عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۱۱۸۰
جو خوشبینانه برجامی که بر بازار حاکم بود از بین رفته و اخباری هم که منتشر می‌شود منفی است

خیز دوباره دلار برای سقف قیمت جدید

همزمان با اعلام قطعی بی‌نتیجه بودن مذاكرات هسته‌ای با كشورهای غربی،‌ روند افزایش قیمت دلار همچنان ادامه دارد و حالا دلار در آستانه کانال جدید ایستاده است. قیمت دلار روز گذشته در بازار آزاد تا ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان هم رفت و مجددا کمی عقب نشست، هر چند برخی از فعالان بازار در انتظار افزایش قیمت هستند اما دلار تا کانال ۳۲ هزار تومان دو قدم فاصله دارد، علت افزایش قیمت دلار چیست؟

گزارش‌های میدانی از بازار ارز نشان می‌دهد که قیمت دلار در بازار آزاد روند صعودی داشته است و حالا در آستانه ثبت ركوردی تازه است.
روز گذشته،نرخ دلار در معاملات پشت خطی از مرز حساس ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان عبور کرد و به روی پله نهم کانال ۳۱ هزار تومان ایستاد.عده‌ای از معامله‌گران معتقد بودند عبور اسکناس آمریکایی از مرز ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان موجب شد خریداران بیشتری وارد بازار شوند.از نگاه این دسته از فعالان در صورتی که نرخ دلار در بالای موقعیت یاد شده قرار بگیرد این امر ممکن است شجاعت بیشتری را به بازیگران جدید ارزی برای قرار گرفتن در موقعیت خرید بدهد و به تبع آن نرخ دلار به کانال ۳۲ هزار تومان هم حرکت کند. عده‌ای از بازیگران به رفتار بازار ساز اشاره می‌کردند. به باور این دسته از بازیگران ارزی بازارساز به راحتی حاضر نیست که مرز ۳۲ هزار تومان را از دست بدهد و حداقل در هفته گذشته در نزدیکی این مرز فشار فروش بیشتر شد و دلار به صورت موقت عقب گرد کرد.
با این حال قیمت دلار در هرات و سلیمانیه هم آرایش صعودی به خود گرفته  است و همین امر ممکن است بر قدرت معامله گران دلار در بازار تهران بیفزاید و قیمت‌ها را صعودی كند.
یك کارشناس بازار در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز تاکید می‌کند: از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که قیمت دلار افزایشی شود.به گفته برزو حق‌شناس،  تا قبل از این اخبار برجامی قیمت دلار را پایین نگه داشته بود؛ اما حالا هیچ خبر جدید و خوشبینانه‌ای درباره برجام نداریم. جو خوشبینانه‌ای که بر بازار حاکم بود از بین رفته و اخباری هم که منتشر می‌شود، منفی است. این مساله سبب شده که قیمت دلار حرکت خود را آغاز کند و به سمت ارزش ذاتی خود برود.
 اما ارزش ذاتی دلار چقدر است و ممکن است قیمت دلار تا کجا پیش برود؟ حق‌شناس می‌گوید: اگر قرار باشد دلار به سمت ارزش ذاتی خود حرکت کند ممکن است سقف قبلی را رد کند و شاهد رکورد جدیدی در قیمت دلار باشیم. دور از انتظار نیست که قیمت دلار رکورد ۳۲هزار تومانی قبلی را بزند و حتی قیمت بالاتر را هم تجربه کند، البته ممکن است دولت در مقطعی با ارزپاشی بتواند قیمت دلار کنترل کند اما چشم‌انداز کلی دلار تا پایان سال افزایشی است و احتمالا ثبت رکورد جدید وجود دارد.
وی می‌افزاید: این افزایش مشروط به این است که خبر برجامی جدیدی در جامعه منتشر شود. اگر خبر برجامی جدیدی بیاید احتمال کاهش مجدد قیمت دلار وجود دارد. جز این، همه فاکتورها نشان از افزایش قیمت دلار دارد.
اما این عوامل کدام است؟ حق‌شناس تاکید می‌کند که «دولت در این مدت که اخبار برجامی منتشر می‌شد قیمت دلار را مدام کنترل کرد و اجازه نداد دلار به اندازه ارزش ذاتی خود رشد کند. دولت با اخبار قیمت دلار را مهار کرد و حالا که اخبار مثبت از بین رفته دلار برای رسیدن به ارزش ذاتی خود خیز برداشته است.
پیش از این هم کارشناسان ارزی تاکید کرده بودند که دولت در دو -سه ماه گذشته قیمت ارز را به زور کنترل کرده و اگر اخبار مثبت برجامی به نتیجه نرسد احتمال افزایش مجدد قیمت‌ها اصلا دور از انتظار نیست. اتفاقی که حالا کارشناسان آن را پیش‌بینی می‌کنند و بازار هم در حال حرکت به همان سمت است.
دولت در چند ماه گذشته با ارزپاشی قیمت را مهار کرد؛ اما آیا در ماه‌های آینده هم می‌تواند با همین شیوه قیمت ارز را مهار کند؟ این کارشناس ارزی می‌گوید: مشخص نیست که توان ارزی بانک مرکزی چقدر است و چقدر می‌تواند با این راهکار قیمت دلار را کنترل کند. چون در پنج ماه اول سال درآمد نفتی دولت محقق نشده و عمده درآمد دولت در نیمه اول سال درآمد مالیاتی بوده است. یعنی دولت با درآمد مالیاتی و نفت ۱۲۰ دلاری نیمه اول سال را گذرانده.
اما حالا در نیمه دوم سال دولت هم با کاهش درآمد مالیاتی مواجه است و هم افزایش کسری بودجه و هم احتمال کاهش قیمت نفت؛ در نتیجه کار دولت سخت است.
حق‌شناس اظهار کرد: اصلا باید دید آیا دولت خودش طرفدار کاهش قیمت دلار است یا نه. اگر در نیمه دوم سال در شرایطی که احتمالا درآمدها محقق نشود، قیمت نفت کاهش پیدا کند و درآمد مالیاتی هم کم شود، اینکه دولت بتواند و بخواهد که ارز ارزان بماند، خودش نکته عجیبی است. عجیب‌تر این است که دولت ارزی برای ارزپاشی داشته باشد. اینکه روند افزایشی نرخ دلار در روزهای آتی نیز ادامه یابد، به فاکتورهای روانی، سیاسی و اقتصادی بستگی دارد و اگر مذاکرات برجام به روال عادی خود بازگردد، مطمئنا نرخ دلار روند کاهشی خواهد داشت، زیرا اخبار سیاسی بر بازار ارز و تحولات آن تاثیر روانی دارد.  به گفته كارشناسان، افزایش تقاضای حال حاضر در بازار به مصرف کنندگان واقعی در این بازار مربوط می‌شود که پیش‌بینی این است که بعد از تعطیلات و ابتدای مهرماه با کاهش تقاضا روبرو شویم که این موضوع، روند کاهشی در قیمت‌ها را در پی دارد اما کاهش قابل توجه در نرخ‌ها به اخبار سیاسی و اقتصادی بستگی دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۶/۲۸ -  شماره 5211
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه