عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۱۵۹۵
یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی برای شوش و کرخه با جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر

چرخ لَنگ درمان و کلنگ زنی‌های بی سرانجام!

یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی در شهرستان شوش، تنها مرکز بزرگ درمانی برای ارائه خدمات به جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر است.

بیمارستان نظام مافی تنها بیمارستان شهرستان شوش و کرخه این روز‌ها حال خوشی ندارد و با توجه به شیوع آنفلوانزا و سرماخوردگی با مراجعه انبوهی از شهروندان و بیماران روبه‌رو شده. در این میان وضعیت اورژانس بیمارستان نظام مافی شوش با توجه به کمبود پزشک، امکانات و فضای فیزیکی و همچنین قطعی سامانه داروخانه باعث کندی خدمات دهی به بیماران و نارضایتی آن‌ها از این وضعیت شده است. همچنین مشاهدات عینی نشان می‌دهد بیماران زیادی به دلیل کمبود پزشک ساعت‌ها در نوبت انتظار ملاقات می‌نشینند که علاوه بر زیرسوال رفتن شان و صرف وقت و انرژی آن‌ها به خاطر کمبود مکان و نابود شدن وقت، باعث افزایش شیوع بیماری‌های عفونی به خصوص سرماخوردگی و آنفلوانزا در بین مردم می‌شود. به عبارتی دیگر، مراجعین به بیمارستان نظام مافی شوش به نحوه رسیدگی و خدمات‌دهی این بیمارستان که تنها بیمارستان شهرستان شوش و کرخه بوده ابراز گلایه نموده، و سرعت در پاسخگویی، معاینه و رسیدگی در بخش اورژانس این بیمارستان را خواستار شدند. یکی از مراجعین با بیان اینکه در بخش اورژانس بیمارستان نظام مافی شوش تنها یک پزشک بیماران را معاینه می‌کند، افزود: بیمارانی که به بخش اورژانس مراجعه می‌کنند، شرایط مناسبی ندارند و باید به سرعت به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود، اما به دلیل اینکه تنها یک پزشک بیماران را معاینه می‌کند، آن‌ها ناچارند مدت زمان طولانی را در صف بایستند.
کرخه یکی از شهرستان‌های تازه تاسیس در استان خوزستان است که در ۱۳۹۹ با جدا شدن از شوش با بخش مرکزی الوان تبدیل به شهرستانی مستقل شد. این شهرستان دارای ۲ بخش مرکزی و شاوور است که روی هم رفته تخمین زده می‌شود جمعیتی نزدیک به ۸۰ هزار نفر در آنجا سکونت داشته باشند، مردم این شهرستان همواره مجبورند برای رفع بیماری‌ها به شهرستان همجوار یعنی شوش مراجعه کنند که این مسئله در کنار افزایش بار مراجعات به بیمارستان نظام مافی شوش به دلیل شیوع موج آنفلوانزا مشکلاتی از قبیل کندی در انجام خدمات را در پی داشته. این شهروندان همچنین از قطعی سامانه و آزاد حساب شدن دارو‌ها و ویزیت بیمار گلایه داشته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مشکلات شدند. یکی از همراهان بیمار گفت: از مسئولان متولی انتظار داریم هرچه سریعتر مشکل قطعی سیستم را برطرف کنند. چرا باید مجبور باشیم دارو‌ها را آزاد حساب کنیم. به گفته او، بی توجهی مسئولان به مشکلات آنهم به این شکل که موجب پایمال شدن حق شهروندان می‌گردد باید سریعا نسبت به رفع آن اقدام شود. این شهروند شوشی: وضعیت تنها بیمارستان این ۲ شهرستان را تأسف‌آور عنوان کرد او به عنوان یک کارگر پول بیمه خود را پرداخت می‌کند تا از خدمات رایگان تامین اجتماعی استفاده نماید، نه آنکه به علت کندی یا قطعی همواره سامانه مجبور به آزاد حساب کردن دارو‌ها شود.
البته مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوش با اشاره به گلایه بیماران نسبت به محاسبه آزاد داروها، گفت: به دلیل مشکل داخلی و قطعی سیستم داروخانه بیمارستان نظام مافی شوش طی ۲ الی ۳ روز با این مشکل مواجه شدیم که در حال حاضر این مشکل برطرف شده است. یحیی میثم، کمبود دارو را معضلی کشوری دانست و گفت: که در بیمارستان نظام مافی شوش کمبود دارو نیست و وضعیت بیمارستان از لحاظ دارو‌های مورد نیاز خوب است. او گفت: به دلیل شیوع آنفلوانزا و روند افزایشی آن در کشور آمار مراجعه کنندگان و بیماران به اورژانس بیمارستان نظام مافی شوش ۳ تا ۴ برابر شده است. به گفته میثم، برای مدیریت موج آنفلوانزا در بیمارستان نظام مافی شوش مطب اورژانس فعال شده و همچنین از پزشکان عمومی‌بیشتری در اورژانس بیمارستان استفاده کردیم.
از سویی دیگر مدیر شبکه بهداشت و درمان شوش می‌گوید: شبانه روز پیگیر مشکلات بیمارستان نظام مافی هستیم که باتوجه به موج بیماری آنفلوانزا افزایش ساعت درمانگاه‌های سطح شهرستان شوش در دستور کار قرار گرفته است. محمد کعب عمیر نماینده مردم شوش و کرخه در مجلس شورای اسلامی‌نیز در این خصوص گفت: متولیان شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوش و دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز هرچه سریعتر نسبت به رفع مشکلات بیمارستان نظام مافی اقدام کنند. او افزود: بیمارستان نظام مافی شوش جوابگوی مردم شهرستان‌های شوش و کرخه نیست، و انتظار می‌رود بیمارستان در حال احداث شوش تکمیل و همچنین روند ساخت بیمارستان کرخه از سوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز آغاز شود. به گفته کعب عمیر با پیگیری‌ها و نشست‌های مستمر توانستیم دستگاه‌های «ام آر ای» و «سی تی اسکن» برای بیمارستان نظام مافی اخذ کنیم که بزودی کار خدمات دهی به بیماران آغاز خواهد شد.
در همین رابطه نماینده مردم شوش و کرخه در مجلس مدتی پیش نیز خبر داد که پس از نشست‌های متعدد طرح احداث بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان کرخه از سوی رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد و دبیر کمیسیون ماده ۲۳ سازمان برنامه و بودجه کشور صادر شد. این مقام مسئول یادآور شد که شروع احداث بیمارستان کرخه در ۱۴۰۲ اعلام شده، اما بر اساس توافقات با فرماندار سعی شده، زمان آغاز احداث این مرکز درمانی تا پایان ۱۴۰۱ محقق شود. اگرچه انتظار می‌رود تکمیل این بیمارستان تا سال‌های آینده محقق نشود، اما کلنگ زنی و شروع به ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان کرخه می‌تواند امید‌ها را برای بهبود وضعیت و خدمات درمانی به مردم در این منطقه زنده کند. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۸/۲۳ -  شماره 5248
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه