عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۵۴۸
نوسان تصمیم‌گیری درباره قیمت خودرو

احتمال افزایش دوباره قیمت خودرو تقویت شد

نوسان تصمیم‌گیری درباره قیمت خودرو ادامه دارد؛ در حالی در نیمه پاییز خودروسازان قیمت خودرو را بالا بردند و وزیر صنعت طبق دستورالعمل رئیس‌جمهور، آن را منتفی کرد، حالا دوباره بخش‌های مختلف اقتصادی درباره افزایش قیمت خودرو زمزمه می‌کنند.

ماجرای افزایش قیمت خودرو از آن‌جا آغاز شد که وزیر اقتصاد اوایل آبان‌ماه در جمع مدیران بورسی اعلام کرد که برنامه ما پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر بازار در صنایع بورسی است و به زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد. این موضوع جرقه‌ای بود که نشان می‌داد دولت در حوزه خودرو به دنبال فرمولی شامل افزایش قیمت خودرو، برای رهایی از رکود این صنعت است. رکودی که با کاهش تولید، رشد بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار را رقم زده است.
با این حال، در کمترین زمان پس از اعمال افزایش قیمت‌های جدید توسط خودروسازان، وزارت صنعت، شرکت‌های خودروساز داخلی را مکلف کرد که هر گونه افزایش قیمت تولیدات خود را ملغی کنند و به قیمت‌های قبل بازگردانند.با این وجود، به نظر می‌رسد همچنان احتمال افزایش قیمت خودرو وجود دارد؛ تا جایی که مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس از مطرح شدن مجدد اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار و اعمال آن خبر داد. محمد هادی سلیمی‌زاده در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: با پیگیری‌های وزیر اقتصاد و ریاست سازمان بورس، پس از جلسات فشرده دیروز با وزارت صمت و امروز با ریاست‌جمهور و معاون اول، مقرر شد اصلاح قیمت خودرو طی چند روز آینده مجددا در ستاد تنظیم بازار بررسی و اعمال شود.
پس از آن، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار در روزهای آینده خبر داد و گفت: سیاست دولت در بلندمدت، پرهیز از قیمت‌گذاری دستوری است.مجید عشقی درباره اصلاح قیمت خودرو گفت: با پیگیری‌های سازمان بورس و وزیر اقتصاد و در جلساتی که با حضور وزیر صمت و رئیس‌جمهور برگزار شد، مقرر شد اصلاح قیمت خودرو مجدد در ستاد تنظیم بازار بررسی شود که و به زودی نتیجه آن اعلام می‌شود.او با بیان این‌که اعلام حذف قیمت‌گذاری دستوری باعث خوشبینی در بازار شد و اثر مثبتی در سایر سهام داشت، اعلام کرد: پنج‌شنبه ۲۰ آبان به واسطه اختلاف‌نظری که درباره نحوه اجرای سیاست حذف قیمت‌گذاری دستوری ایجاد شد، این اطلاعیه ملغی و روز شنبه به دلیل ملغی شدن این سیاست، بازار سرمایه منفی شد.به گفته عشقی، سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری دستوری است. این سیاست بارها توسط رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت اعلام شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.
در این میان، کارشناسان عنوان می‌کنند اتفاقی که در مورد قیمت‌گذاری خودرو رخ داد، یک فاجعه بود؛ این اتفاق نشان داد که در مسئولان نظام هماهنگی وجود ندارد و دقیقا نمی‌دانند که چه می‌خواهند. امیرحسین کاکایی در این خصوص عنوان کرد: وقتی یک طرح مصوبه سران قوا را می‌گیرد و بعد رد می‌شود، مردم احساس خطر می‌کنند.به گفته وی، در سه سال گذشته که قیمت‌گذاری دستوری بوده، خریداران خودرو در مجموع حداقل حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سود خاص داشته‌اند. کافی است که ۳۰ درصد آن یعنی حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان از آن در اختیار دلالان حرفه‌ای قرار گرفته باشد تا اگر صحبت از آزادسازی قیمت و حذف دلالی شود، در بازار تنش ایجاد کنند.در مجموع دلالان واردات و خودروسازی هم می‌توانند هیجان ایجاد کنند، اما عمده این هیجان کار آنها نیست، اگر کار آنها بود، این التهاب فروکش می‌کرد. تداوم این هیجان به معنای وجود مشکل اساسی در وضعیت کلی اقتصاد بوده و افزایش قیمت، نمایش نگرانی مردم است که باعث ورود به حوزه سرمایه‌گذاری خودرو شوند.

 

تاکنون خروجی خوبی از مجلس یازدهم نداشتیم؛
انتقاد از کم‌کاری مجلس و دولت برای مهار گرانی‌ها

 گروه  اقتصادی: نماینده پیشین مجلس گفت: در حال حاضر نه دولت و نه مجلس برنامه‌ای برای حل مشکلات معیشتی ندارد در صورتی که تنها چیزی که در حال حاضر باید در دستور کار نمایندگان و دولت قرار بگیرد، حل مشکلات معیشتی است.
عزت‌الله یوسفیان ملا درباره عملکرد مجلس با گذشت حدود ۲‌ سال از روی کار آمدن نمایندگان در خصوص حل مشکلات معیشتی و اقتصادی گفت: هنگام رقابت‌های انتخاباتی آن شعاری که بین همه ۲۹۰ نماینده مشترک بود و با هم شعارش را دادند، در پوسترها و بنرهای تبلیغاتی‌شان هم نوشتند و در سخنرانی‌های‌شان مطرح کردند، حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بود.در بخش حل مشکلات معیشتی و اقتصادی ما خروجی خوبی را از مجلس نداشتیم و حتی نمایندگانش موفق نشدند شرایطی را برای حل این مشکلات فراهم کنند. یک زمانی که نماینده می‌آمد درباره معیشت سخن می‌گفت، مشکلاتش را لمس و احساس می‌کرد اما در همین مجلس نتوانست شرایط را در همان حد شرایطی که در زمان انتخابات بود متوقف کند و نگذارد بدتر شود.یوسفیان‌ملا بیان کرد: امروز با کمال تاسف مشاهده می‌کنیم قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است؛ قیمت خودرو، سکه، ارز خارجی چقدر بوده است و امروز چقدر شده است. قیمت ارزاق عمومی و نان چقدر بوده است و امروز به کجا رسیده است؟ این یعنی اینکه حتی نمایندگان حاضر نشدند افزایش قیمت را متوقف کنند و نتوانستند بروند دنبال این که گره کار از کجاست؟همه کالاهایی که در بازار نیاز اولیه مردم است، مانند گوشت قرمز و سفید، برنج و تخم مرغ محصولاتی که قوت غالب‌ است و نیاز اولیه‌شان است، امروز حتی به یک مورد را نمی‌توانید اشاره کنید که این مجلس نه تنها افزایش قیمتش را متوقف کرده بلکه شرایط خریدش را برای مردم بهتر کرده باشد.این نماینده مجلس دهم خاطرنشان کرد: هنگامی که صحبت از تعامل بین دولت و مجلس می‌شود؛ منظور احوال‌پرسی، بد و بیراه به همدیگر نگفتن و روبوسی کردن آنها با هم نیست بلکه تعامل یعنی این‌که مجلس و دولت دوش به دوش هم و در کنار هم هدف مشترک را نشانه‌گذاری کنند و به سمتش بروند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.وی با بیان این‌که ما امروز هیچ کالایی را نداریم که از زمان شروع مجلس قیمتش افزایش پیدا نکرده باشد، گفت: نمایندگان مجلس اطلاعات‌شان در آن حد نیست که بتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند، تسلط‌شان را بر بازار نمی‌توان لمس و احساس کرد.این فعال سیاسی گفت: گفته می‌شود این وظیفه دولت است که قیمت‌ها را درست کند درحالیکه اینطور نیست، قطعا و یقینا دولت هم می‌خواهد مشکلات معیشتی و اقتصادی حل شود اما مجلس هم باید در این راه پشتیبانش باشد.در حال حاضر بسیاری از کالاهای عمومی حال چه آن‌هایی که در بخش خصوصی تولید می‌شود و چه آن‌هایی که دولت مستقیما تولید می‌کند، همگی دست دولت است. به عنوان مثال مرغ و تخم‌مرغ را در نظر بگیرید، کدام مرغدار می‌تواند بدون حمایت دستگاه‌های دولتی جوجه یک‌روزه بیاورد ۵ یا ۶ ماه پرورشش دهد تا یک مرغ ۲ کیلویی را در بازار بفروشد، قطعا تا دولت حمایت نکند چنین اتفاقی نمی‌افتد، مجلس هم نتوانسته در این بخش قوانین و مقرراتی را تصویب کند تا اگر دولت روی ریل نیست، روی ریل قرار گیرد.
یوسفیان ملا با اشاره به این‌که‌ حل مشکلات معیشتی یک کار بسیار سنگین است و مجلس باید به این امر اهتمام ورزد، گفت: امروز صحبت از طرح صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات مطرح است؛ این طرح‌ها تصویبش هزینه‌بر نیست و زحمت آنچنانی ندارد. روزها می‌شود صدها مورد از این موارد تصویب کرد آن چیزی که زحمت دارد و مجلس باید در موردش تسلط عملی داشته باشد، حل مسئله معیشت است، یعنی با این وضع موجود و بودجه‌ای که در کشور است، باید کاری کند که شرایط بهتر و سهل و آسان شود و یا حداقل نگذارد قیمت‌ها بالاتر برود!
وی یادآور شد: کدام روز را سراغ دارید که قیمت‌ها افزایش پیدا نکرده است؟ چند جلسه مجلس در یک سال و خورده‌ای که از عمرش می‌گذرد برای گرانی‌ها برگزار شده است؟ آیا به تعداد انگشتان یک دست با دولت جلسه گذاشته است که افزایش قیمت‌ها را چه کنیم؟این نماینده مجلس ادامه داد: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به مصوبه مجلس نیاز نداشت، تصمیم دولت بود که آن زمان به اسم ارز جهانگیری از آن نام برده می‌شد، امروز هم هنگامی که مصوبه دولت نیست دیگر نیازی به مصوبه مجلس ندارد، حال چرا مجلس در این زمینه شریک شد؟ برای اینکه اگر فردا مشکلی پیش آمد بگویند مجلس تصویب کرد.مجلس همین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را آورد یک و دو فوریتش را رد کرد به کمیسیون اقتصادی و بودجه ارجاع داده شد و سپس به صورت لایحه عادی در آمد، حال با توجه به اینکه لوایح عادی در مجلس ۷ الی ۸ سال مانده است، تکلیف این ارز چه می‌شود؟ چه خوب بود حال که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را رد کردند، نمایندگان می‌گفتند تا ما در خصوص معیشت به نتایج مطلوب نرسیم، وارد بحث‌های دیگر نمی‌شویم و مجلس آنقدر جلساتش را ادامه می‌دهد تا در خصوص معیشت مردم به جایی برسد یا حداقل افزایش قیمت را متوقف کند اما این کار را نکردند و به شعاری که خودشان هم می‌گفتند، عمل نکردند!
یوسفیان‌ملا افزود: آن زمان که نمایندگان در شعار‌هایشان از حل مسئله معیشت می‌گفتند، تخم‌مرغ شانه‌ای ۶۰ هزار تومان نبود؛ آن زمان شعار می‌دادند که با مسئله‌ معیشت بتوانند رای بیاوردند که آوردند، اما هر روز قیمت‌ها بالا رفت و اتفاقی نیفتاد.وی ادامه داد: نمایندگان مجلس به وزیری رأی دادند که در جلسه رأی اعتماد درباره قیمت خودرو گفت که من وقتی به وزارت برسم قیمت خودرو را عادلانه می‌کنم، در صورتی که قیمت خودرو را افزایش دادند و هنگامی که مشاهده کردند اوضاع ناجور شده و روی همه چیز تاثیر می‌‌گذارد، آن را کنار گذاشتند. 
این نماینده پیشین  اظهار داشت: در حال حاضر نه مجلس برای افزایش قیمت‌ها برنامه دارد و نه دولت، در صورتی که قوای مجریه و مقننه باید همین الان تصمیم بگیرند که وارد طرح‌ها و لوایح دیگر نشوند و دستور کارشان فقط معیشت مردم باشد.وی با بیان اینکه تا امروز جلسه‌ای بین دولت و مجلس نبوده است که خروجی‌اش حل مشکلات معیشتی باشد، گفت: شاید بگویند خیر اینطور نیست، جلسه سران قوا که گذاشته شده است، پس چیست؟ توجه داشته باشید جلسه سران برای تصمیم‌گیری درباره مواردی است که مقام معظم رهبری اجازه داده است، شامل ارزاق عمومی که نمی‌شود آنجا مطرح شود، برنج، گوشت و مرغ که در این جلسه مطرح نمی‌شود این‌ها باید در صحن مجلس مطرح شود.نمایندگان باید مطرح کنند، آنقدر از دستور کار بررسی مشکلات معیشتی خارج نمی‌شویم تا خروجی پیدا کنیم، بعد از این جلسات هم در خصوص کالاهای اساسی مردم اگر خروجی حاصل نشد، باید صادقانه اعلام کنند که نتوانستیم راهی پیدا کنیم و گیر قضیه در کجا است. جالب است ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیم‌ساعته در صحن مطرح شد، موافق و مخالف ۱۰ دقیقه صحبت کردند و پرونده‌اش بسته شد و فرستادند کمیسیون، دولت هم احساس کرد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برایش مشکلاتی دارد و آن را مطرح نکردند.وی یادآور شد: شعاری که آقایان و خانم‌ها هنگام انتخابات دادند و بین ۲۹۰ نماینده هم مشترک بود و درباره‌اش صحبت کردند، بحث معیشت بود که در این بخش نه تنها توفیقی نداشتند بلکه ضرر هم داشتند و افزایش قیمت‌ها را نه تنها از زمان انتخابات نتوانستند متوقف کنند بلکه روز به روز هم شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.
یوسفیان‌ملا تاکید کرد: بهترین کار این است که نمایندگان پافشاری کنند بر این‌که تا مشکلات معیشتی را حل نکرده‌اند وارد دستور کار دیگری نشوند، امروز کدام دستور کار مهم‌تر از بررسی فقر و معیشت مردم است؟ مجلس قانونی را در این رابطه تصویب کند و همه هم مکلف به اجرای آن شوند، زیرا هنگامی که قانونی توسط مجلس تصویب شود، مانند همان قانون اقدام راهبردی همگی مکلف هستند که اجرایش کنند، بنابراین اگر نمایندگان بخواهند می‌توانند تفاوتی بین لوایح معیشتی و سایر لوایح بگذارند.

 

 

ارائه طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات؛ 
سگ گردانی دغدغه این روزهای مجلس انقلابی!

جنجال‎‌های طرح‌های عجیب مجلس یازدهم با پیشوند «صیانت» تمامی ندارد. 
چند روز پیش طرحی در مجلس انقلابی به نام طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر» اعلام وصول شد! طرحی که مانند هزاران طرحی دیگری که به نام مردم و به کام برخی قرار است در مجلس مورد بررسی قرار گیرد. در این طرح آمده است که کسانی که دارای حیواناتی نظیر: مار، تمساح، موش، لاک پشت، خرگوش، گربه و سگ هستند حق نگهداری آن را در خانه‌های خود ندارند و در صورت مشاهده به جریمه ۱۰ الی ۳۰ برابری حقوق کارگری محکوم و حیوان مربوطه ضبط خواهد شد. البته این فقط یکی از مواد تعجب برانگیز این طرح است! یکی دیگر از موادی که در این طرح بدان ذکر شده است این است که مشاورین املاک ۳ ماه بعد از اجرایی شدن این طرح باید در قراردادهای خود این مورد را ذکرکنند. در همین راستا یك نماینده مجلس یازدهم و امضاء کننده طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر» گفت: اخیراً باب شده است که در آپارتمان‌ها سوسمار، شیر، پلنگ، مار و لاک‌پشت‌های خطرناک به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. حجت الاسلام نقد علی افزود: در برخی از مواقع حتی این حیوان‌ها در سطح آپارتمان رها می‌شوند و موجب آزار و اذیت و آسیب‌های جدی جانی برای اشخاص می‌شود؛ به دلیل این‌که قانون خاصی هم در این زمینه وجود ندارد متاسفانه این روند هر روز در حال گسترش است تا آن‌جا که این کار برای برخی تبدیل به «کلاس» شده است! جلوی این کارها را می‌گیریم. نمونه مشهود آن را در حمله سگ‌های خانگی به بچه‌ها در یکی از پارک‌های تهران بود که موجب زخمی شدن عده‌ای و حتی کشته شدن برخی شدند!این روند بدون وجود قانون و مقررات آسیب‌های بیشتری را در پی دارد لذا بنا شد که در مجلس شورای اسلامی چارچوب‌هایی مشخص شود تا از تکرار چنین وقایعی جلوگیری به عمل آید تا ان‌شاءالله حقوق مردم رعایت شود.وی در ادامه در رابطه با مواد این طرح خاطرنشان کرد: این متن اولیه طرح است. شما مستحضر هستید که طرح وقتی به مجلس ورود می‌کند همه زمینه‌هایی که به آن طرح مربوط می‌شود در آن گنجانده می‌شود. بعد از این مرحله، طرح در کمیسیون تفهیم و در کارتابل نمایندگان بارگذاری خواهد شد، نمایندگان هم ۱۰ روز فرصت دارند که پیشنهادات تکمیلی و اصلاحی خود را ارائه دهند بنابراین در کمیسیون و صحن علنی تمام مسائلی که دغدغه‌های مردم است در آن لحاظ خواهد شد. نقدعلی ضمن تاکید بر اینکه این طرح قابل تغییر است و در پاسخ به این سئوال که این طرح باعث نگرانی خانواده‌هایی که دارای حیوانات خانگی بی‌آزاری هستند، گفت: فعلا چون طرح در مرحله ابتدایی قرار دارد و هنوز به کمیسیون ارجاع داده نشده است نمی‌شود در خصوص جزئیات آن صحبتی کرد، نمایندگان امضاکننده با کلیت حیوانات خطرناک موافقت کرده‌اند، لذا اجازه دهید که این طرح به داخل کمیسیون ارجاع داده شود آن‌موقع تصمیم‌گیری خواهد شد. قطعا حیواناتی که باعث آزار و اذیت می‌شوند شامل این مواد خواهند بود و در بقیه موارد هم کمیسیون با در نظر گرفتن همه حقوق عامه مورد بحث و بررسی قرار خواهد کرد فعلا چون هیچ‌گونه قطعیتی در مواد این طرح نیست نمی‌شود اظهارنظر کاملی را ارائه داد. در هر صورت ما با متن ابتدایی این طرح موافقت خود را اعلام کرده‌ایم. نماینده خمینی‌شهر در رابطه با لزوم بررسی این طرح در شرایط اسفناک اقتصادی کشور گفت: شما خبرنگارها چون از طرح‌های موجود در مجلس اطلاع ندارید فکر می‌کنید که این طرح‌ها در چنین شرایطی نباید مورد بررسی قرار گیرد. فعلا اولویت ابتدایی مجلس مسائل اقتصادی است و در انتها به بقیه موارد هم رسیدگی خواهد کرد.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۸/۳۰ -  شماره 5029
جستجو
جستجو
بالای صفحه