عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۸۵۹
مردم محلی می‌گویند حدود ۲۰۰ هزار قطعه ماهی تلف شده‌اند

مرگ دسته‌جمعی ماهیان در دریاچه نمک ماهشهر!

روز گذشته (جمعه ۱۴ مرداد) تعداد بسیار زیادی از ماهیان دریاچه نمک بندرماهشهر در کنار این دریاچه تلف شده و مردم این شهر نگران احتمال آلودگی آب این دریاچه به اثرات شیمیایی پتروشیمی‌ها هستند.

بر اساس این گزارش، ویدیو‌هایی از مرگ و میر گسترده ماهی در بندرماهشهر از سوی کاربران و فعالان محیط زیست منتشر شده كه در یكی از آنها، فرد فیلمبردار می‌گوید: «مسوولان گفته‌اند كه این فاجعه به خاطر گرماست در حالیكه برخی از ماهیان تلف شده از نوع گوش‌لمبه هستند كه در گرما و گِل زیست می‌كنند.» مردم محلی می‌گویند تلفات شامل چند گونه ماهی و بچه ماهی از جمله بنی و شانگ بوده است، به نظر می‌رسد حدود ۲۰۰ هزار قطعه ماهی تلف شده باشد. این تلفات در حوضچه‌های مصنوعی استحصال نمک پتروشیمی بندر امام رخ داده که از خوریات ماهشهر آبگیری می‌شود، و با توجه به اینکه این حوضچه‌ها ارتباطی با منابع آلاینده ندارد این موضوع در حال بررسی است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژه آب عامل مرگ این ماهی‌ها شده است. پیش از این نیز مرگ و میر دسته جمعی ماهیان در بندر ماهشهر به دلیل ورود مواد آلاینده از پتروشیمی‌ها رخ داده است. در مهر ماه سال ۱۳۹۲ سرازیر شدن مواد شیمیایی «استایرن» و «جیوه» پتروشیمی بندر امام به «خورموسی» در سواحل شمال غرب خلیج فارس باعث تلف شدن بیش از ۲۰ هزار ماهی شده بود.  همچنین در تیر ماه ۱۳۸۹ در پی مرگ و میز ماهیان در نزدیکی منطقه ویژه ماهشهر و در نواری به طول ۲ کیلومتر، نبوی معاون وقت سازمان حفاظت محیط زیست آن را ناشی از ورود مواد آلاینده عنوان کرده بود.  به گفته وی، وقتی مرگ و میر دسته جمعی اتفاق می‌افتد باید پذیرفت که آلاینده‌ای کشنده وارد آب شده است. زیرا نرسیدن اکسیژن کافی به آب است باعث می‌شود ماهیان به طور تدریجی تلف شوند و دسته جمعی نمی‌میرند. 
بندر ماهشهر در جنوب خوزستان که محل استقرار نزدیک به ۳۰ واحد پتروشیمی است، همیشه با چالش آلودگی‌های محیط زیستی روبرو بوده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۵/۱۵ -  شماره 5182
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه