عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۴۶۱
۵ هزار نفر از پرستارانی که در دوره سخت کرونا در خدمت بیماران کرونایی بودند، حالا تعدیل شده‌اند

اوج اسـتثمار در وزارت بهـداشـت

به جای مقدمه: سازمان نظام پرستاری از تعدیل ۵ هزار پرستار با پایان کرونا خبر داده و خانه پرستار هم می‌گوید آمار آن‌ها ۳ هزار نفر بیشتر از این عدد است. وزارت بهداشت توپ را به زمین سازمان اداری و استخدامی‌انداخته .

مردم ما هرگز جانفشانی‌های شبانه ‌روزی کادر درمان به ویژه پرستاران، در روزهای سیاه کرونایی را از یاد نمی‌برند؛ اما انگار مسئولان قصد فراموشی آن‌ها را دارند و به راحتی پایان کار ۵ تا۸  هزار پرستار سفیدپوش را اعلام کرده‌اند! آن‌طور که دکتر «محمد میرزابیگی» رئیس سازمان نظام پرستاری کشور اعلام کرده است، طی آماری که تجمیع شده، حدود ۵ هزار نفر از پرستارانی که در دوره سخت کرونا، با تمام وجود در خدمت بیماران کرونایی بودند، حالا تعدیل شده‌اند؛ پرستارانی که اطلاعات دقیق آن‌ها با کد ملی و محل‌های خدمتشان مشخص است و هیچ ابهامی‌درباره سابقه فعالیت آن‌ها وجود ندارد، با این حال دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها با آن‌ها قطع همکاری کرده‌اند. البته وزارت بهداشت معتقد است تعدیلی در کار نبوده و ماجرا، اتمام دوره طرح پرستاران است. دکتر عباس عبادی، معاون پرستاری وزیر، در این باره اظهار کرده است: کمتر از نیم درصد کادر پرستاری کشور دارای قراردادهای ۸۹ روزه هستند که اغلب آن‌ها دارای مدرک زیردیپلم‌اند و بسیاری‌شان تبدیل قرارداد شرکتی شده‌اند اما ۱۷ درصد کادر پرستاری هم شامل فارغ‌التحصیلانی است که دوره طرح خود را در بیمارستان‌ها طی می‌کنند و طبیعتا این دوره یک روزی تمام می‌شود. اما برخلاف معاون وزیر بهداشت، دبیرکل خانه پرستار آمار متفاوتی را اعلام می‌کند و می‌گوید: دولت قبل ابتدا فکر می‌کرد کرونا سه‌ماهه تمام می‌شود و به همین دلیل با تعدادی از پرستاران قرارداد ۸۹ روزه امضا کرد و با طولانی شدن دوره کرونا، مدام همین قراردادها را تمدید کردند. «محمد شریفی مقدم» می‌افزاید: علاوه بر آن، بسیاری از پرستاران که در نوبت طرح بودند تا طرح شان تمام شده بود هم به کار گرفته شدند و مدت خدمت شان از ۲۴ ماه قانونی بیشتر شد تا جان مردم را نجات دهند، با این حال هر دو گروه این پرستاران که درمجموع بیش از ۸ هزار نفر می‌شوند، با پایان کرونا کنار گذاشته شدند. وی می‌گوید: این پرستاران در روزهای سخت کرونا جان شان را کف دست شان گرفتند تا به مردم خدمت کنند و ۱۶۰ نفر آن‌ها هم به شهادت رسیدند اما وزارت بهداشت می‌گوید مسئولیتی در قبال قراردادهای ۸۹ روزه تمدیدشده ندارد که از نظر ما این برخورد، اوج استثمار و بداخلاقی در حق جامعه پرستاری است. شریفی مقدم می‌افزاید: هم‌اکنون به نسبت سرانه تخت، با کمبود حدود ۹۵ هزار پرستار مواجه‌ایم تا مردم بتوانند کف خدمات پرستاری را در بیمارستان‌ها دریافت کنند، میزان دقیق نیاز هر دانشگاه و بیمارستان هم مشخص است اما عزمی‌برای جذب پرستاران وجود ندارد.
در این میان دو سوال مطرح است؛ اول این ‌که «آیا طبق مطالبه سازمان نظام پرستاری کشور، امکان جذب بدون آزمون این پرستاران وجود دارد؟» و دوم این‌ که «در صورت امکان پذیر نبودن حالت اول، در آزمون استخدامی‌وزارت بهداشت، چه امتیاز ویژه‌ای برای پرستاران به کار گرفته شده در دوره کرونا لحاظ خواهد شد؟» پاسخ‌های سازمان به سوالات این است؛ ابتدا اینكه قانونی برای تبدیل وضعیت وجود ندارد که به واسطه آن، نیروهای قراردادی کادر درمان تبدیل وضعیت شوند. اگر چنین قانونی وجود داشته باشد، سازمان اداری و استخدامی‌موظف به اجرای آن است اما وقتی قانونی وجود ندارد باید آن را از قانون‌گذار مطالبه کرد. مسلما قانون‌گذار هم بر اساس منابع مالی نسبت به وضع قوانین، تصمیم‌گیری خواهد کرد و در صورت وجود منابع مالی مورد نیاز، چنین قانونی وضع خواهد شد که این موضوع در حوزه اختیارات سازمان برنامه و بودجه کشور و مجلس شورای اسلامی‌است. دیگر اینكه سازمان اداری و استخدامی‌در راستای قدردانی از زحمات کادر زحمتکش درمان، در اقدامی‌مشترک با وزارت بهداشت و در اجرای ردیف ۳ بند «ب» مصوبات سی و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا به تاریخ ۱۱/۰۵/۱۳۹۹، دستورالعمل نحوه تعیین و اعمال اولویت و امتیازات برای کارکنان قراردادی کار معین، کارگری، شرکتی و متعهدین خدمت درگیر در مقابله مستقیم با کرونا در آزمون‌های استخدامی‌وزارت بهداشت را به شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پیشنهاد کرده بود که مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و بر اساس آن امتیازاتی برای همه اعضای کادر درمان فعال در زمان همه‌گیری ویروس کرونا قائل شد. بدین گونه كه در بازه زمانی درنظر گرفته شده از تاریخ ۰۱/۱۲/۱۳۹۸ تا اعلام خاتمه فراگیری بیماری کروناست که مطابق با بند ۳ همین دستورالعمل، به ازای هر ماه فعالیت مستقیم کارکنان موضوع بند یک، در بازه زمانی تعیین شده، دو درصد امتیاز کل به امتیاز مکتسبه فرد در مرحله آزمون کتبی و حداکثر تا ۲۰ درصد در آزمون‌های استخدام وزارت بهداشت و موسسات زیرمجموعه آن افزوده خواهد شد. امتیاز موضوع این دستورالعمل صرفا برای یک مرحله (از شرکتی به قراردادی یا پیمانی، از قراردادی به پیمانی) قابل احتساب و استفاده خواهد بود. در انتها اینكه سازمان اداری و استخدامی‌بر این موضوع هم تاکید کرد که این سازمان هیچ نقشی در جذب یا تعدیل این نیروها نداشته و به کارگیری آن‌ها با مصوبات ستاد ملی کرونا و تامین هزینه از محل‌هایی همچون درآمدهای مراکز درمانی بوده که حالا همان مراکز با اتمام دوره کرونا، اقدام به تعدیل این نیروها کرده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۳/۲۳ -  شماره 5146
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه