدسلیمان و لالی و در رأس همه این‌ها اداره کل محیط زیست استان خوزستان مغفول مانده و چرا تا کنون کسی این خطر را آن‌گونه که باید جدی نگرفته است؟ بیان کرد: ما می‌گوییم شیرابه، در حالی ‌که فاصله سایت تا رودخانه زیاد است و اینکه بگوییم به رودخانه نفوذ می‌کند درست نیست.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست لالی در ادامه همین بحث می‌گوید: من منکر نفوذ شیرابه به داخل رودخانه نمی‌شوم ولی به ‌هرحال ما در حال انجام اقداماتی برای جانمایی سایت جدید هستیم و نامه‌نگاری‌ها و جانمایی سایت جدید در جاده قدیم لالی مشخص شده است و به ‌زودی انتقال سایت با توجه به صحبت‌هایی که با فرماندار لالی داشته‌ایم، صورت خواهد گرفت. وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما وجود زباله‌های بیمارستانی در ویدئو را تایید می‌کنید؟ عنوان کرد: این ویدئو را برای اولین‌بار است که می‌بینم. باید بروم و از نزدیک موضوع را بررسی کنم. قطعا باید آثاری از زباله‌های بیمارستانی وجود داشته باشد، پوکه‌ای، سر سرنگی یا اثری از زباله بیمارستانی با وجود آتش‌سوزی همچنان باید وجود داشته باشد. اگر امحا شده باشند که کار شهرداری است و اگر امحا شده نباشند، کار شبکه بهداشت و درمان است. اما با این همه پیگیر این موضوع خواهیم بود و به‌هیچ‌وجه کوتاهی از طرف ما صورت نخواهد گرفت. 
صالحی پور ادامه داد: اگر قصور از جانب شهرداری و یا شبکه بهداشت باشد، بدون تردید برخورد قانونی خواهد شد. 
در ادامه، احسان محمدی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان لالی با اشاره به برگزاری جلسه شورای سلامت شهرستان طی هفته گذشته و در توضیح فیلم منتسب به زباله‌های بیمارستانی، گفت: دستورالعمل امحای زباله‌های بیمارستانی این‌گونه است که پس از امحای زباله توسط دستگاه‌های مخصوص در اختیار شهرداری قرار گرفته و از این مرحله به بعد شهرداری مسئول تحویل و دفن آن‌هاست. محمدی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اخباری که از منابع مطلع رسیده است، آیا تایید می‌کنید که دستگاه امحاء بیمارستان خراب است و زباله‌های بیمارستان لالی بدون اجرای روند بی‌خطرسازی در بیرون از بیمارستان تخلیه می‌شوند؟ گفت: این ادعا کذب است. البته متأسفانه مشکلاتی با شهرداری داریم اما این نکته را هم در نظر بگیرید که این سازمانِ خدماتی مجری است و ما نقش نظارتی داریم. شهرداری به ما بگوید چرا کسی باید وارد سایت زباله شود و اقدام به آتش زدن زباله‌ها کند؟ نامه‌های مکتوب این سایت موجود است و ما بارها از عدم استاندارد بودن این قطعه به شهرداری نامه ارسال کرده و اسناد این مکاتبات موجود است. وقتی جایی برای تخلیه زباله وجود ندارد، شما بگویید بیمارستان باید زباله‌های خود را کجا تخلیه کند؟ باید بگذاریم یک جا تلنبار شوند؟ ما به شهرداری در خصوص حصارکشی و نگهبانی شبانه‌روزی به‌ منظور مراقبت و جلوگیری از ورود و خروج افراد سودجو و زباله گرد و معتادان بارها هشدار داده‌ایم، اما تا کنون اقدامی‌از طرف این مجموعه  صورت نگرفته است. سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان لالی در خصوص گفته‌های اداره محیط زیست مبنی بر جانمایی یک سایت جدید در جاده قدیم لالی و نامه‌نگاری‌های صورت گرفته در این خصوص، تصریح کرد: من چنین موضوعی را تا کنون نشنیده‌ام. وی ادامه داد: سایت فعلی از گذشته‌های دور تا الان در همین مکان فعلی بوده و بدون تغییر به همین شکل فعلی دفن زباله در آن انجام گرفته و می‌شود. محمدی در پاسخ به این که چرا شبکه بهداشت و درمان در بسته‌بندی زباله‌های بیمارستانی برای مشخص شدن نوع زباله، از پلاستیک‌های مخصوص زباله بیمارستانی استفاده نمی‌کند؟ گفت: مشمای زرد در بازار با کمبود عرضه مواجه شده است و ما هم اکنون در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم. لالی از جمله شهرهای محروم استان خوزستان است و شرایط اقتصادی ما با توجه به فروش نقدی این محصول امکان تهیه را به ما نمی‌دهد. بیمارستان‌های بزرگ با توجه به درآمدهای کلان مشکلی در این حوزه ندارند، ولی باید بپذیریم که توان مالی ما کفاف نمی‌دهد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۶/۲۳ -  شماره 5209
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه