عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۴۵۸
پازوكی:‌ دولتی که مدعی برنامه ۷ هزار صفحه‌ای برای اقتصاد است چرا ۷ خط از این برنامه را منتشر نکرده است؟

خلاء مدیران كارآمد در‌اقتصاد كشور

وضعیت اقتصادی كشور و همچنین افزایش موج اعتراضات موجب شد تا ۶۱ اقتصاددان با نگارش نامه‌ای که مخاطب اصلی آن دولت است، هشدارهایی را مطرح کنند. این اقتصاددانان معتقدند دولت رئیسی با ادامه روند موجود، مردم و حاکمیت را در یک رویایی قرار می‌دهد.مهدی پازوکی به عنوان یکی از امضا کنندگان این نامه می‌گوید؛ وقتی افراد شایسته از بدنه دولت دور می‌شوند و مدیرانی ناکارآمد در بخش‌های اجرایی قرار می‌گیرند، زمینه‌های بروز مشکلات عدیده ایجاد می‌شود.

یك كارشناس اقتصادی با اشاره به مشكلات عدیده اقتصادی  دركشور تأکید كرد: دولت ابراهیم رئیسی مملو از مدیرانی شده که به صورت قبیله‌ای در کابینه حضور پیدا کرده‌اند و تنها رزومه آنها حضور در ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور است. این افراد حتی اجازه نداده‌اند برخی اصول‌گرایان متخصص سکان هدایت تیم اقتصادی دولت جدید را بر عهده بگیرند.
مهدی پازوکی در خصوص علل نگارش نامه جمعی از اقتصاددانان خطاب به ملت ایران، اظهار داشت: امضا کنندگان نامه اخیر معتقدند دولتی که مدعی برنامه ۷ هزار صفحه‌ای برای اقتصاد کشور است، چرا تا کنون ۷ خط از این برنامه را منتشر نکرده است.وی ادامه داد: آنچه مسلم است، دولت سیزدهم فاقد یک برنامه مشخص برای اداره کشور در بخش اقتصاد است.
وی افزود: در بسیاری از بخش‌ها و استانها افرادی به کار گرفته شده‌اند که نسبت به مدیران قبلی به لحاظ کارآیی و دانش در جایگاه بسیار پایین‌تری قرار دارند. در بخش اقتصادی نیز شاکله تیم اقتصادی فعلی کابینه سیزدهم را نیز نه تنها به دولت‌های قبل، بلکه با افرادی که پس از انقلاب سکان هدایت اقتصاد را به دست گرفتند، نمی‌توان مقایسه کرد.نوع فعالیت و همچنین انتصاب افراد پس از آغاز به کار دولت جدید نشان می‌دهد که نوعی رفتار قبیله‌ای در دولت وجود دارد و افراد صرفا بر اساس تخصص به کار گرفته نمی‌شوند.
پازوکی با ذکر مثالی اظهار داشت: اگر دولت دارای خرد لازم برای مذاکره بود، از فردی همانند آقای «عراقچی» که تفکرات اصولگرایانه نیز دارد استفاده می‌کرد. اما امروز شاهد هستیم آقای باقری کنی که از اساس برجام را قبول ندارد، برای مذاکرات برجامی حاضر می‌شود.وی تأکید کرد: واقعیت امر این است که تیم مذاکره‌کننده فعلی قواعد دیپلماسی را نمی‌داند حتی به زبان انگلیسی نیز تسلط ندارد، در حالیکه تیم ظریف متشکل از افراد تکنوکرات و مسلط به حوزه دیپلماسی بود و از نظر کار در این حوزه نیز چند سر و گردن از تیم فعلی بالاتر بودند.
این استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به خلاء مدیران و افراد کاردان در دولت، بیان داشت: امروز شاهد هستیم که فارغ‌التحصلان دانشگاه‌های معتبری که حتی از خارج کشور خواهان دارند، هیچ جایی در دولت ندارند؛ اما بسیاری از کسانی که فارغ التحصیل دانشگاه‌های نامشهور هستند، وارد بدنه دولت شده‌اند.افرادی که تا دیروز در رسانه ملی در یک جایگاه بسیار معمولی قرار داشتند، امروز روابط عمومی وزارتخانه‌ها و بخش‌های دولتی را تصاحب کرده‌اند.
پازوکی در مواجهه با این پرسش که ادامه وضعیت موجود تا چه حد می‌تواند موجب افزایش قیمت ارز و طلا در کشور شود، اظهار داشت: بنده به صورت مصداقی در این خصوص اظهار نظر نمی‌کنم، زیرا هر تحلیلی می‌تواند بازار را دچار التهاب کند؛ اما آنچه مسلم است، قیمت دلار به صورت دستوری تعیین نمی‌شود.وی بیان داشت: هر اقتصادی که دچار ضعف و عیب شود، ارزش پول ملی در آن کاهش پیدا کرده و ارزش سایر ارزها افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید با متغیرهای اقتصادی برخورد علمی و کارشناسی کنیم و در این مسیر نیز از افراد کاردان و تکنوکرات بهره بگیریم.
پازوکی در پاسخ به این سئوال که اگر بحران مواد غذایی در جهان فروکش کند، دولت با چه بهانه‌ای به روند گرانی برخی از خوراکی ادامه می‌دهد، بیان داشت: یک بی‌انضباطی سه وجهی در حوزه اقتصاد ایران و دولت‌ها وجود دارد که تا آنها برطرف نشود، نمی‌توان در خصوص تاثیر متغیرهای بیرونی و دورنی بر اقتصاد ایران به صورت شفاف صحبت کرد نخستین بی‌انضباطی در بخش مالی (بودجه) شکل گرفته است. به این معنا که پول کشور به نهادها و سازمان‌هایی داده می‌شود که منطقی برای این اعطا وجود ندارد و موجب بالا بردن مخارج دولت شده است.
وی با ارائه یک پیشنهاد به دولت، عنوان داشت: دولت اگر مدعی بهبود اقتصاد است، به جای تولید نقدینگی بیشتر در کشور، شروع به فروش اموال مازاد خود کند و مانع از چاپ اسکانس بی‌رویه شود. حتی بخش‌های نظامی نیز می‌توانند با فروش اموال مازاد خود و سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها، سود بیشتری به مجموعه‌های تابعه خود برسانند.این اقتصاددان با اشاره به دومین بی‌انضباطی اقتصادی در کشور، به دیده بان ایران گفت: متاسفانه یک بی‌انضباطی پولی در سیستم بانکی دامن اقتصاد ایران را گرفته است. امروز شاهد هستیم که معوقات بخش خصوصی و حتی دولتی به سیستم بانکی روز به روز در حال افزایش است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۳/۲۳ -  شماره 5146
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه