عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۴۵۴
علی شادمان؛ مبارزِ زنجیر گسسته

به ستاره جدید سینما سلام کنید

هادی اعتمادی‌مجد

علی شادمان در میان هم‌نسلانش و چهره‌های مشابهی که به یاد داریم، یک استثنای واقعی، مقاوم و شایسته‌ی ستایش است. او از آن پرشمار استعدادهایی که در کودکی روی پرده نقره‌ای، بارها خیلی از ما را به تحسین و شگفتی واداشتند و احساساتمان را برانگیختند، اما در ادامه به آرامی محو و یا در لابیرنت پیچیده سینما، گرفتار افول و فراموشی شدند، هیچوقت نبوده است.
شادمان با جسارتی عجیب، خلاف جهت شنا کرد و از این سرنوشت ظاهراً محتوم گریخت. او این سالها صبور بوده و پیگیر و مشتاق. آهسته و پیوسته حرکت کرده. سنجیده دست به انتخاب زده و مدام محک خورده. البته که شانس آن را هم داشت تا سِیر مسیر بازیگری‌اش او را همچون یک الماسِ خوش تراش صیقل دهد. جوری که سینما با همه بی رحمی اش نتواند او را از یاد ببرد. مثل «سرزمین مادری» او را تنگ در آغوش گرفت تا «رویای سینما» برایش بدل به واقعیت دوست داشتنی و جذابی شود.
١۵ سال پس از آنکه پا به پای بازیگر کارکُشته و کاریزماتیکی مثل گلشیفته، عواطف ما را به نفع هنرمندی اش مصادره کرد، امروز جلوی دوربین سر از پا نمی شناسد. تکنیک را خوب می شناسد و بسان هنرمندی سالخورده، گویی دارد از کوله تجربه ها و اندوخته هایش، همین طور ایده و فکت و کُنسه خرج می‌کند. مشخص است که هنوز دارد خودش را ورز می‌دهد و می‌آموزد.
خلاصه انگار نه انگار که امروز تنها ٢۵ بهار را دیده و این طور به شکوفایی در بازیگری رسیده است. سریال «یاغی» برای بازیگری مثل علی شادمان مصداق این گوی و این میدان بوده! یک فرصت ایده آل. آرام آرام شبیه یک پیانیست قهار به نظر می رسد که می‌داند کلاویه ها را چطور هنرمندانه بفشارد تا ملودی سحرانگیزی نواخته شود.
علی شادمان بی ادعا و متواضع در بازیگری به رشد و بلوغ خیره کننده ای رسیده و منطقی به پیش می‌رود. «جاوید» در «یاغی» با تمام حس انگیزی و فراز و فرودش، همه آن بغض و اشکهای از سر حسرت و آرزو، عشق ورزی های خالصانه، سبکسری های عادت شده و طغیان های گاه و بی گاهش و نگاه‌هایی که در عین بی‌پروایی در عمقشان حجب و معصومیت ناشناخته‌ای موج می زند، برای شادمان تنها به مثابه چندین پله بالاتر رفتن است.
او تا سالهای سال جا برای سبقت گرفتن و پیشرفت دارد. هر چند شاید دیگر وقتش رسیده که به ستاره‌ جدید سینمای ایران سلام کنیم.
گفتنی است؛ حدود یک ماهی می شود که پخش « سریال ایرانی یاغی » از شبکه نمایش خانگی در پلت فرم فیلیمو آغاز شده است. سریال یاغی به کارگردانی محمد کارت، ۴ قسمت پس از پخش، حسابی مخاطبان را به خود جذب کرده است. و دلیل جذابیت این سریال چیزی نیست جز بازی باورنکردنی و حیرت انگیز علی شادمان در نقش جاوید گنجی ؛ بازیگری که از کودکی ثابت کرده که آینده ای درخشان دارد.بازی حیرت انگیز و احساسی او در فیلم سینمایی میم مثل مادر آن قدر چشمگیر بود که حتی همان ۱۶ سال پیش، فرزاد حسنی در برنامه زنده تلویزیونی «مژده بده» با حضور علی شادمان کوچولو به او گفته بود که تو روزی بازیگر بزرگی خواهی شد؛ کما که هستی.این سریال با بازی هنرپیشگان محبوب و مطرح سینمای ایران ، مانند پارسا پیروزفر، نیکی کریمی، امیر جعفری و طناز طباطبایی، قرار است در ۲۰ قسمت پخش شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۳/۲۳ -  شماره 5146
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه